რა შემთხვევაშია სავალდებულო დღგ-ის რეგისტრაცია?
თუ თქვენი დასაბეგრი ოპერაციების თანხა ნებისმიერი უწყვეტი 12 კალენდარული თვის განმავლობაში აღემატება 100,000 ლარს, ვალდებული ხართ დარეგისტრირდეთ დღგ-ის გადამხდელად.
რა არის უკუდაბეგვრა?
ეს არის რეჟიმი, როდესაც მომსახურების მიმღები (და არა გამწევი) არის ვალდებული დაარიცხოს და გადაიხადოს დღგ. ეს ძირითადად ეხება არარეზიდენტისგან მიღებულ მომსახურებას.
იბეგრება თუ არა ექსპორტი დღგ-ით?
საქონლის ექსპორტი იბეგრება ნულოვანი განაკვეთით (0%), რაც ნიშნავს, რომ თქვენ არ იხდით გადასახადს, მაგრამ ინარჩუნებთ ხარჯებზე გადახდილი დღგ-ის ჩათვლის უფლებას.
როდის შემიძლია გადახდილი დღგ-ის ჩათვლა?
ჩათვლა შესაძლებელია, თუ გაქვთ საქონელი/მომსახურება გამოყენებული დასაბეგრ ოპერაციებში და გაგაჩნიათ სათანადოდ გამოწერილი საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურა.
დამატებული ღირებულების გადასახადი (დღგ) არის საქართველოს საგადასახადო სისტემის ყველაზე კომპლექსური და, ამავდროულად, ბიუჯეტისთვის ყველაზე შემოსავლიანი გადასახადი. დღგ-ის განაკვეთი საქართველოში 18%-ია, თუმცა მისი ადმინისტრირება მოითხოვს კანონმდებლობის ღრმა ცოდნას, რადგან არსებობს დაბეგვრის მრავალი სპეციფიკური რეჟიმი, გათავისუფლება (ჩათვლის უფლებით და მის გარეშე) და მომსახურების გაწევის ადგილის განსაზღვრის რთული წესები. 2021 წელს განხორციელებული რეფორმის შედეგად, საქართველოს დღგ-ის კანონმდებლობა მნიშვნელოვნად დაუახლოვდა ევროკავშირის დირექტივას, რამაც ბიზნესისთვის ახალი გამოწვევები გააჩინა, განსაკუთრებით საერთაშორისო ვაჭრობისა და მომსახურების სფეროში. არასწორმა კვალიფიკაციამ, მაგალითად, იმის ვერ განსაზღვრამ, ოპერაცია იბეგრება თუ არა უკუდაბეგვრის წესით, ან აქვს თუ არა კომპანიას ჩათვლის უფლება, შეიძლება გამოიწვიოს სოლიდური ფინანსური ჯარიმები და საგადასახადო დავები. დღგ-ის კონსულტაცია არის პრევენციული ინსტრუმენტი, რომელიც ეხმარება ბიზნესს, სწორად დაგეგმოს ოპერაციები და თავიდან აიცილოს გაუთვალისწინებელი საგადასახადო ვალდებულებები.
რას მოიცავს დღგ-ის საკონსულტაციო მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი საგადასახადო ექსპერტები გთავაზობენ სრულყოფილ მომსახურებას, რომელიც მორგებულია თქვენი ბიზნესის ინდივიდუალურ საჭიროებებზე. მომსახურება მოიცავს:
• ტრანზაქციების ანალიზს: დაგეგმილი ან განხორციელებული ოპერაციების დეტალურ შესწავლას იმის დასადგენად, წარმოშობს თუ არა ისინი დღგ-ით დაბეგვრის ვალდებულებას.
• საერთაშორისო ოპერაციების შეფასებას: იმპორტ/ექსპორტის, ასევე არარეზიდენტების მიერ გაწეული მომსახურების (უკუდაბეგვრის) საგადასახადო შედეგების განსაზღვრას.
• გათავისუფლებების იდენტიფიცირებას: კანონმდებლობით გათვალისწინებული შეღავათების (მაგ. ფინანსური, სამედიცინო, საგანმანათლებლო მომსახურება) გამოყენების შესაძლებლობის ანალიზს.
• პროპორციული ჩათვლის გაანგარიშებას: შერეული ტიპის საქმიანობის (დაბეგვრადი და გათავისუფლებული) შემთხვევაში, ჩასათვლელი დღგ-ის კოეფიციენტის სწორად გამოთვლას.
• ხელშეკრულებების რევიზიას: კონტრაქტების საგადასახადო კუთხით შემოწმებას, რათა დღგ-ის მუხლები (მაგ. ფასი მოიცავს თუ არა დღგ-ს) იყოს მკაფიო და უსაფრთხო.
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც ბიზნესი შეცდომებს უშვებს "მომსახურების გაწევის ადგილის" განსაზღვრისას. მაგალითად, ქართული მარკეტინგული კომპანია მომსახურებას უწევს უცხოურ კლიენტს. ძველი კანონმდებლობით ეს შესაძლოა დაბეგრილიყო, მაგრამ ახალი წესებით, თუ კლიენტი ბიზნესია (B2B), მომსახურების გაწევის ადგილად ითვლება კლიენტის ქვეყანა და ოპერაცია საქართველოში დღგ-ით არ იბეგრება. საპირისპირო სიტუაციაა, როდესაც ქართული კომპანია იღებს ელექტრონულ მომსახურებას (მაგ. სოფტვეარის ლიცენზია) უცხოეთიდან — აქ წარმოიშობა უკუდაბეგვრის ვალდებულება, რასაც ბევრი კომპანია ყურადღებას არ აქცევს და შემდგომში ჯარიმდება. კიდევ ერთი რთული სცენარია უძრავი ქონების მიწოდება, სადაც მნიშვნელოვანია გამიჯვნა საცხოვრებელ და კომერციულ ფართებს შორის, ასევე მიწის ნაკვეთის სტატუსის გათვალისწინება.
დღგ-ის რეგულირება გაწერილია საქართველოს საგადასახადო კოდექსის შესაბამის კარში (მუხლები 156-181). ეს მუხლები განსაზღვრავს დღგ-ის გადამხდელებს, დასაბეგრ ოპერაციებს, გათავისუფლებებს და ჩათვლის წესებს. კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები და შემოსავლების სამსახურის მიერ გამოცემული სიტუაციური სახელმძღვანელოები (მანუალი), რომლებიც განმარტავს კანონის პრაქტიკულ გამოყენებას კონკრეტულ შემთხვევებში. ვინაიდან ქართული კანონმდებლობა ეფუძნება ევროკავშირის დღგ-ის დირექტივას (2006/112/EC), რთულ შემთხვევებში ხშირად გამოიყენება ევროპული სასამართლო პრაქტიკის პრეცედენტებიც არგუმენტაციის გასამყარებლად.
Legal.ge-ზე კონსულტანტის დაქირავებისას პროცესი იწყება პრობლემის იდენტიფიცირებით. პირველ ეტაპზე სპეციალისტი ეცნობა თქვენი ბიზნესის სტრუქტურასა და კონკრეტულ ტრანზაქციას. მეორე ეტაპზე ხდება საკითხის სამართლებრივი კვლევა, რაც მოიცავს როგორც კოდექსის, ისე უახლესი პრაქტიკის ანალიზს. მესამე ეტაპზე თქვენ იღებთ წერილობით დასკვნას (Tax Opinion), სადაც დეტალურად არის გაწერილი საგადასახადო შედეგები, რისკები და რეკომენდაციები. საჭიროების შემთხვევაში, კონსულტანტი დაგეხმარებათ ამ რეკომენდაციების იმპლემენტაციაში (მაგ. დეკლარაციის კორექტირებაში).
დღგ-ის კანონმდებლობა დინამიურია და მუდმივად იცვლება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან კონკრეტულად არაპირდაპირ გადასახადებზე და მუდმივად აახლებენ ცოდნას. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული სპეციალისტი არამარტო აგიხსნით კანონის მშრალ ნორმებს, არამედ მოგცემთ პრაქტიკულ რჩევებს, როგორ მოახდინოთ საგადასახადო ტვირთის ლეგალური ოპტიმიზაცია და თავიდან აიცილოთ სისტემური შეცდომები.