რა ვადაში უნდა მივიღო საჯარო ინფორმაცია?
საჯარო ინფორმაცია გაიცემა დაუყოვნებლივ. თუ ინფორმაციის მოძიება და დამუშავება დროს მოითხოვს, ვადა შეიძლება გაგრძელდეს არაუმეტეს 10 დღისა.
რა ვქნა, თუ უწყება არ მპასუხობს?
უპასუხობა კანონდარღვევაა. ამ შემთხვევაში ვამზადებთ ადმინისტრაციულ საჩივარს ზემდგომ ორგანოში ან პირდაპირ მივმართავთ სასამართლოს ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნით.
შეიძლება თუ არა ინფორმაციის გაცემაზე უარი?
უარი დასაშვებია მხოლოდ კანონით დადგენილ შემთხვევებში (სახელმწიფო, კომერციული ან პირადი საიდუმლოება). დაუსაბუთებელი უარი უკანონოა და საჩივრდება.
რა ღირს ინფორმაციის გამოთხოვა?
საჯარო ინფორმაციის ასლების გადაღების საფასური სიმბოლურია. ელექტრონულად (მაგ. მეილით) ინფორმაციის მიღება კი სრულიად უფასოა.
ინფორმაციის თავისუფლება არის დემოკრატიული და გამჭვირვალე მმართველობის ქვაკუთხედი. საქართველოში ნებისმიერ პირს აქვს კონსტიტუციური უფლება, მიიღოს საჯარო ინფორმაცია სახელმწიფო დაწესებულებებისგან, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც ეს ინფორმაცია შეიცავს სახელმწიფო, კომერციულ ან პირად საიდუმლოებას. მიუხედავად კანონმდებლობის სიმკაცრისა, პრაქტიკაში სახელმწიფო უწყებები ხშირად აჭიანურებენ პასუხის გაცემას, გასცემენ არასრულ ინფორმაციას ან უკანონოდ ამბობენ უარს მოთხოვნის დაკმაყოფილებაზე. საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ჟურნალისტებისთვის, მკვლევარებისთვის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ბიზნესისთვის, რომლებსაც სჭირდებათ მონაცემები ტენდერების, ბიუჯეტის ხარჯვის ან გარემოსდაცვითი მდგომარეობის შესახებ.
Legal.ge გთავაზობთ ადმინისტრაციული სამართლის სპეციალისტების დახმარებას, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი უფლების რეალიზებას ინფორმაციის მიღებაზე. მომსახურება მოიცავს:
• განცხადების მომზადება: იურიდიულად გამართული მოთხოვნის შედგენა, სადაც ზუსტად იქნება ფორმულირებული სასურველი ინფორმაცია, რათა უწყებამ ვერ გამოიყენოს ბუნდოვანება უარის თქმის საფუძვლად.
• ადმინისტრაციული საჩივარი: უწყების მიერ ვადების დარღვევის ან უარის თქმის შემთხვევაში, ზემდგომ ორგანოშ საჩივრის მომზადება და წარდგენა.
• სასამართლო დავა: ინტერესების დაცვა სასამართლოში ინფორმაციის გაცემის დავალდებულების მოთხოვნით.
• კონსულტაცია საიდუმლოების გრიფზე: შეფასება, რამდენად კანონიერად არის მინიჭებული ინფორმაციაზე კომერციული ან სახელმწიფო საიდუმლოების სტატუსი.
საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა ხშირად საჭიროა კონკრეტულ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში. მაგალითად, სამშენებლო კომპანიას სურს გაიგოს, რატომ წააგო სახელმწიფო ტენდერი და ითხოვს გამარჯვებული კომპანიის დოკუმენტაციას. ჟურნალისტი იძიებს კორუფციულ ფაქტს და ითხოვს მაღალჩინოსნის სამივლინებო ხარჯების ნუსხას. მოქალაქე, რომელიც ცხოვრობს ქარხანასთან ახლოს, ითხოვს გარემოს ეროვნული სააგენტოსგან ჰაერის დაბინძურების მაჩვენებლებს. ყველა ამ შემთხვევაში, კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ზრდის ინფორმაციის დროულად და სრულად მიღების შანსს.
საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლებას არეგულირებს „საქართველოს კონსტიტუცია“ და „საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი“ (თავი III). კოდექსი ადგენს, რომ საჯარო ინფორმაცია უნდა გაიცეს დაუყოვნებლივ, ან არაუგვიანეს 10 დღისა. კანონი ასევე განსაზღვრავს „პროაქტიული გამოქვეყნების“ ვალდებულებას, რაც ნიშნავს, რომ გარკვეული ინფორმაცია უწყებებმა მოთხოვნის გარეშეც უნდა განათავსონ ვებ-გვერდზე. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ინფორმაციის გაცემაზე უარი უნდა იყოს დასაბუთებული კონკრეტული კანონის მუხლით, ხოლო დაუსაბუთებელი უარი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად ითვლება.
პროცესი იწყება წერილობითი ან ელექტრონული განცხადების გაგზავნით საჯარო დაწესებულებაში. თუ 10 დღის ვადაში პასუხი არ მოვიდა, იურისტი ამზადებს ადმინისტრაციულ საჩივარს იმავე ან ზემდგომ უწყებაში. პრაქტიკა აჩვენებს, რომ ადმინისტრაციული საჩივრის ეტაპზე ხშირად ხერხდება პრობლემის მოგვარება, რადგან უწყებებს არ სურთ სასამართლო დავაში ჩართვა. თუმცა, საჭიროების შემთხვევაში, ადვოკატი მიმართავს სასამართლოს, სადაც ასევე შესაძლებელია მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა ინფორმაციის დაგვიანებისთვის.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებმაც იციან, როგორ აიძულონ ბიუროკრატიული მანქანა იმუშაოს გამჭვირვალედ. ინფორმაცია არის ძალა, და ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან ამ ძალის მოპოვებაში კანონიერი გზებით.