კრაუდფანდინგი (Crowdfunding), ანუ სახალხო დაფინანსება, არის კაპიტალის მოზიდვის ალტერნატიული მეთოდი, რომელიც საქართველოში სულ უფრო პოპულარული ხდება. ეს არის გზა სტარტაპებისა და მცირე ბიზნესისთვის, მოიზიდონ თანხები პირდაპირ ინვესტორებისგან ონლაინ პლატფორმის საშუალებით, ბანკების გვერდის ავლით. საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ცოტა ხნის წინ შემოიღო რეგულაციები, რომლებიც არეგულირებს სესხზე დაფუძნებულ (Lending-based) და ინვესტიციაზე დაფუძნებულ (Equity-based) კრაუდფანდინგს. ეს რეგულაციები მიზნად ისახავს ინვესტორთა დაცვას და პლატფორმების გამჭვირვალობის უზრუნველყოფას. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში გულისხმობს კრაუდფანდინგის პლატფორმების ლიცენზირებას, მათი ოპერირების წესების შემუშავებას და ინვესტორებთან ურთიერთობის სამართლებრივ მოწესრიგებას.
რას მოიცავს კრაუდფანდინგის სამართლებრივი სერვისი?
ჩვენი იურისტები ეხმარებიან როგორც პლატფორმებს, ისე ემიტენტებს (თანხის მომზიდველებს):
- პლატფორმის რეგისტრაცია: კრაუდფანდინგის პლატფორმის რეგისტრაცია ეროვნულ ბანკში, მათ შორის საწესდებო კაპიტალისა და ადმინისტრატორების შესაბამისობის დადასტურება.
- შიდა წესების შემუშავება: პლატფორმაზე პროექტების განთავსების, ინვესტორთა რეგისტრაციის, რისკების შეფასებისა და ინტერესთა კონფლიქტის მართვის პოლიტიკების წერა.
- საინვესტიციო ლიმიტების დაცვა: რეგულაციით გათვალისწინებული ლიმიტების (მაგ. არააკრედიტებული ინვესტორისთვის მაქსიმალური თანხა) დაცვის მექანიზმების იურიდიული უზრუნველყოფა.
- ხელშეკრულებების მომზადება: სტანდარტული ხელშეკრულებების მომზადება პლატფორმას, ინვესტორსა და ემიტენტს შორის.
- რისკების გამჟღავნება: „Key Investment Information Sheet“-ის (KIIS) მომზადებაში დახმარება, რომელიც ინვესტორს აწვდის ინფორმაციას რისკებზე.
კრაუდფანდინგის სამართლებრივი მხარდაჭერა საჭიროა:
- სტარტაპებისთვის: კომპანია ეძებს საწყის კაპიტალს (Seed Funding) და სურს აქციების სანაცვლოდ თანხის მოზიდვა ფართო მასებისგან.
- უძრავი ქონების პროექტები: დეველოპერი იყენებს კრაუდფანდინგს მშენებლობის დასაფინანსებლად, სადაც ინვესტორები ხდებიან პროექტის მეწილეები.
- სესხის პლატფორმები (P2P): პლატფორმა, რომელიც აკავშირებს ფიზიკურ პირებს, რომლებსაც სურთ თანხის გასესხება და მსესხებლებს.
- ტრანსსასაზღვრო კრაუდფანდინგი: ქართული კომპანია ცდილობს თანხის მოზიდვას უცხოური პლატფორმებიდან (მაგ. Kickstarter, Indiegogo), რაც მოითხოვს ადგილობრივი და საერთაშორისო კანონმდებლობის შესაბამისობას.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ და საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „სესხის გამცემი და ინვესტიციის განმახორციელებელი კრაუდფანდინგის პლატფორმების საქმიანობის რეგულირების შესახებ“. ეს რეგულაციები მკაცრად განსაზღვრავს პლატფორმის ვალდებულებებს, კერძოდ: კლიენტთა სახსრების სეგრეგაციას (ცალკე ანგარიშზე შენახვას), პროექტების დიუ დილიჯენსს (შემოწმებას) და ინვესტორთა ინფორმირებას. აკრძალულია გარანტირებული უკუგების დაპირება.
თუ თქვენ ქმნით პლატფორმას, იურისტი მოამზადებს სრულ სარეგისტრაციო პაკეტს და „საოპერაციო სახელმძღვანელოს“. თუ თქვენ ხართ ემიტენტი, იურისტი დაგეხმარებათ კამპანიის სტრუქტურირებაში ისე, რომ არ დაარღვიოთ ფასიანი ქაღალდების კანონმდებლობა (მაგ. საჯარო შეთავაზების წესები). განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა AML/KYC პროცედურებს, რათა პლატფორმა არ გახდეს ფულის გათეთრების საშუალება.
კრაუდფანდინგი ახალი სფეროა საქართველოში და რეგულაციები ჯერ კიდევ ტესტირების რეჟიმშია. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ინოვაციურ იურისტებს, რომლებიც კარგად იცნობენ ამ სპეციფიკურ ჩარჩოს. ჩვენ დაგეხმარებით გამოიყენოთ დაფინანსების ეს თანამედროვე მეთოდი ლეგალურად და უსაფრთხოდ.