დავები ტრანსფერულ ფასწარმოქმნაზე
რა ვადა მაქვს საგადასახადო შემოწმების აქტის გასაჩივრებისთვის?
საგადასახადო მოთხოვნის ჩაბარებიდან გაქვთ 30 დღე, რომ წარადგინოთ საჩივარი შემოსავლების სამსახურში.
ვის აკისრია მტკიცების ტვირთი ტრანსფერული ფასწარმოქმნის დავაში?
თუ კომპანიას აქვს გამართული დოკუმენტაცია, მტკიცების ტვირთი საგადასახადო ორგანოზეა. დოკუმენტაციის არარსებობისას, ფაქტობრივად, ტვირთი კომპანიაზე გადადის.
შესაძლებელია თუ არა ჯარიმების შემცირება?
დიახ, დავის პროცესში შესაძლებელია მიღწეულ იქნეს საგადასახადო შეთანხმება, რომლის ფარგლებშიც ჯარიმები შეიძლება შემცირდეს ან გაუქმდეს.
რა ღირს დავის წარმოება?
ღირებულება დამოკიდებულია დავის სირთულესა და თანხაზე. Legal.ge-ზე შეგიძლიათ წინასწარ შეათანხმოთ ბიუჯეტი სპეციალისტთან.
დავები ტრანსფერულ ფასწარმოქმნაზე წარმოადგენს საგადასახადო სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და მაღალრისკიან კატეგორიას საქართველოში მოქმედი მულტინაციონალური კომპანიებისთვის. ტრანსფერული ფასწარმოქმნა (Transfer Pricing) არეგულირებს დაკავშირებულ პირებს (მაგალითად, დედა და შვილობილ კომპანიებს) შორის განხორციელებული ტრანზაქციების ფასებს. საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, ასეთი ტრანზაქციები უნდა განხორციელდეს "საბაზრო პრინციპის" (Arm's Length Principle) დაცვით. როდესაც საგადასახადო ორგანო (შემოსავლების სამსახური) მიიჩნევს, რომ კომპანიამ დაარღვია ეს პრინციპი და ხელოვნურად შეამცირა დასაბეგრი მოგება, იწყება საგადასახადო დავა. ასეთი დავები ხშირად მოიცავს მრავალმილიონიან ჯარიმებსა და საგადასახადო კორექტირებებს. შემოსავლების სამსახურის მიდგომა სულ უფრო აგრესიული ხდება და ისინი იყენებენ დახვეწილ მეთოდოლოგიებსა და მონაცემთა ბაზებს შეუსაბამობების გამოსავლენად. კომპანიისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კვალიფიციური იურიდიული დაცვა, რადგან დავის არასწორად წარმართვამ შეიძლება გამოიწვიოს არა მხოლოდ ფინანსური ზარალი, არამედ რეპუტაციული რისკებიც გლობალურ დონეზე.
რას მოიცავს ტრანსფერული ფასწარმოქმნის დავების მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას დავის ყველა ეტაპზე. მომსახურება მოიცავს:
• საგადასახადო აუდიტის თანხლებას: შემოსავლების სამსახურის მიერ ინიციირებული შემოწმების პროცესში კლიენტის წარმომადგენლობას, აუდიტორების კითხვებზე პასუხის გაცემას და სტრატეგიული კომუნიკაციის მართვას.
• ადმინისტრაციულ საჩივრებს: საგადასახადო შემოწმების აქტის გასაჩივრებას შემოსავლების სამსახურში და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ დავების განხილვის საბჭოში.
• სასამართლო წარმომადგენლობას: დავის სასამართლოში გადატანის შემთხვევაში, სარჩელის მომზადებას და ინტერესების დაცვას ყველა ინსტანციაში.
• ალტერნატიულ მეთოდოლოგიურ დასაბუთებას: საგადასახადო ორგანოს მიერ გამოყენებული ფასწარმოქმნის მეთოდის გაბათილებას და უფრო რელევანტური მეთოდის ან შედარებადი მონაცემების წარდგენას.
• ურთიერთშეთანხმების პროცედურებს (MAP): საერთაშორისო დონეზე დავის გადაწყვეტას ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების ფარგლებში, როდესაც კორექტირება გავლენას ახდენს ორ ქვეყანაზე.
ტრანსფერულ ფასწარმოქმნაზე დავები ხშირად წარმოიშობა სპეციფიკური ტრანზაქციების გამო. ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული სცენარია "მენეჯმენტის მომსახურების" (Management Fees) საფასურის გადახდა დედა კომპანიისთვის. საგადასახადო ორგანო ხშირად სადავოს ხდის ასეთი მომსახურების რეალურობას ან ღირებულებას, მიიჩნევს რა მას მოგების გადატანის მექანიზმად. მეორე სცენარი უკავშირდება ფინანსურ ტრანზაქციებს — თუ შვილობილმა კომპანიამ აიღო სესხი დამფუძნებლისგან მაღალი პროცენტით, ან პირიქით, გასცა სესხი უპროცენტოდ, ეს იწვევს დაუყოვნებლივ კორექტირებას. ასევე ხშირია დავები საქონლის ექსპორტისას, როდესაც ქართული საწარმო პროდუქციას ყიდის დაკავშირებულ დისტრიბუტორზე დაბალ ფასად. აუდიტორები იყენებენ საერთაშორისო ბაზებზე არსებულ ფასებს და აჯარიმებენ კომპანიას სხვაობისთვის. კიდევ ერთი რთული სფეროა არამატერიალური აქტივების (როიალტი, სავაჭრო ნიშანი) გამოყენების საფასური, სადაც "საბაზრო ფასის" დადგენა განსაკუთრებულ ექსპერტიზას მოითხოვს.
დავები რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით და საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებით ტრანსფერული ფასწარმოქმნის შესახებ. ეს სამართლებრივი აქტები ეფუძნება OECD-ის (ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია) სახელმძღვანელო პრინციპებს. დავის პროცესში კრიტიკული მნიშვნელობა აქვს საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსს, რომელიც განსაზღვრავს მტკიცების ტვირთის განაწილებას. საგადასახადო კოდექსის მიხედვით, თუ კომპანიას არ აქვს წარდგენილი სრულყოფილი დოკუმენტაცია, მტკიცების ტვირთი ფაქტობრივად მასზე გადადის, რაც ართულებს დავის მოგებას. ასევე მნიშვნელოვანია ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ საერთაშორისო შეთანხმებები, რომლებიც ითვალისწინებენ საგადასახადო კორექტირების მექანიზმებს პარტნიორ ქვეყნებს შორის.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა იწყება საგადასახადო შემოწმების აქტის ან აუდიტის შუალედური ანგარიშის დეტალური ანალიზით. პირველ ეტაპზე იურისტი და საგადასახადო ექსპერტი აფასებენ აუდიტორების არგუმენტების სისუსტეებს და ამოწმებენ მათ მიერ გამოყენებულ გათვლებს. მეორე ეტაპზე ხდება სტრატეგიის შემუშავება — ღირს თუ არა დავა, თუ უმჯობესია მორიგება (საგადასახადო შეთანხმება). მესამე ეტაპი მოიცავს საჩივრის მომზადებას და მტკიცებულებების (მათ შორის, დამოუკიდებელი საექსპერტო დასკვნების) შეგროვებას. დავის განხილვის ეტაპზე სპეციალისტები აქტიურად მონაწილეობენ ზეპირ მოსმენებში, იცავენ კლიენტის პოზიციას ფინანსთა სამინისტროსა თუ სასამართლოში, სანამ არ მიიღწევა საბოლოო შედეგი.
ტრანსფერული ფასწარმოქმნის დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც სცდება ზოგადი საგადასახადო სამართლის ფარგლებს. საჭიროა ეკონომიკური ანალიზის, საერთაშორისო სტანდარტებისა და საპროცესო ნორმების ღრმა ცოდნა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ მსგავს დავებში მონაწილეობის მრავალწლიანი გამოცდილება და წარმატებული ქეისები. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი არგუმენტები იყოს მყარი, დასაბუთებული და მაქსიმალურად გაზრდის დავის თქვენს სასარგებლოდ დასრულების შანსს.