ტრანზაქციების მონიტორინგი არის ფინანსური ინსტიტუტების AML/CFT შესაბამისობის სისტემის გული საქართველოში. ეს პროცესი გულისხმობს კლიენტების მიერ განხორციელებული ოპერაციების მუდმივ და სისტემურ ზედამხედველობას, რათა დროულად იქნას აღმოჩენილი ისეთი ქმედებები, რომლებიც შეიძლება დაკავშირებული იყოს ფულის გათეთრებასთან, ტერორიზმის დაფინანსებასთან ან სხვა ფინანსურ დანაშაულთან. საქართველოს ეროვნული ბანკისა და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მოთხოვნები დღითიდღე მკაცრდება, რაც აიძულებს ბანკებსა და სხვა ფინანსურ ორგანიზაციებს დანერგონ მოწინავე ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებები და რისკზე დაფუძნებული მიდგომები. ეფექტური მონიტორინგი არ ნიშნავს მხოლოდ ყველა ოპერაციის გადამოწმებას; ის გულისხმობს ინტელექტუალურ ანალიზს, რომელიც განასხვავებს კლიენტის ჩვეულებრივ ბიზნეს საქმიანობას საეჭვო ანომალიებისგან. Legal.ge პლატფორმა გთავაზობთ კვალიფიციურ სპეციალისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან მონიტორინგის გამართული სისტემის შექმნასა და ოპტიმიზაციაში.
რას მოიცავს ტრანზაქციების მონიტორინგის მომსახურება?
ტრანზაქციების მონიტორინგის სფეროში იურიდიული და საკონსულტაციო მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ მხარდაჭერას ფინანსური ორგანიზაციებისთვის. მომსახურება მოიცავს: მონიტორინგის ავტომატიზებული სისტემებისთვის სცენარებისა და წესების (Rules and Scenarios) შემუშავებას კლიენტის რისკ-პროფილის გათვალისწინებით; ტრანზაქციების ლიმიტებისა და ზღურბლების დადგენას; კლიენტის ქცევის ისტორიული ანალიზის მეთოდოლოგიის შექმნას; სანქცირებული პირებისა და PEP-ების სკრინინგის პროცესების გამართვას; წარმოქმნილი "ალერტების" (Alerts) მოკვლევისა და დოკუმენტირების პროცედურების აღწერას. სპეციალისტები ასევე დაგეხმარებიან არსებული სისტემის "ეფექტურობის ტესტირებაში" (Back-testing), რათა დარწმუნდეთ, რომ თქვენი სისტემა რეალურად აფიქსირებს რისკებს და არ ახდენს მხოლოდ უსარგებლო მონაცემების გენერირებას, რაც ზრდის საოპერაციო ხარჯებს.
მონიტორინგის პროცესში ხშირად იკვეთება სპეციფიკური შემთხვევები, რომლებიც საჭიროებენ სიღრმისეულ ანალიზს. მაგალითად, როდესაც კლიენტის ანგარიშზე მოულოდნელად ფიქსირდება დიდი მოცულობის შემავალი ტრანზაქციები ისეთი ქვეყნებიდან, რომლებიც ოფშორულ ზონებად ან მაღალი რისკის იურისდიქციებად ითვლება. მეორე სცენარია "უმოქმედო" ანგარიშების მოულოდნელი გააქტიურება და მათზე ინტენსიური ბრუნვები, რაც ხშირად მიუთითებს ანგარიშის "გაქირავებაზე" ან მესამე პირების მიერ გამოყენებაზე. ასევე მნიშვნელოვანია კრიპტოვალუტასთან დაკავშირებული ფიატ-ტრანზაქციების მონიტორინგი, სადაც თანხების წარმომავლობის დადგენა რთულია. კიდევ ერთი სცენარია ტრანზაქციების "ფრაგმენტაცია" სხვადასხვა ბანკებსა და ფინანსურ პროვაიდერებს შორის ერთიანი სურათის დასამალად. პროფესიონალი კონსულტანტი დაგეხმარებათ ასეთი რთული სქემების ამოცნობასა და შესაბამისი რეაგირების გეგმის შემუშავებაში.
ტრანზაქციების მონიტორინგის ვალდებულება პირდაპირ გამომდინარეობს საქართველოს კანონიდან ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ. ეს კანონი მოითხოვს ანგარიშვალდებული პირებისგან მუდმივ მონიტორინგს და კლიენტის საქმიანობის შესაბამისობის შემოწმებას მის შესახებ არსებულ ინფორმაციასთან. გარდა ამისა, საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებები ადგენენ დეტალურ წესებს კომერციული ბანკებისა და ვალუტის გადამცვლელი პუნქტების მიერ მონიტორინგის განხორციელების შესახებ. მნიშვნელოვანია ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის სახელმძღვანელო მითითებები, რომლებიც შეიცავენ საეჭვოობის ინდიკატორებს სხვადასხვა სექტორისთვის. საქართველოს კანონმდებლობა მოითხოვს, რომ მონიტორინგის სისტემა იყოს დინამიკური და მუდმივად ექვემდებარებოდეს განახლებას ახალი ტიპოლოგიებისა და რისკების გათვალისწინებით.
თანამშრომლობა იწყება კლიენტის ბიზნეს მოდელისა და რისკების მადის (Risk Appetite) შეფასებით. პირველ ეტაპზე იურისტი ან კონსულტანტი ახორციელებს მონიტორინგის არსებული პროგრამული უზრუნველყოფის და შიდა პროცესების აუდიტს. მეორე ეტაპზე ხდება მონიტორინგის წესების ოპტიმიზაცია და ახალი სცენარების დამატება. მესამე ეტაპზე იქმნება "ინციდენტების მართვის" ჩარჩო, რომელიც განსაზღვრავს, თუ როგორ უნდა მოხდეს საეჭვო ტრანზაქციის იდენტიფიცირება, შეჩერება და შემდგომი მოკვლევა. მეოთხე ეტაპი მოიცავს პერსონალის მომზადებას, რათა მათ შეძლონ სისტემის მიერ გენერირებული სიგნალების სწორი ინტერპრეტაცია. პროცესი სრულდება რეგულარული რეპორტინგის სისტემის გამართვით, რაც მენეჯმენტს აძლევს სრულ სურათს ორგანიზაციაში არსებული AML რისკების შესახებ.
ტრანზაქციების მონიტორინგი მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ მონაცემთა ანალიზისა და საბანკო ტექნოლოგიების გაგებას. Legal.ge პლატფორმაზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ უნიკალური გამოცდილება ქართულ საბანკო და ფინანსურ სექტორში მონიტორინგის სისტემების დანერგვისა და მართვის კუთხით. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ მარეგულირებლის მხრიდან დაკისრებული მძიმე სანქციები და უზრუნველყოთ თქვენი ბიზნესის მდგრადობა. იპოვეთ საიმედო პარტნიორი Legal.ge-ზე და განაახლეთ თქვენი მონიტორინგის სისტემა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად. ჩვენი სპეციალისტები გთავაზობენ ინდივიდუალურ მიდგომას თქვენი ბიზნესის სპეციფიკის გათვალისწინებით.