არარეზიდენტთა დაბეგვრა საქართველოში არის კომპლექსური სამართლებრივი სფერო, რომელიც ეხება ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს, რომლებიც არ წარმოადგენენ საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტებს, მაგრამ იღებენ შემოსავალს საქართველოში არსებული წყაროდან. საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობა მკაფიოდ განასხვავებს რეზიდენტებისა და არარეზიდენტების საგადასახადო ვალდებულებებს. არარეზიდენტებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, თუ რომელი შემოსავალი ითვლება საქართველოში მიღებულად და რა განაკვეთით იბეგრება იგი გადახდის წყაროსთან. ხშირ შემთხვევაში, არარეზიდენტები ექვემდებარებიან ე.წ. „დაკავების გადასახადს“ (Withholding Tax), რაც ნიშნავს, რომ გადასახადის გადახდაზე პასუხისმგებელია შემოსავლის გადამხდელი (აგენტი). თუმცა, არსებობს მრავალი ნიუანსი, მათ შორის ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების (DTT) გამოყენება, რამაც შეიძლება მნიშვნელოვნად შეამციროს ან გააუქმოს საგადასახადო ვალდებულება. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან ამ რთული რეგულაციების ნავიგაციაში.
არარეზიდენტთა დაბეგვრის მომსახურება მოიცავს ფართო სპექტრის საკითხებს, რომლებიც აუცილებელია კანონთან შესაბამისობისთვის. ძირითადი მიმართულებებია:
- საქართველოში არსებული წყაროდან მიღებული შემოსავლის იდენტიფიცირება: ანალიზი იმისა, ითვლება თუ არა კონკრეტული შემოსავალი (დივიდენდი, როიალტი, პროცენტი, მომსახურების საფასური) საქართველოში მიღებულად.
- გადახდის წყაროსთან დაბეგვრის (WHT) ადმინისტრირება: დივიდენდების (5%), პროცენტების (5%) და როიალტის (5-20%) დაბეგვრის გამოთვლა და დეკლარირება.
- ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების გამოყენება: საგადასახადო რეზიდენტობის ცნობის წარდგენა და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული შეღავათების (დაბალი განაკვეთები ან გათავისუფლება) პრაქტიკული იმპლემენტაცია.
- მუდმივი დაწესებულების (Permanent Establishment) რისკების შეფასება: ანალიზი, ქმნის თუ არა არარეზიდენტის საქმიანობა საქართველოში მუდმივ დაწესებულებას, რაც იწვევს სრული მოგების გადასახადით დაბეგვრას.
- ქონების გადასახადი არარეზიდენტებისთვის: საქართველოში არსებულ უძრავ ქონებაზე ქონების გადასახადის გამოთვლა და დეკლარირება.
- უკუდაბეგვრის დღგ (Reverse Charge VAT): არარეზიდენტის მიერ გაწეული მომსახურების დღგ-ით დაბეგვრის საკითხები ქართველი შემსყიდველისთვის.
რეალურ ცხოვრებაში არარეზიდენტთა დაბეგვრის საკითხები ხშირად დგება დღის წესრიგში. მაგალითად, უცხოური კომპანია, რომელიც ფლობს აქციებს ქართულ კომპანიაში, იღებს დივიდენდს. მას სჭირდება დახმარება, რათა გამოიყენოს ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულება და არ დაიბეგროს ზედმეტად. მეორე მაგალითია უცხოელი ფიზიკური პირი, რომელიც აქირავებს ბინას თბილისში; ის ვალდებულია გადაიხადოს საშემოსავლო გადასახადი ამ შემოსავლიდან, მიუხედავად იმისა, რომ არ არის რეზიდენტი. ასევე, ხშირია შემთხვევა, როდესაც უცხოური IT კომპანია დისტანციურ მომსახურებას უწევს ქართულ ბიზნესს, რაც აჩენს კითხვებს მომსახურების გაწევის ადგილისა და დღგ-ს შესახებ. კიდევ ერთი სცენარია არარეზიდენტის მიერ საქართველოში უძრავი ქონების გაყიდვა, რაც წარმოშობს საშემოსავლო გადასახადის ვალდებულებას ნამეტი ღირებულებიდან.
სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება საქართველოს საგადასახადო კოდექსს, კერძოდ, მის 134-ე მუხლს (არარეზიდენტის შემოსავლის დაბეგვრა გადახდის წყაროსთან) და 104-ე მუხლს (საქართველოში არსებული წყაროდან მიღებული შემოსავალი). უმნიშვნელოვანესი როლი ენიჭება საერთაშორისო საგადასახადო შეთანხმებებს (ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ), რომლებსაც საქართველომ ხელი მოაწერა 58-ზე მეტ ქვეყანასთან. საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ კანონის თანახმად, ამ შეთანხმებებს აქვს უპირატესი იურიდიული ძალა შიდა კანონმდებლობასთან შედარებით. არარეზიდენტებმა ასევე უნდა გაითვალისწინონ ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები საგადასახადო ადმინისტრირების შესახებ, რომლებიც არეგულირებს რეზიდენტობის დამადასტურებელი დოკუმენტების წარდგენის წესს.
პროცესი იწყება კლიენტის სტატუსისა და შემოსავლის ტიპის დეტალური შესწავლით. სპეციალისტი ადგენს, აქვს თუ არა არარეზიდენტს მუდმივი დაწესებულების ნიშნები საქართველოში. თუ საქმე ეხება პასიურ შემოსავალს (დივიდენდი, როიალტი), სპეციალისტი ითხოვს რეზიდენტობის ცნობას (Tax Residency Certificate) კლიენტის ქვეყნიდან, რათა მოხდეს დაბეგვრის განაკვეთის შემცირება DTT-ის საფუძველზე. შემდეგ ხდება გადასახადის გაანგარიშება და, საჭიროების შემთხვევაში, არარეზიდენტის საგადასახადო აღრიცხვაზე აყვანა (საგადასახადო ნომრის მინიჭება) დეკლარაციის წარსადგენად. უძრავი ქონების გაყიდვის ან იჯარის შემთხვევაში, მზადდება შესაბამისი დეკლარაცია და ხდება გადასახადის გადახდის ორგანიზება.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც ესმით საერთაშორისო საგადასახადო სამართლის ნიუანსები. არარეზიდენტთა დაბეგვრა მოითხოვს არა მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობის, არამედ საერთაშორისო კონვენციების ღრმა ცოდნას. ჩვენს პლატფორმაზე რეგისტრირებული ადვოკატები და საგადასახადო კონსულტანტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ორმაგი დაბეგვრა და უზრუნველყონ თქვენი ტრანზაქციების სრული ლეგალურობა. ენდეთ Legal.ge-ს სპეციალისტებს თქვენი საერთაშორისო ბიზნეს ინტერესების დასაცავად საქართველოში.