სამომხმარებლო სესხის ხელშეკრულებები
რა არის ეფექტური საპროცენტო განაკვეთის ლიმიტი?
საქართველოს კანონმდებლობით, სესხის ეფექტური საპროცენტო განაკვეთი არ უნდა აღემატებოდეს 50%-ს. ნებისმიერი შეთანხმება ამის ზევით ბათილია.
შეუძლია თუ არა ბანკს პროცენტის გაზრდა ცალმხრივად?
არა, თუ ხელშეკრულება არ ითვალისწინებს კონკრეტულ ინდექსზე (მაგ. რეფინანსირების განაკვეთი) მიბმას. ფიქსირებული განაკვეთის შეცვლა ცალმხრივად დაუშვებელია.
რამდენია მაქსიმალური ჯარიმა ვადაგადაცილებაზე?
ერთჯერადი ჯარიმა არ შეიძლება იყოს ნარჩენი ძირი თანხის 20 ლარზე ნაკლები, ხოლო ყოველდღიური საურავი - ნარჩენი ძირი თანხის 0.27%-ზე მეტი.
რა უფლებები მაქვს, თუ სესხი უცხოურ ვალუტაშია?
თუ თქვენი შემოსავალი ლარშია, 200,000 ლარამდე სესხის გაცემა უცხოურ ვალუტაში აკრძალულია, რაც იცავს მსესხებელს სავალუტო რისკისგან.
სამომხმარებლო სესხის ხელშეკრულებები (Consumer Loan Agreements) წარმოადგენს ფინანსურ გარიგებებს ფიზიკურ პირებსა და საკრედიტო ინსტიტუტებს (ბანკები, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები) შორის, რომლებიც განკუთვნილია პირადი, საოჯახო ან საყოფაცხოვრებო მიზნებისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ ეს პროდუქტი ფართოდ არის გავრცელებული, მსესხებლები ხშირად ვერ აცნობიერებენ იმ რისკებსა და ფარულ ხარჯებს, რომლებიც ხელშეკრულების „წვრილ შრიფტში“ იმალება. ეფექტური საპროცენტო განაკვეთი, პირგასამტეხლოები, წინსწრებით დაფარვის საკომისიოები და თავსმოხვეული დაზღვევა — ეს ის საკითხებია, სადაც მომხმარებლის უფლებები ყველაზე ხშირად ირღვევა. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ იურისტებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს უფლებებს უსამართლო პირობებისგან და დაგეხმარებიან ფინანსურ ინსტიტუტებთან დავაში.
რას მოიცავს სამომხმარებლო სესხის სამართლებრივი მომსახურება?
მომსახურება ფოკუსირებულია ფიზიკური პირების ინტერესების დაცვაზე და მოიცავს:
• ხელშეკრულების ანალიზი ხელმოწერამდე: ბანკის ან ონლაინ გამსესხებლის მიერ შემოთავაზებული ხელშეკრულების პირობების შემოწმება და რეალური ფინანსური ტვირთის განმარტება.
• ეფექტური საპროცენტო განაკვეთის შემოწმება: იმის დადგენა, აჭარბებს თუ არა სესხის რეალური ღირებულება კანონით დადგენილ ზღვრულ ოდენობას.
• უსამართლო პირობების გასაჩივრება: ხელშეკრულების იმ მუხლების გაბათილება, რომლებიც მომხმარებელს არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს (მაგ. ცალმხრივად პროცენტის ზრდა).
• პრობლემური სესხების მართვა: იურიდიული დახმარება ვადაგადაცილების დროს, მოლაპარაკება რესტრუქტურიზაციაზე და აღსრულების ეროვნულ ბიუროსთან ურთიერთობა.
• უკანონოდ დარიცხული ჯარიმების გაუქმება: სასამართლო ან არასასამართლო გზით იმ პირგასამტეხლოების შემცირება, რომლებიც შეუსაბამოდ მაღალია.
მოქალაქეებს იურიდიული დახმარება სჭირდებათ შემდეგ შემთხვევებში:
• იპოთეკური სესხები: ბინის შეძენა იპოთეკით, როდესაც სესხი მიბმულია უცხოურ ვალუტაზე და კურსის ცვლილება იწვევს ტვირთის ზრდას.
• განვადებები: საყოფაცხოვრებო ტექნიკის ან ავტომობილის განვადება, სადაც „0%-იანი“ განაკვეთი რეალურად მაღალი საკომისიოებითაა დატვირთული.
• ონლაინ სესხები: ე.წ. „სწრაფი სესხები“, რომელთა პროცენტი და ჯარიმები ხშირად ასტრონომიულ ციფრებს აღწევს.
• თავდებობა: როდესაც პირი ხდება სხვისი სესხის თავდები და მოგვიანებით აღმოაჩენს, რომ ვალის გადახდა მას ეკისრება.
მომხმარებელთა უფლებებს იცავს რამდენიმე მნიშვნელოვანი აქტი:
• საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: განსაზღვრავს სესხის მაქსიმალურ საპროცენტო განაკვეთს და პირგასამტეხლოს ოდენობას.
• საქართველოს კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“: ავალდებულებს გამსესხებელს, მიაწოდოს სრული და გამჭვირვალე ინფორმაცია სესხის პირობებზე.
• ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „სესხის გაცემისას მომხმარებელთა უფლებების დაცვის წესის დამტკიცების შესახებ“: მკაცრად არეგულირებს ხელშეკრულების ფორმას და შინაარსს.
1. დოკუმენტაციის შესწავლა: სასესხო ხელშეკრულების, გადახდის გრაფიკისა და ანგარიშის ამონაწერის ანალიზი.
2. დარღვევების იდენტიფიცირება: კანონთან შეუსაბამო პუნქტების გამოვლენა.
3. პრეტენზიის წარდგენა: ოფიციალური წერილის მომზადება ბანკის ან მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის მიმართ.
4. დავა: საჭიროების შემთხვევაში საჩივრის შეტანა ეროვნულ ბანკში ან სარჩელის აღძვრა სასამართლოში.
ფინანსური ინსტიტუტები ფლობენ ძლიერ იურიდიულ დეპარტამენტებს, რომელთა წინააღმდეგ რიგით მოქალაქეს მარტო ბრძოლა უჭირს. Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც ათანაბრებს ძალთა ბალანსს. ჩვენ გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებმაც იციან მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ყველა ნიუანსი და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ოჯახის ბიუჯეტი უკანონო დარიცხვებისგან.