ევროკავშირის საგადასახადო რეგულაციები (VAT/OSS)
ვიხდი თუ არა დღგ-ს ევროპაში მომსახურების გაწევისას?
თუ მომსახურებას უწევთ ევროპულ ბიზნესს (B2B), როგორც წესი, მოქმედებს უკუდაბეგვრა და დღგ-ს იხდის მიმღები თავის ქვეყანაში. საქართველოში ეს ოპერაცია გათავისუფლებულია ჩათვლის უფლებით.
რა არის VAT OSS?
ეს არის სისტემა, რომელიც საშუალებას აძლევს კომპანიებს, დაარეგისტრირონ და გადაიხადონ დღგ ერთ ევროპულ ქვეყანაში მთელი ევროკავშირის მასშტაბით გაყიდულ ციფრულ მომსახურებაზე.
იბეგრება თუ არა ექსპორტი დღგ-თი?
არა, საქონლის ექსპორტი საქართველოდან იბეგრება ნულოვანი განაკვეთით (გათავისუფლებულია ჩათვლის უფლებით), რაც ნიშნავს, რომ ექსპორტიორს შეუძლია დაიბრუნოს ხარჯებზე გადახდილი დღგ.
ევროკავშირთან ვაჭრობა ქართული ბიზნესისთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა, თუმცა ის მოითხოვს ევროპული საგადასახადო რეგულაციების, განსაკუთრებით დღგ-ს (VAT) წესების ზედმიწევნით ცოდნას. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო არ არის ევროკავშირის წევრი, ასოცირების ხელშეკრულება და ეკონომიკური ინტეგრაცია ავალდებულებს ბიზნესებს, გაითვალისწინონ ევროპული დირექტივები. ეს განსაკუთრებით ეხება ციფრულ მომსახურებას, ელექტრონულ კომერციას (E-commerce) და საქონლის ექსპორტ-იმპორტს. ბოლო წლებში გამკაცრდა რეგულაციები ციფრული სერვისების მიწოდებაზე (VAT OSS - One Stop Shop), რაც ნიშნავს, რომ ქართულ კომპანიებს, რომლებიც მომსახურებას უწევენ ევროპელ მომხმარებლებს, შესაძლოა წარმოეშვათ დღგ-ს გადახდის ვალდებულება ევროკავშირში. ამ წესების უგულებელყოფამ შეიძლება გამოიწვიოს სერიოზული ჯარიმები და ევროპულ ბაზარზე წვდომის შეზღუდვა. ჩვენი პლატფორმა დაგეხმარებათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი ბიზნესის შესაბამისობას ევროპულ საგადასახადო სტანდარტებთან.
მომსახურება ფარავს მნიშვნელოვან საგადასახადო ასპექტებს ევროკავშირთან ურთიერთობისას:
• დღგ-ს (VAT) ანალიზი ტრანსსასაზღვრო ოპერაციებზე: საქონლისა და მომსახურების მიწოდების ადგილის განსაზღვრა და იმის დადგენა, სად უნდა გადაიხადოს გადასახადი.
• Reverse Charge მექანიზმის გამოყენება: B2B (ბიზნესი-ბიზნესზე) ტრანზაქციების დროს უკუდაბეგვრის წესების გამოყენება, რაც ამარტივებს გადასახადის ადმინისტრირებას.
• VAT OSS (One Stop Shop) რეგისტრაცია: კონსულტაცია ციფრული მომსახურების ან დისტანციური გაყიდვების შემთხვევაში ევროკავშირში დღგ-ს რეგისტრაციის საჭიროებაზე.
• ექსპორტის დაბეგვრა: საქართველოდან ევროკავშირში საქონლის ექსპორტისას დღგ-სგან გათავისუფლების (ნულოვანი განაკვეთი) დოკუმენტური დასაბუთება.
• იმპორტი ევროკავშირიდან: ევროპიდან იმპორტირებული საქონლის განბაჟება, იმპორტის დღგ-ს გადახდა და ჩათვლა.
• ციფრული პლატფორმების დაბეგვრა: აპლიკაციების, პროგრამული უზრუნველყოფისა და სხვა ციფრული პროდუქტების გაყიდვის საგადასახადო ასპექტები ევროპელ მომხმარებლებზე.
პრაქტიკული მაგალითები გვიჩვენებს ამ სერვისის აუცილებლობას. მაგალითად, ქართული IT კომპანია ქმნის მობილურ აპლიკაციას და ყიდის მას ფიზიკურ პირებზე გერმანიაში, საფრანგეთსა და იტალიაში. ევროპული კანონმდებლობით, დღგ უნდა გადაიხადოს მომხმარებლის ადგილმდებარეობის მიხედვით; კომპანიას სჭირდება რჩევა, როგორ დარეგისტრირდეს OSS სისტემაში (შუამავლის მეშვეობით) ან როგორ გამოიყენოს პლატფორმები (Google, Apple) საგადასახადო აგენტებად. მეორე შემთხვევაა ქართული საწარმო, რომელიც ახდენს ღვინის ექსპორტს პოლონეთში; მას სჭირდება დადასტურება, რომ ექსპორტი დაბეგვრისგან თავისუფალია და როგორ დაიბრუნოს საქართველოში გადახდილი დღგ. მესამე სცენარია საკონსულტაციო კომპანია, რომელიც მომსახურებას უწევს ევროპულ ბიზნესს; აქ კრიტიკულია იმის ცოდნა, რომ ეს მომსახურება არ იბეგრება საქართველოში დღგ-თი.
სამართლებრივი ბაზა მოიცავს საქართველოს საგადასახადო კოდექსს (კერძოდ, დღგ-ს თავს) და საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შეთანხმებას. ასევე მნიშვნელოვანია ევროკავშირის დღგ-ს დირექტივა (EU VAT Directive), რომლის პრინციპებიც სულ უფრო მეტად აისახება ქართულ კანონმდებლობაში. ექსპერტები იყენებენ „მომსახურების გაწევის ადგილის“ განსაზღვრის წესებს, რაც ხშირად რთული ინტერპრეტაციის საგანია. ასევე, გამოიყენება ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურების გამოწერისა და დეკლარირების შესახებ.
პროცესი იწყება კლიენტის ბიზნეს მოდელის აუდიტით: ვინ არიან კლიენტები (B2B თუ B2C), რა ტიპის პროდუქტია (საქონელი თუ მომსახურება) და სად ხდება მიწოდება. სპეციალისტი ადგენს, აქვს თუ არა კომპანიას ვალდებულება დარეგისტრირდეს დღგ-ს გადამხდელად ევროკავშირის რომელიმე ქვეყანაში. ექსპორტის შემთხვევაში, მოწმდება საბაჟო დეკლარაციები და თანმხლები დოკუმენტები, რათა უზრუნველყოფილი იყოს დღგ-ს დაბრუნების უფლება. ციფრული სერვისების შემთხვევაში, ხდება გაყიდვების არხების ანალიზი და საგადასახადო რისკების მინიმიზაცია.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც ესმით როგორც ქართული, ისე ევროპული საგადასახადო სისტემები. ევროპულ ბაზარზე გასვლა დიდი შესაძლებლობაა, მაგრამ ის მოითხოვს „თამაშის წესების“ ცოდნას. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ბიზნესი იყოს სრულად თავსებადი (compliant) ევროპულ რეგულაციებთან, თავიდან აიცილოთ ჯარიმები და შეუფერხებლად განავითაროთ თქვენი საქმიანობა საერთაშორისო ასპარეზზე.