კერძო კაპიტალის განთავსება
რა არის "კერძო განთავსების" მთავარი უპირატესობა?
მთავარი უპირატესობაა კონფიდენციალურობა, ნაკლები რეგულაციური ხარჯი და სტრატეგიული ინვესტორის მოზიდვის შესაძლებლობა.
რა არის "Drag-along" უფლება?
ეს არის უფლება, რომელიც აძლევს მაჟორიტარ აქციონერს შესაძლებლობას აიძულოს უმცირესობის აქციონერები გაყიდონ თავიანთი წილი კომპანიის სრულად გაყიდვისას.
საჭიროა თუ არა ეროვნულ ბანკთან შეთანხმება კერძო განთავსებისას?
თუ კომპანია არ არის საჯარო (ანგარიშვალდებული) და განთავსება ხდება 100-ზე ნაკლებ პირზე, ეროვნული ბანკის ნებართვა, როგორც წესი, არ არის საჭირო.
კერძო კაპიტალის განთავსება (Private Equity Placements) წარმოადგენს ფინანსური სტრატეგიის საკვანძო ელემენტს იმ კომპანიებისთვის საქართველოში, რომლებიც ეძებენ ზრდის ალტერნატიულ წყაროებს საფონდო ბირჟაზე გასვლის გარეშე. ეს პროცესი გულისხმობს კომპანიის წილების ან აქციების პირდაპირ მიყიდვას კერძო ინვესტორებისთვის, საინვესტიციო ფონდებისთვის ან ვენჩურული კაპიტალისტებისთვის. საქართველოში კერძო კაპიტალის ბაზარი სულ უფრო მიმზიდველი ხდება, განსაკუთრებით ტექნოლოგიების, ენერგეტიკისა და უძრავი ქონების სექტორებში. კერძო განთავსება საშუალებას აძლევს ბიზნესს მოიზიდოს "ჭკვიანი კაპიტალი", რაც გულისხმობს არა მხოლოდ ფინანსებს, არამედ ინვესტორის გამოცდილებას, კავშირებსა და მართვის თანამედროვე სტანდარტებს. თუმცა, ასეთი გარიგებები ხასიათდება მაღალი სირთულით და მოითხოვს დეტალურ სამართლებრივ რეგულირებას, რათა თავიდან იქნას აცილებული კონფლიქტები მფლობელებს შორის. Legal.ge პლატფორმა გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ იურისტებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან კერძო კაპიტალის ტრანზაქციებსა და კორპორაციულ სამართალში.
რას მოიცავს კერძო კაპიტალის განთავსების მომსახურება?
კერძო კაპიტალის განთავსებასთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება ფარავს ტრანზაქციის სრულ ციკლს და უზრუნველყოფს მხარეთა ინტერესების ბალანსს. მომსახურება მოიცავს: საინვესტიციო სტრუქტურის შერჩევას (პირდაპირი ინვესტიცია, კონვერტირებადი სესხი, პრივილეგირებული აქციები); იურიდიული "დუ დილიჯენსის" (Due Diligence) ჩატარებას ემიტენტი კომპანიისთვის; ძირითადი პირობების შეთანხმების (Term Sheet) მომზადებას; წილების/აქციების ნასყიდობის ხელშეკრულების (SPA) შედგენას; აქციონერთა შეთანხმების (SHA) მომზადებას, რომელიც არეგულირებს ხმის უფლებას, დივიდენდებსა და გასვლის (Exit) სტრატეგიებს; შესაბამისობას "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ" კანონის მოთხოვნებთან (კერძო შეთავაზების გამონაკლისები); კორპორაციული ცვლილებების რეგისტრაციას საჯარო რეესტრში. იურისტები ასევე უზრუნველყოფენ მოლაპარაკებების მხარდაჭერას, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია კომპანიის შეფასებისა და კონტროლის მექანიზმების შეთანხმებისას.
კერძო კაპიტალის განთავსება ხშირად გამოიყენება ბიზნესის განვითარების სხვადასხვა ეტაპზე. პირველი სცენარია "ადრეული ეტაპის" (Seed stage) დაფინანსება სტარტაპებისთვის, სადაც ანგელოზი ინვესტორები დებენ კაპიტალს იდეის რეალიზაციისთვის. მეორე სცენარი ეხება "ზრდის კაპიტალს" (Growth capital), როდესაც შემდგარ კომპანიას სჭირდება დამატებითი სახსრები ექსპანსიისთვის ან ახალ ბაზრებზე გასასვლელად. მესამე სცენარია "მენეჯმენტის გამოსყიდვა" (MBO), როდესაც კომპანიის მენეჯმენტი კერძო ინვესტორის დახმარებით ყიდულობს ბიზნესს არსებული მფლობელებისგან. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც ოჯახური ბიზნესი გადაწყვეტს პროფესიონალური საინვესტიციო ფონდის შემოყვანას კორპორაციული მართვის გასაუმჯობესებლად. თითოეული ეს შემთხვევა მოითხოვს სპეციფიკურ სამართლებრივ ინსტრუმენტებს, როგორიცაა "Drag-along" და "Tag-along" უფლებები, რათა ინვესტორმა და დამფუძნებელმა თავი დაცულად იგრძნონ.
კერძო კაპიტალის განთავსება საქართველოში რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი აქტით. უპირველეს ყოვლისა, ეს არის საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს იურიდიული პირების ფორმებს, პარტნიორთა უფლებებსა და ვალდებულებებს. მეორე მნიშვნელოვანი აქტია საქართველოს კანონი ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ, რომელიც ადგენს კრიტერიუმებს, თუ როდის ითვლება შეთავაზება კერძოდ და რა შემთხვევაშია საჭირო ეროვნული ბანკის ჩართულობა. საქართველოს კანონი საინვესტიციო ფონდების შესახებ არეგულირებს იმ სუბიექტების საქმიანობას, რომლებიც ახორციელებენ კაპიტალის განთავსებას. ასევე მხედველობაში მიიღება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი სახელშეკრულებო ვალდებულებების ნაწილში. იურისტის დახმარება აუცილებელია ამ კანონების ჰარმონიზაციისთვის, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ტრანზაქცია მოიცავს რთულ ფინანსურ სქემებს ან უცხოურ იურისდიქციებს.
პროცესი იწყება კომპანიის საინვესტიციო მზაობის შეფასებით (Readiness review). პირველ ეტაპზე იურისტი ახორციელებს შიდა აუდიტს, რათა გასწორდეს ნებისმიერი სამართლებრივი ხარვეზი ინვესტორის შემოსვლამდე. მეორე ეტაპზე მზადდება საინვესტიციო მემორანდუმი და პოტენციურ ინვესტორთან იდება კონფიდენციალურობის შეთანხმება (NDA). მესამე ეტაპი მოიცავს მოლაპარაკებებს Term Sheet-ის გარშემო და ძირითადი ხელშეკრულებების (SPA/SHA) მომზადებას. მეოთხე ეტაპზე ხდება გარიგების დახურვა (Closing), რაც გულისხმობს თანხების ჩარიცხვას და წილობრივი ცვლილებების ასახვას შესაბამის რეესტრებში. მეხუთე ეტაპი მოიცავს ტრანზაქციის შემდგომ მხარდაჭერას, როგორიცაა ახალი კორპორაციული მართვის სტრუქტურის დანერგვა. სპეციალისტი უზრუნველყოფს, რომ მთელი პროცედურა ჩატარდეს გამჭვირვალედ და საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკის (VCA/ILPA) გათვალისწინებით.
კერძო კაპიტალის განთავსება არის რთული პროცესი, სადაც შეცდომას შეუძლია კომპანიის მართვაზე კონტროლის დაკარგვა გამოიწვიოს. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ იპოვით გადამოწმებულ იურისტებსა და საკონსულტაციო ფირმებს, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება კერძო საინვესტიციო გარიგებების წარმოებაში. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან საუკეთესო პირობების მიღწევაში და უზრუნველყოფენ თქვენი ბიზნესის სამართლებრივ სიმყარეს. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა შეადაროთ პროფესიონალები მათი რეიტინგებისა და წარმატებული ქეისების მიხედვით. იპოვეთ თქვენი იურიდიული მრჩეველი Legal.ge-ზე და განახორციელეთ კერძო კაპიტალის განთავსება პროფესიონალურ დონეზე. ჩვენი პლატფორმა გთავაზობთ საიმედო პარტნიორობას თქვენი ბიზნესის ზრდისთვის.