PIPE (Private Investment in Public Equity) ტრანზაქციები წარმოადგენს კაპიტალის მოზიდვის ერთ-ერთ ყველაზე ეფექტურ და დინამიკურ მექანიზმს საჯარო კომპანიებისთვის საქართველოში. ეს პროცესი გულისხმობს საჯარო კომპანიის მიერ ფასიანი ქაღალდების (ჩვეულებრივ აქციების ან კონვერტირებადი ობლიგაციების) კერძო განთავსებას ინსტიტუციონალურ ან აკრედიტებულ ინვესტორებთან, საბაზრო ფასზე გარკვეული ფასდაკლებით. საქართველოში, სადაც კაპიტალის ბაზარი განვითარების ეტაპზეა, PIPE ტრანზაქციები სთავაზობს კომპანიებს ალტერნატივას ტრადიციული საბანკო სესხებისა და საჯარო შეთავაზებების (IPO) მიმართ. ეს მექანიზმი საშუალებას აძლევს ემიტენტებს სწრაფად მოიზიდონ საჭირო სახსრები რეპუტაციული ინვესტორებისგან, რაც ხშირად პოზიტიურად აისახება კომპანიის საბაზრო ღირებულებაზე. თუმცა, PIPE გარიგებები მოითხოვს მაღალი დონის სამართლებრივ გამართულობას, რათა დაცული იყოს როგორც კომპანიის, ისე არსებული აქციონერების ინტერესები. Legal.ge პლატფორმა გაკავშირებთ კაპიტალის ბაზრების წამყვან იურისტებთან, რომლებიც უზრუნველყოფენ ტრანზაქციის სრულ სამართლებრივ თანხლებას.
რას მოიცავს PIPE ტრანზაქციების მომსახურება?
PIPE ტრანზაქციების იურიდიული მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ მოქმედებებს, რომლებიც აუცილებელია გარიგების წარმატებით დასრულებისთვის. მომსახურება ფარავს: ტრანზაქციის სტრუქტურირებას ქართული და საერთაშორისო კანონმდებლობის გათვალისწინებით; საინვესტიციო ხელშეკრულებების (Subscription Agreements) მომზადებას; აქციონერთა შეთანხმების (SHA) გადახედვას ან ახლის შედგენას; ემისიის პროსპექტის ან საინფორმაციო მემორანდუმის მომზადებას (საჭიროების შემთხვევაში); კორპორაციული გადაწყვეტილებების მომზადებას (საერთო კრება, სამეთვალყურეო საბჭო); რეგისტრატორთან და ფასიანი ქაღალდების ცენტრალურ დეპოზიტართან ურთიერთობას; შესაბამისობას საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციებთან; საგადასახადო კონსულტაციებს კაპიტალის ზრდასთან დაკავშირებით. იურისტები ასევე ახორციელებენ "დუ დილიჯენსს" (Due Diligence) ინვესტორებისთვის, რაც უზრუნველყოფს ტრანზაქციის გამჭვირვალობას და რისკების მინიმიზაციას.
PIPE ტრანზაქციები ხშირად გამოიყენება სპეციფიკურ ბიზნეს სიტუაციებში. პირველი სცენარია "ზრდის კაპიტალის" მოზიდვა, როდესაც საჯარო კომპანიას სჭირდება სახსრები ახალი პროექტის დასაფინანსებლად ან სხვა კომპანიის შესაძენად (M&A). მეორე სცენარი ეხება ფინანსურ რესტრუქტურიზაციას, როდესაც კომპანია ცდილობს შეამციროს დავალიანება კაპიტალის გაზრდის გზით. მესამე სცენარია სტრატეგიული ინვესტორის შემოყვანა, რომელიც არა მხოლოდ კაპიტალს, არამედ გამოცდილებასა და საერთაშორისო კავშირებს მოიტანს. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც კომპანია ახორციელებს "Down Round" ან "Up Round" დაფინანსებას ბაზრის კონიუნქტურის გათვალისწინებით. თითოეული ეს შემთხვევა მოითხოვს აქციების ემისიის პირობების ზუსტ გაწერას, რათა თავიდან იქნას აცილებული არსებული აქციონერების უფლებების გაუმართლებელი განზავება (Dilution) და სამართლებრივი დავები.
PIPE ტრანზაქციების სამართლებრივი საფუძველი საქართველოში არის საქართველოს კანონი ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ. ეს კანონი არეგულირებს ფასიანი ქაღალდების საჯარო და კერძო შეთავაზების წესებს, ანგარიშვალდებული საწარმოების ვალდებულებებსა და ეროვნული ბანკის ზედამხედველობის ფარგლებს. ასევე უმნიშვნელოვანესია საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს აქციების გამოშვების, კაპიტალის გაზრდისა და აქციონერთა უპირატესი შესყიდვის უფლების სამართლებრივ ნორმებს. საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებები ადგენენ დეტალურ წესებს ემისიის პროსპექტის რეგისტრაციისა და ინფორმაციის გამჟღავნების შესახებ. იურისტის დახმარება აუცილებელია ამ კანონების ჰარმონიზაციისთვის, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ინვესტორი უცხოური კომპანიაა და გარიგება მოითხოვს საერთაშორისო სამართლის პრინციპების გამოყენებას.
პროცესი იწყება ტრანზაქციის წინასწარი დაგეგმვითა და ინვესტორთან პირობების შეთანხმებით (Term Sheet). პირველ ეტაპზე იურისტი ამოწმებს კომპანიის წესდებასა და არსებულ ვალდებულებებს. მეორე ეტაპზე მზადდება ძირითადი ტრანზაქციული დოკუმენტები — საინვესტიციო შეთანხმება და აქციების გამოშვების გადაწყვეტილება. მესამე ეტაპზე, საჭიროების შემთხვევაში, ხდება დოკუმენტაციის წარდგენა ეროვნულ ბანკში რეგისტრაციისთვის ან ინფორმაციის გამჟღავნება საფონდო ბირჟაზე. მეოთხე ეტაპზე ხდება კაპიტალის გადახდა და აქციების ასახვა ინვესტორის ანგარიშზე რეგისტრატორის მეშვეობით. მეხუთე ეტაპი გულისხმობს ტრანზაქციის შემდგომ პროცედურებს, როგორიცაა ცვლილებების ასახვა მეწარმეთა რეესტრში და საბოლოო ანგარიშგება. სპეციალისტი უზრუნველყოფს, რომ მთელი ეს ჯაჭვი იყოს სამართლებრივად უზადო და დაცული შესაძლო პრეტენზიებისგან.
PIPE ტრანზაქციები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას ფინანსურ სამართალსა და კაპიტალის ბაზრებში. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ იპოვით იურისტებსა და საკონსულტაციო კომპანიებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება მსხვილ საინვესტიციო პროექტებში საქართველოში. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან რთული ფინანსური ინსტრუმენტების სამართლებრივ ფორმულირებაში და უზრუნველყოფენ თქვენი ბიზნესის ინტერესების დაცვას მოლაპარაკებების პროცესში. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ გაქვთ წვდომა პროფესიონალებთან, რომლებიც კარგად იცნობენ როგორც ადგილობრივ კანონმდებლობას, ისე საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკას. იპოვეთ თქვენი სპეციალისტი Legal.ge-ზე და განახორციელეთ PIPE ტრანზაქცია უსაფრთხოდ და ეფექტურად.