აშშ-საქართველოს საგადასახადო დაგეგმვა
უნდა გადავიხადო თუ არა გადასახადი საქართველოში, თუ აშშ-ის მოქალაქე ვარ?
დიახ, თუ საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტი გახდებით (183 დღეზე მეტი ყოფნით) და შემოსავალს იღებთ საქართველოში საქმიანობიდან.
არსებობს თუ არა ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულება აშშ-სთან?
ფორმალურად არსებობს ძველი (სსრკ-ს დროინდელი), მაგრამ ის არაეფექტურია. პრაქტიკაში გამოიყენება ცალმხრივი ჩათვლის მექანიზმები.
რა არის 1%-იანი გადასახადი აშშ-დან მომუშავე ფრილანსერებისთვის?
თუ თქვენ დარეგისტრირდებით "მცირე მეწარმედ" და თქვენი კლიენტი ამერიკულია, შესაძლოა ისარგებლოთ 1%-იანი საშემოსავლო გადასახადით.
იგზავნება თუ არა ჩემი საბანკო მონაცემები აშშ-ში?
დიახ, FATCA შეთანხმების თანახმად, ქართული ბანკები ვალდებულნი არიან აშშ-ის მოქალაქეების ანგარიშების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდონ IRS-ს.
ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური ურთიერთობები მზარდია, რაც ბევრი ამერიკელი ექსპატის, ინვესტორისა და ქართული ბიზნესის ინტერესს იწვევს. თუმცა, საგადასახადო თვალსაზრისით, ეს ერთ-ერთი ყველაზე რთული მიმართულებაა. აშშ-საქართველოს საგადასახადო დაგეგმვა მოითხოვს განსაკუთრებულ ცოდნას, რადგან შეერთებულ შტატებს აქვს უნიკალური საგადასახადო სისტემა (მოქალაქეობაზე დაფუძნებული დაბეგვრა) და ქვეყნებს შორის არ მოქმედებს თანამედროვე, სრულფასოვანი ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულება (არსებობს გარკვეული სამართლებრივი დებატები ძველი ხელშეკრულების მოქმედებასთან დაკავშირებით). ეს ქმნის სპეციფიკურ გამოწვევებს, რომელთა გადაჭრაც მხოლოდ კვალიფიციურ იურისტებს შეუძლიათ.
აშშ-ის მოქალაქეებისთვის, რომლებიც ცხოვრობენ საქართველოში, და ქართული კომპანიებისთვის, რომლებიც თანამშრომლობენ ამერიკულ ბაზართან, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ორივე ქვეყნის კანონმდებლობის დაცვა (მათ შორის FATCA-ს მოთხოვნები). Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან ამ ლაბირინთში გზის გაგნებაში.
აშშ-საქართველოს საგადასახადო დაგეგმვის სერვისი ფოკუსირებულია რისკების მართვასა და ოპტიმიზაციაზე:
• საგადასახადო კრედიტების მართვა: ვინაიდან სრულფასოვანი DTT-ის გამოყენება ხშირად პრობლემურია, აქცენტი კეთდება ცალმხრივ საგადასახადო ჩათვლებზე (Foreign Tax Credit) და შემოსავლის გამორიცხვაზე (Foreign Earned Income Exclusion - FEIE).
• ბიზნესის სტრუქტურირება: ქართული შპს-ების სწორი კლასიფიკაცია აშშ-ის საგადასახადო მიზნებისთვის (მაგ. "Check-the-box" არჩევანი) და პირიქით.
• FATCA შესაბამისობა: საბანკო ანგარიშებისა და ფინანსური აქტივების დეკლარირების წესების დაცვა საქართველოსა და აშშ-ში.
• დისტანციური მუშაობის დაბეგვრა: აშშ-ში დაფუძნებული კომპანიებისთვის საქართველოდან მომუშავე პირების (კონტრაქტორების) საგადასახადო სტატუსის განსაზღვრა (მაგ. მცირე მეწარმის სტატუსი).
• საინვესტიციო შემოსავლები: დივიდენდების, პროცენტებისა და კაპიტალური ნაზარდის დაბეგვრის ანალიზირება ორივე იურისდიქციაში.
• უძრავი ქონების დაბეგვრა: აშშ-ის მოქალაქეების მიერ საქართველოში უძრავი ქონების ყიდვა/გაყიდვასთან დაკავშირებული საგადასახადო ვალდებულებები.
ტიპური სცენარები, როდესაც ეს მომსახურება აუცილებელია:
• ამერიკელი ექსპატები საქართველოში: აშშ-ის მოქალაქე გადმოდის საცხოვრებლად თბილისში და აგრძელებს მუშაობას ამერიკული კომპანიისთვის. მას სჭირდება იცოდეს, როგორ გადაიხადოს გადასახადები საქართველოში და როგორ აისახოს ეს IRS-თან.
• IT აუთსორსინგი: ქართული კომპანია პროგრამულ უზრუნველყოფას აწვდის ამერიკულ კლიენტებს და სჭირდება W-8BEN ფორმების შევსება და გადასახადის დაკავების (Withholding Tax) საკითხების მოგვარება.
• ინვესტიცია აშშ-დან: ამერიკელი ინვესტორი აფუძნებს შვილობილ კომპანიას საქართველოში და აინტერესებს GILTI (Global Intangible Low-Taxed Income) გადასახადის გავლენა.
• ორმაგი მოქალაქეობა: პირი ფლობს ორივე ქვეყნის პასპორტს და სჭირდება სრული საგადასახადო აუდიტი ორივე იურისდიქციის მიმართ.
მომსახურება ეყრდნობა საქართველოს საგადასახადო კოდექსს, რომელიც განსაზღვრავს რეზიდენტობასა და დაბეგვრის წყაროს. საქართველოს მხრიდან, აშშ-ის მოქალაქეები განიხილებიან როგორც უცხოელები ან რეზიდენტები (183 დღის წესის მიხედვით). მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობასა და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას შორის FATCA-ს იმპლემენტაციის შესახებ შეთანხმება, რომელიც ავალდებულებს ქართულ ბანკებს ინფორმაციის გაცვლას.
რაც შეეხება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებას, ხშირად საუბარია ყოფილი სსრკ-აშშ ხელშეკრულებაზე (1973), რომლის სტატუსიც კომპლექსულია. პრაქტიკაში, იურისტები იყენებენ საქართველოს საგადასახადო კოდექსის მექანიზმებს უცხოეთში გადახდილი გადასახადის ჩასათვლელად და აშშ-ის შიდა შემოსავლების კოდექსის (IRC) შესაბამის მუხლებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტებთან მუშაობა მოიცავს:
1. სტატუსის განსაზღვრა: საგადასახადო რეზიდენტობისა და მოქალაქეობის გავლენის შეფასება.
2. შემოსავლების კლასიფიკაცია: შემოსავლის წყაროს (საქართველო vs აშშ) სწორი იდენტიფიცირება.
3. საგადასახადო სტრატეგიის შემუშავება: ოპტიმალური მეთოდის არჩევა (Credit vs Exclusion) საგადასახადო ტვირთის შესამცირებლად.
4. დოკუმენტაციის მომზადება: დეკლარაციების, W-8BEN ფორმებისა და სხვა აუცილებელი დოკუმენტების მომზადება.
აშშ-საქართველოს საგადასახადო ურთიერთობები "ნაღმებით" სავსე ველია. არასწორმა ნაბიჯმა შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ჯარიმები IRS-ის ან საქართველოს შემოსავლების სამსახურის მხრიდან. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც ესმით როგორც ქართული, ისე ამერიკული საგადასახადო პრინციპები და დაგეხმარებიან უსაფრთხო ნავიგაციაში.