ემისიის პროსპექტის მომზადება არის ფუნდამენტური ნაბიჯი ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელსაც სურს ფასიანი ქაღალდების (აქციების ან ობლიგაციების) საჯარო შეთავაზება საქართველოში. პროსპექტი არ არის მხოლოდ მარკეტინგული დოკუმენტი; ეს არის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დოკუმენტი, რომელიც დეტალურად აღწერს ემიტენტის ფინანსურ მდგომარეობას, რისკებსა და სამომავლო გეგმებს. საქართველოს ეროვნული ბანკი, როგორც კაპიტალის ბაზრის მარეგულირებელი, აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს პროსპექტის შინაარსსა და ფორმაზე. არასწორად შედგენილი ან არასრული პროსპექტი შეიძლება გახდეს ემისიის ჩაშლის, მარეგულირებელი ჯარიმების ან ინვესტორთა მხრიდან სასამართლო დავების საფუძველი. ეს სერვისი გულისხმობს ემიტენტების სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას პროსპექტის მომზადების, დამტკიცებისა და გამოქვეყნების პროცესში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს კანონმდებლობასთან სრული შესაბამისობა და ინვესტორთა ნდობა.
რას მოიცავს პროსპექტის მომზადების სერვისი?
ჩვენი პლატფორმის კაპიტალის ბაზრის იურისტები გთავაზობენ კომპლექსურ მომსახურებას, რომელიც ფარავს ემისიის ყველა ეტაპს:
- იურიდიული აუდიტი (Due Diligence): ემიტენტი კომპანიის სამართლებრივი მდგომარეობის შესწავლა პროსპექტში გასამჟღავნებელი ინფორმაციის იდენტიფიცირებისთვის.
- პროსპექტის დრაფტინგი: ემისიის პროსპექტის შედგენა „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ კანონისა და ეროვნული ბანკის წესების შესაბამისად, მათ შორის რისკ-ფაქტორების ფორმულირება.
- საბოლოო პირობების (Final Terms) მომზადება: ობლიგაციების ან აქციების კონკრეტული პირობების (საპროცენტო განაკვეთი, ვადა, ფასი) იურიდიული გაფორმება.
- მარეგულირებელთან ურთიერთობა: პროსპექტის წარდგენა საქართველოს ეროვნულ ბანკში დასამტკიცებლად, შენიშვნებზე პასუხის გაცემა და დოკუმენტის კორექტირება.
- ლისტინგის მხარდაჭერა: საქართველოს საფონდო ბირჟაზე ფასიანი ქაღალდების დაშვებისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადება.
პროსპექტის მომზადება აუცილებელია სხვადასხვა ტიპის ტრანზაქციების დროს:
- კორპორაციული ობლიგაციების გამოშვება: კომპანიას სურს მოიზიდოს დაფინანსება საბანკო სესხის ალტერნატივად და უშვებს ობლიგაციებს ფართო საზოგადოებისთვის.
- პირველადი საჯარო შეთავაზება (IPO): კომპანია გადის საფონდო ბირჟაზე და სთავაზობს აქციებს ინვესტორებს, რაც მოითხოვს ყველაზე დეტალურ და გამჭვირვალე პროსპექტს.
- პრივატული განთავსება: თუმცა საჯარო შეთავაზება არ ხდება, ინვესტორები (მაგ. საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები) ხშირად ითხოვენ პროსპექტის მსგავს საინფორმაციო მემორანდუმს.
- საბაზისო პროსპექტი: მსხვილი ემიტენტებისთვის, რომლებიც გეგმავენ ობლიგაციების სერიულ გამოშვებას გარკვეული პერიოდის განმავლობაში.
პროსპექტის მომზადება რეგულირდება საქართველოს კანონით „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ და საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებით „ფასიანი ქაღალდების საჯარო შეთავაზების შესახებ პროსპექტის დამტკიცების და გამოქვეყნების წესის თაობაზე“. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს, რა ინფორმაცია უნდა იყოს გამჟღავნებული: ფინანსური ანგარიშგება, მმართველობის სტრუქტურა, ძირითადი რისკები და ფასიანი ქაღალდის პირობები. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ პროსპექტში მცდარი ან არასრული ინფორმაციის ასახვა იწვევს ემიტენტის და მისი მმართველი ორგანოს წევრების სოლიდარულ პასუხისმგებლობას ინვესტორების წინაშე.
პროცესი იწყება სამუშაო ჯგუფის შექმნით, სადაც შედიან იურისტები, ფინანსური მრჩევლები (Underwriters) და აუდიტორები. იურისტი კოორდინაციას უწევს ინფორმაციის შეგროვებას და წერს პროსპექტის არაფინანსურ ნაწილებს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა რისკების აღწერას, რათა ემიტენტი დაცული იყოს სამომავლო პრეტენზიებისგან. დრაფტის მომზადების შემდეგ, ის იგზავნება ეროვნულ ბანკში. სებ-ის მხრიდან კომენტარების მიღებისა და ასახვის შემდეგ, პროსპექტი მტკიცდება და ხდება საჯარო.
პროსპექტის მომზადება მოითხოვს სპეციფიკურ გამოცდილებას კაპიტალის ბაზრების სამართალში. შეცდომა აქ ძვირად ღირებულია. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ობლიგაციებისა და აქციების ემისიებში საქართველოში. ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი პროსპექტი იყოს არა მხოლოდ კანონთან შესაბამისი, არამედ ინვესტორებისთვის გასაგები და მიმზიდველი.