სავალუტო შესაბამისობა (FX Compliance) არის ფინანსური ოპერაციების განუყოფელი ნაწილი საქართველოში, სადაც ეროვნული ვალუტის სტაბილურობის მიზნით მოქმედებს ეროვნული ბანკის მკაცრი რეგულაციები. მიუხედავად იმისა, რომ ლარი არის მცურავი გაცვლითი კურსის მქონე ვალუტა, არსებობს მნიშვნელოვანი შეზღუდვები დოლარიზაციაზე და უცხოურ ვალუტაში ანგარიშსწორებაზე. ეს სერვისი ეხმარება ბიზნესებსა და ფინანსურ ინსტიტუტებს, სწორად დაგეგმონ სავალუტო ტრანზაქციები, დაიცვან „ლარიზაციის“ მოთხოვნები და თავიდან აიცილონ ჯარიმები. განსაკუთრებით აქტუალურია ეს სერვისი საერთაშორისო კომპანიებისთვის, იმპორტიორებისთვის და კრიპტო-ბირჟებისთვის, რომლებიც მუდმივად ახორციელებენ ვალუტის კონვერტაციასა და ტრანსსასაზღვრო გადარიცხვებს. კვალიფიციური იურისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი სავალუტო ოპერაციები სრულ შესაბამისობაში იყოს ეროვნული ბანკის რეგულაციებთან და ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის (AML) ნორმებთან.
რას მოიცავს სავალუტო შესაბამისობის სერვისი?
მომსახურება ფარავს სავალუტო ოპერაციების სამართლებრივ და მარეგულირებელ ასპექტებს:
- ლარიზაციის წესების დაცვა: კონსულტაცია 200,000 ლარამდე სესხების მხოლოდ ეროვნულ ვალუტაში გაცემის ვალდებულებასა და ფასის ლარში გამოცხადების წესებზე.
- ტრანსსასაზღვრო გადარიცხვები: დიდი მოცულობის სავალუტო გადარიცხვების სტრუქტურირება და ბანკისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადება AML/CFT რისკების თავიდან ასაცილებლად.
- სავალუტო დერივატივები და ჰეჯირება: სავალუტო რისკების დაზღვევის ინსტრუმენტების (სვოპები, ფორვარდები) სამართლებრივი გაფორმება.
- ვალუტის გადამცვლელი პუნქტების ლიცენზირება: სავალუტო ჯიხურებისა და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებისთვის სავალუტო ოპერაციების წარმოების ნებართვების მოპოვება და მონიტორინგი.
- კრიპტო-ვალუტის ოპერაციები: ვირტუალური აქტივების პროვაიდერებისთვის (VASP) სავალუტო კონვერტაციის რეგულაციებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
სავალუტო შესაბამისობის საკითხები ხშირად დგება შემდეგ სიტუაციებში:
- უცხოურ ვალუტაში სესხის აღება: კომპანიას სურს აიღოს სესხი დოლარში დაბალი საპროცენტო განაკვეთის გამო, მაგრამ უნდა დააკმაყოფილოს ეროვნული ბანკის მიერ დაწესებული ჰეჯირების ან შემოსავლების ვალუტაში მიღების კრიტერიუმები.
- უძრავი ქონების ფასის გამოცხადება: დეველოპერი უთითებს ბინის ფასს დოლარში რეკლამაში, რაც იწვევს დაჯარიმებას კანონდარღვევისთვის.
- დივიდენდის რეპატრიაცია: უცხოელი ინვესტორი აკონვერტირებს და რიცხავს დივიდენდს საზღვარგარეთ, რასაც ბანკი აჩერებს დამატებითი დასაბუთების მოთხოვნით.
- ფორექს (Forex) საქმიანობა: ელექტრონული სავალუტო ვაჭრობის პლატფორმის შექმნა, რაც მოითხოვს სპეციალურ ლიცენზიას და კლიენტთა სახსრების დაცვის მექანიზმებს.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ და საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (ვალდებულების ვალუტა). უმნიშვნელოვანესია ეროვნული ბანკის გადაწყვეტილებები ლარიზაციის ღონისძიებების შესახებ და „ვალუტის გადამცვლელი პუნქტების რეგისტრაციისა და რეგულირების წესი“. ანტი-ფულის გათეთრების კუთხით მოქმედებს „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი, რომელიც განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს მაღალი რისკის მქონე სავალუტო ტრანზაქციებს.
იურისტი აანალიზებს დაგეგმილ ტრანზაქციას ან ბიზნეს მოდელს. თუ საქმე ეხება საერთაშორისო გადარიცხვას, მზადდება დასაბუთება ბანკის შესაბამისობის (Compliance) დეპარტამენტისთვის. ლარიზაციის წესებთან დაკავშირებით, იურისტი ამოწმებს ხელშეკრულებებსა და სარეკლამო მასალებს, რათა გამოირიცხოს დარღვევები. ლიცენზირების შემთხვევაში, მზადდება სრული პაკეტი ეროვნულ ბანკში წარსადგენად.
სავალუტო რეგულაციები საქართველოში ხშირად იცვლება და კომპლექსურია. არასწორმა ნაბიჯმა შეიძლება გამოიწვიოს ტრანზაქციის გაყინვა ან სოლიდური ჯარიმა. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით საბანკო სამართლის ექსპერტებს, რომლებიც მუდმივად ადევნებენ თვალს ეროვნული ბანკის პოლიტიკას და დაგეხმარებიან სავალუტო ოპერაციების შეუფერხებლად განხორციელებაში.