ინდივიდუალური მეწარმის დაბეგვრა (მცირე ბიზნესი)
რა საქმიანობა იბეგრება 1%-ით?
1%-იანი დაბეგვრა ვრცელდება „მცირე ბიზნესის“ სტატუსის მქონე მეწარმეებზე, რომელთა საქმიანობა არ შედის მთავრობის მიერ დამტკიცებულ აკრძალულ სიაში. აკრძალულ საქმიანობებს მიეკუთვნება საკონსულტაციო, სამედიცინო, არქიტექტურული და სავალუტო საქმიანობები.
როდის უნდა გადავიხადო გადასახადი?
გადასახადის გადახდა ხდება ყოველთვიურად. დეკლარაცია უნდა წარადგინოთ და გადასახადი გადაიხადოთ საანგარიშო თვის მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე.
რა ხდება თუ შემოსავალი 500,000 ლარს გადააჭარბებს?
თუ თქვენი წლიური შემოსავალი გადააჭარბებს 500,000 ლარს, გადაჭარბებულ თანხაზე დაიბეგრებით 3%-ით. თუ ეს გადაჭარბება მოხდება ზედიზედ ორი წლის განმავლობაში, დაკარგავთ მცირე ბიზნესის სტატუსს.
საჭიროა თუ არა ბუღალტრის აყვანა?
მიუხედავად იმისა, რომ დეკლარირება გამარტივებულია, შეცდომების თავიდან ასაცილებლად და სწორი კოდების მითითებისთვის რეკომენდებულია პროფესიონალი ბუღალტრის ან საგადასახადო სპეციალისტის დახმარება, განსაკუთრებით საწყის ეტაპზე.
ინდივიდუალური მეწარმის დაბეგვრა და, კერძოდ, „მცირე ბიზნესის“ სტატუსი წარმოადგენს საქართველოს საგადასახადო სისტემის ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ და პოპულარულ რეჟიმს. ეს მომსახურება განკუთვნილია ფიზიკური პირებისთვის, რომლებიც ეწევიან დამოუკიდებელ ეკონომიკურ საქმიანობას და სურთ ისარგებლონ საგადასახადო შეღავათებით. საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა იძლევა უნიკალურ შესაძლებლობას, რომ გარკვეული კატეგორიის საქმიანობის განმახორციელებელმა პირებმა გადაიხადონ ბრუნვის მხოლოდ 1% საშემოსავლო გადასახადის სახით. ეს რეჟიმი განსაკუთრებით ხელსაყრელია ფრილანსერებისთვის, IT სპეციალისტებისთვის, შემოქმედებითი სფეროს წარმომადგენლებისთვის და მცირე მეწარმეებისთვის, რომელთა წლიური შემოსავალი არ აღემატება 500,000 ლარს. სწორი საგადასახადო დაგეგმარება და სტატუსის დროული მიღება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რადგან არასწორად რეგისტრირებული საქმიანობა ან დეკლარირების წესების დარღვევა შეიძლება გახდეს სტანდარტული 20%-იანი დაბეგვრის საფუძველი. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ კვალიფიციურ საგადასახადო იურისტებსა და ბუღალტრებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი საქმიანობის სრულ შესაბამისობას კანონმდებლობასთან.
ეს სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ და საგადასახადო მხარდაჭერას ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის (ინდ. მეწარმე), დაწყებული რეგისტრაციიდან, დასრულებული ყოველთვიური დეკლარირებით. კონკრეტული ქვე-სერვისები მოიცავს:
• ინდივიდუალურ მეწარმედ რეგისტრაცია: იუსტიციის სახლში რეგისტრაციის პროცესის ორგანიზება და ეკონომიკური საქმიანობის სწორი კოდების (NACE კოდები) შერჩევა.
• მცირე ბიზნესის სტატუსის მოპოვება: შემოსავლების სამსახურში განაცხადის მომზადება და წარდგენა სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმის (1%) მისაღებად.
• აკრძალული საქმიანობების ანალიზი: კონსულტაცია იმის შესახებ, ექცევა თუ არა თქვენი საქმიანობა შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმში (კანონმდებლობა გარკვეულ საქმიანობებს, მაგალითად კონსალტინგს, გამორიცხავს ამ რეჟიმიდან).
• საგადასახადო დეკლარირება: ყოველთვიური გამარტივებული დეკლარაციების მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურის პორტალზე (RS.ge).
• დღგ-ს ვალდებულების მონიტორინგი: კონსულტაცია დამატებული ღირებულების გადასახადის (დღგ) რეგისტრაციის ვალდებულების წარმოშობის შესახებ (100,000 ლარიანი ზღვარის გადალახვის შემთხვევაში).
• წლიური ლიმიტების კონტროლი: 500,000 ლარიანი ზღვარის მონიტორინგი, რათა თავიდან იქნეს აცილებული 3%-იანი განაკვეთის ამოქმედება ან სტატუსის გაუქმება.
პრაქტიკაში ხშირად გვხვდება სიტუაციები, როდესაც ამ სერვისის გამოყენება აუცილებელია. მაგალითად, გრაფიკული დიზაინერი, რომელიც მუშაობს საერთაშორისო კლიენტებზე, რეგისტრირდება ინდ. მეწარმედ და იღებს მცირე ბიზნესის სტატუსს, რათა გადაიხადოს შემოსავლის 1%. მეორე გავრცელებული სცენარია პროგრამისტი, რომელსაც სურს ლეგალურად მიიღოს ანაზღაურება უცხოური კომპანიისგან; მას სჭირდება არა მხოლოდ რეგისტრაცია, არამედ სწორი კონტრაქტი და ინვოისირების სისტემა, რომელიც შეესაბამება საქართველოს საგადასახადო კოდექსს. ასევე, მცირე ონლაინ მაღაზიის მფლობელი, რომელიც ყიდის ხელნაკეთ ნივთებს, ვალდებულია აწარმოოს აღრიცხვა და წარადგინოს დეკლარაციები. კიდევ ერთი შემთხვევაა უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელიც ჩამოდის საქართველოში, ხდება საგადასახადო რეზიდენტი და სურს ისარგებლოს ადგილობრივი დაბალი გადასახადებით თავისი დისტანციური საქმიანობისთვის. ყველა ამ შემთხვევაში კვალიფიციური დახმარება ამცირებს საგადასახადო რისკებს.
საქართველოში ინდივიდუალური მეწარმის დაბეგვრა რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. კერძოდ, კოდექსის სპეციალური თავები განსაზღვრავს მიკრო (0%) და მცირე (1%) ბიზნესის სტატუსებს. მნიშვნელოვანია ასევე საქართველოს მთავრობის დადგენილება „სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმების შესახებ“, რომელიც დეტალურად გაწერს იმ საქმიანობების ჩამონათვალს, რომელზეც არ ვრცელდება შეღავათიანი რეჟიმი (მაგალითად, საკონსულტაციო მომსახურება, სამედიცინო საქმიანობა და ა.შ.). გარდა ამისა, „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონი არეგულირებს ფიზიკური პირის მეწარმედ რეგისტრაციის სამართლებრივ საფუძვლებს. ამ კანონების ცოდნა აუცილებელია იმისათვის, რომ მეწარმემ სწორად განსაზღვროს თავისი საგადასახადო ვალდებულებები და თავიდან აიცილოს ჯარიმები არასწორი დეკლარირებისთვის.
პროცესი სპეციალისტთან მუშაობისას მოიცავს რამდენიმე ეტაპს. პირველ რიგში, ხდება კლიენტის საქმიანობის აუდიტი, რათა დადგინდეს, აკმაყოფილებს თუ არა ის მცირე ბიზნესის კრიტერიუმებს. შემდეგ, სპეციალისტი ამზადებს საბუთებს იუსტიციის სახლში წარსადგენად. რეგისტრაციის შემდეგ, 24 საათის განმავლობაში ხდება რეგისტრაცია RS.ge პორტალზე და განაცხადის გაგზავნა მცირე ბიზნესის სტატუსის მისაღებად (რაც უნდა მოხდეს დაუყოვნებლივ, რათა სტატუსი მომდევნო თვიდან ამოქმედდეს). ყოველი თვის დასრულების შემდეგ, არაუგვიანეს მომდევნო თვის 15 რიცხვისა, სპეციალისტი ავსებს და აგზავნის საშემოსავლო დეკლარაციას. კლიენტს რჩება მხოლოდ გადასახადის გადახდა მითითებულ სახაზინო კოდზე.
Legal.ge არის თქვენი სანდო პარტნიორი საგადასახადო საკითხებში. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას გადამოწმებულ საგადასახადო ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება მცირე ბიზნესის დაბეგვრის კუთხით. Legal.ge-ზე სპეციალისტის მოძიება ნიშნავს გარანტირებულ ხარისხს, კონფიდენციალურობას და იმის რწმენას, რომ თქვენი ბიზნესი სრულად დაცულია საგადასახადო რისკებისგან. ნუ გარისკავთ ჯარიმებით, იპოვეთ თქვენი პირადი საგადასახადო მრჩეველი დღესვე.