როგორ დავარეგისტრირო თვითმფრინავი საქართველოში?
საჭიროა განაცხადის წარდგენა სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში, საკუთრების დამადასტურებელი საბუთები და ტექნიკური შესაბამისობის დადასტურება. ჩვენი იურისტები მართავენ მთელ პროცესს.
რა კომპენსაცია ეკუთვნის მგზავრს?
ფრენის გაუქმების ან ხანგრძლივი დაგვიანების შემთხვევაში მგზავრს ეკუთვნის კომპენსაცია 250-დან 600 ევრომდე, მანძილის მიხედვით, ევროპული რეგულაციების ანალოგიურად.
რა სჭირდება ავიაკომპანიის გახსნას?
მთავარია საექსპლუატაციო სერტიფიკატის (AOC) და გადაყვანა-გადაზიდვის მოწმობის მიღება. ეს რთული პროცესია, რომელიც მოითხოვს ფინანსურ, ტექნიკურ და იურიდიულ აუდიტს.
როგორ რეგულირდება დრონები?
დრონების გამოყენება რეგულირდება წონისა და დანიშნულების მიხედვით. კომერციული ან მძიმე დრონებისთვის საჭიროა რეგისტრაცია და სპეციალური ნებართვები ფრენისთვის.
ავიაციის სამართალი არის სპეციალიზებული სფერო, რომელიც არეგულირებს საჰაერო ტრანსპორტის ფუნქციონირებას, უსაფრთხოებასა და კომერციულ საქმიანობას. საქართველო, როგორც რეგიონული სატრანზიტო ჰაბი, აქტიურად ავითარებს საავიაციო ინფრასტრუქტურას, რაც ზრდის მოთხოვნას კვალიფიციურ იურიდიულ მომსახურებაზე ამ სექტორში. ეს სერვისი მოიცავს ავიაკომპანიების, აეროპორტების, საჰაერო ხომალდების მფლობელებისა და მგზავრების ინტერესების დაცვას. საავიაციო სამართალი კომპლექსურია, რადგან ის აერთიანებს ადგილობრივ კანონმდებლობას, საერთაშორისო კონვენციებსა და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს რეგულაციებს. სპეციალისტები მუშაობენ ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა საჰაერო ხომალდების ლიზინგი, რეგისტრაცია, ფრენის ნებართვები, უსაფრთხოების სტანდარტებთან შესაბამისობა და სადაზღვევო შემთხვევების რეგულირება.
რას მოიცავს ავიაციის სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას:
• საჰაერო ხომალდების ტრანზაქციები: თვითმფრინავების ყიდვა-გაყიდვის, ლიზინგისა და დაგირავების ხელშეკრულებების მომზადება.
• რეგულატორული შესაბამისობა: სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს (GCAA) მოთხოვნების დაკმაყოფილება, სერტიფიცირება და ლიცენზირება.
• დავების გადაწყვეტა: მგზავრთა უფლებების დაცვა (ფრენის დაგვიანება/გაუქმება), ტვირთის დაკარგვა და სადაზღვევო დავები.
• აეროპორტების ოპერირება: სახმელეთო მომსახურების ხელშეკრულებები, ინფრასტრუქტურული პროექტების სამართლებრივი თანხლება.
• საჰაერო შრომითი სამართალი: პილოტებისა და ბორტგამცილებლების შრომითი ხელშეკრულებები.
საავიაციო იურისტის დახმარება აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• ავიაკომპანიის დაფუძნება: გსურთ ახალი ქართული ავიაკომპანიის შექმნა და გჭირდებათ საექსპლუატაციო სერტიფიკატის (AOC) მოპოვება.
• თვითმფრინავის შეძენა: ბიზნესმენი ყიდულობს კერძო ჯეტს და სურს მისი რეგისტრაცია საქართველოს სახელმწიფო რეესტრში.
• ავარიული შემთხვევა: მოხდა საავიაციო ინციდენტი, და საჭიროა ზიანის ანაზღაურების პროცესის მართვა სადაზღვევო კომპანიასთან.
• დრონების რეგულაცია: კომპანია იყენებს კომერციულ დრონებს გადაღებებისთვის და სჭირდება ფრენის ნებართვები.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს საჰაერო კოდექსი და საერთაშორისო ხელშეკრულებები, მათ შორის ჩიკაგოს კონვენცია (საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის შესახებ) და მონრეალის კონვენცია (საჰაერო გადაყვანის წესები). საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო გამოსცემს ტექნიკურ რეგლამენტებს, რომლებიც მკაცრად უნდა იქნას დაცული. ასევე, ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში, საქართველო ნერგავს ევროპულ საავიაციო სტანდარტებს (EASA).
მუშაობის პროცესი მოიცავს:
1. კონსულტაცია: კლიენტის მიზნების და იურიდიული სტატუსის გარკვევა.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: ტექნიკური და იურიდიული საბუთების პაკეტის შეგროვება სააგენტოსთვის.
3. წარმომადგენლობა: მოლაპარაკებები მარეგულირებელთან და კონტრაგენტებთან (ლიზინგის გამცემებთან).
4. აღსრულება: ხელშეკრულებების გაფორმება და რეგისტრაცია.
ავიაცია არის მაღალი რისკის და მაღალი რეგულაციის სფერო. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ სპეციფიკური გამოცდილება საავიაციო სამართალში და კარგად იცნობენ როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო რეგულაციებს. ჩვენი დახმარებით თქვენ უზრუნველყოფთ ფრენების უსაფრთხოებას და ბიზნესის ლეგალურ ოპერირებას.