დღგ-სთან დაკავშირებული საგადასახადო დავები ყველაზე ხშირი და ფინანსურად მტკივნეული კატეგორიაა ბიზნესისთვის საქართველოში. შემოსავლების სამსახურის აუდიტის დროს, დღგ-ის ჩათვლების (Input VAT) სისწორე პირველია, რასაც ამოწმებენ. ხშირად ხდება ჩათვლების გაუქმება ე.წ. "უსაქონლო ოპერაციების" (Commodityless operations) ან ფიქტიური გარიგებების მოტივით. ასევე, დავები ხშირად ეხება დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციის კვალიფიკაციას — მაგალითად, როდესაც კომპანია თვლის, რომ ოპერაცია გათავისუფლებულია, ხოლო აუდიტორი მიიჩნევს მას დასაბეგრად. ასეთ დროს კომპანიას ეკისრება არა მხოლოდ გადასახადის ძირითადი თანხა, არამედ სოლიდური ჯარიმა (ძირითადი თანხის 50%-მდე) და საურავები. დავის წარმატებით დასრულება მოითხოვს არა მხოლოდ საგადასახადო კოდექსის ცოდნას, არამედ საპროცესო ნორმებისა და მტკიცებულებების სტანდარტების ფლობას, რადგან ხშირად მტკიცების ტვირთი გადამხდელზე გადადის.
რას მოიცავს დღგ-ის დავების გადაწყვეტის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას დავის ყველა ინსტანციაში. მომსახურება მოიცავს:
- საგადასახადო შემოწმების აქტის ანალიზს: აუდიტის შედეგების სამართლებრივ და ფაქტობრივ შეფასებას და გასაჩივრების სტრატეგიის შემუშავებას.
- ადმინისტრაციულ საჩივარს: საჩივრის მომზადებასა და წარდგენას შემოსავლების სამსახურში და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ დავების განხილვის საბჭოში.
- სასამართლო დავას: სარჩელის მომზადებას და კლიენტის ინტერესების დაცვას საერთო სასამართლოების სამივე ინსტანციაში (საქალაქო, სააპელაციო, უზენაესი).
- ალტერნატიულ აუდიტს: დამოუკიდებელი აუდიტორული დასკვნის მომზადებას, რომელიც გააბათილებს საგადასახადო ორგანოს არგუმენტებს (მაგ. ოპერაციის რეალურობის დასადასტურებლად).
- საგადასახადო შეთანხმებას: მოლაპარაკებების წარმოებას სახელმწიფოსთან საგადასახადო შეთანხმების გაფორმების მიზნით, რაც ხშირად ჯარიმების შემცირების ან პატიების საუკეთესო გზაა.
ყველაზე გავრცელებული სცენარია "უსაქონლო ოპერაცია": კომპანიამ შეიძინა მომსახურება კონტრაქტორისგან და ჩაითვალა დღგ. მოგვიანებით, საგადასახადომ შეამოწმა კონტრაქტორი, აღმოაჩინა მასთან დარღვევები და თქვენი ტრანზაქციაც ფიქტიურად მიიჩნია, გაგიუქმათ ჩათვლა და დაგაკისრათ ჯარიმა. თქვენ უნდა დაამტკიცოთ, რომ მომსახურება რეალურად მიიღეთ. მეორე სცენარია "გათავისუფლების კვალიფიკაცია": კერძო სკოლას მიაჩნია, რომ მისი ყველა შემოსავალი გათავისუფლებულია, მაგრამ აუდიტი ადგენს, რომ სკოლა აქირავებს ფართს შაბათ-კვირას, რაც კომერციული საქმიანობაა და უნდა დაბეგრილიყო დღგ-ით. მესამე სცენარია "უკუდაბეგვრის დავა": კომპანია იღებს კონსულტაციას უცხოეთიდან და არ იხდის დღგ-ს, თვლის რა, რომ მომსახურების ადგილი უცხოეთია. აუდიტი კი ამტკიცებს, რომ მომსახურება საქართველოში იქნა გაწეული.
დავების განხილვის პროცესი რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით (თავი XLI-XLII) და საქართველოს მთავრობის დადგენილებით „საგადასახადო დავის განმხილველი ორგანოების საქმიანობის წესის დამტკიცების შესახებ“. სასამართლო ეტაპზე გამოიყენება საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ საგადასახადო მოთხოვნის ჩაბარებიდან გაქვთ 30 დღე გასაჩივრებისთვის. ამ ვადის გაშვება ავტომატურად ნიშნავს დავალიანების აღიარებას და აღსრულების პროცესის დაწყებას (ყადაღა, ინკასო).
Legal.ge-ზე დავის სპეციალისტთან მუშაობა იწყება საქმის მასალების (შემოწმების აქტი, ბრძანება) შესწავლით. პირველ ეტაპზე ფასდება დავის მოგების პერსპექტივა. მეორე ეტაპზე მზადდება დასაბუთებული საჩივარი, რომელსაც თან ერთვის მტკიცებულებები (ხელშეკრულებები, მიღება-ჩაბარების აქტები, ექსპერტიზის დასკვნები). მესამე ეტაპი მოიცავს წარმომადგენლობას დავების განხილვის საბჭოს სხდომაზე, სადაც ხდება არგუმენტების ზეპირი წარდგენა. თუ შედეგი უარყოფითია, საქმე გადადის სასამართლოში, სადაც პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს რამდენიმე წელი.
საგადასახადო დავაში წარმატება დამოკიდებულია დეტალებზე. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე და საგადასახადო ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ მსგავსი დავების მოგების მდიდარი პრაქტიკა. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტებმა იციან, რა არგუმენტები ჭრის დავების საბჭოში და როგორ უნდა წარმოადგინონ მტკიცებულებები ისე, რომ დაიცვან თქვენი ბიზნესი უსამართლო დარიცხვებისგან.