კორპორატიული გადასახადის დეკლარირება და გადახდა არის ნებისმიერი ბიზნესის ფინანსური მართვის ქვაკუთხედი. საქართველოში მოქმედებს „ესტონური მოდელი“, რაც გულისხმობს განაწილებული მოგების დაბეგვრას (15%). ეს მოდელი ერთი შეხედვით მარტივია, მაგრამ შეიცავს მრავალ ნიუანსს, რომლის არცოდნამ შეიძლება გამოიწვიოს საგადასახადო შეცდომები. კერძოდ, დაბეგვრას ექვემდებარება არა მხოლოდ დივიდენდის გაცემა, არამედ „არაეკონომიკური ხარჯები“, „უსასყიდლო მიწოდება“ და „წარმომადგენლობითი ხარჯები“ გარკვეულ ზღვარს ზემოთ. სწორი დეკლარირება მოითხოვს თითოეული ტრანზაქციის საგადასახადო მიზნებისთვის კლასიფიკაციას. არასწორად შევსებული დეკლარაცია იწვევს ჯარიმებს და საურავებს, ხოლო ზედმეტი გადასახადის გადახდა ამცირებს კომპანიის ლიკვიდურობას.
code Code download content_copy expand_lessჩვენი სერვისი მოიცავს კორპორატიული გადასახადის დეკლარირების სრულ ციკლს და კონსულტაციას. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- ყოველთვიური მოგების გადასახადის დეკლარაციის მომზადებას და წარდგენას RS.ge-ზე;
- დაბეგვრადი ოპერაციების (დივიდენდი, გაცემული სესხი, არაეკონომიკური ხარჯი) იდენტიფიცირებას;
- საგადასახადო შეღავათების (მაგ. თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა, IT ზონა) გამოყენების სისწორის შემოწმებას;
- უცხოური საწარმოს მუდმივი დაწესებულების მოგების გადასახადის გაანგარიშებას;
- გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადების ადმინისტრირებას;
- წინა პერიოდების დეკლარაციების რევიზია და კორექტირებას.
კორპორატიული გადასახადის ფაილინგი აუცილებელია კონკრეტულ სცენარებში. მაგალითად, კომპანიამ გასცა სესხი პარტნიორზე ან შვილობილ კომპანიაზე. ეს ოპერაცია შეიძლება ჩაითვალოს მოგების განაწილებად და დაიბეგროს, თუ არ აკმაყოფილებს კონკრეტულ კრიტერიუმებს. მეორე მაგალითია კორპორატიული წვეულების ხარჯები — ეს არის წარმომადგენლობითი ხარჯი, რომელიც იბეგრება მხოლოდ ზღვრული ოდენობის გადამეტებისას. ასევე, დივიდენდის გაცემისას მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ მოგების გადასახადის (15%), არამედ დივიდენდის გადასახადის (5%) სწორი დეკლარირება. შეცდომები ამ პროცესში პირდაპირ აისახება კომპანიის ფინანსურ მდგომარეობაზე.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს საგადასახადო კოდექსის“ 96-102 მუხლებს, რომლებიც არეგულირებს მოგების გადასახადს. „ესტონური მოდელის“ სპეციფიკა მოითხოვს არა რეალური მოგების, არამედ განაწილებული მოგების დეკლარირებას ყოველთვიურად (არაუგვიანეს საანგარიშო თვის მომდევნო თვის 15 რიცხვისა). მნიშვნელოვანია ასევე ფინანსთა მინისტრის ინსტრუქციები ხარჯების კლასიფიკაციაზე. იურისტი და ბუღალტერი ერთობლივად მუშაობენ, რათა უზრუნველყონ დეკლარაციის სიზუსტე.
პროცესი იწყება თვის ბოლოს საბუღალტრო მონაცემების დამუშავებით. სპეციალისტი ამოწმებს ყველა გასავალს და განსაზღვრავს, რომელი მათგანი ექვემდებარება დაბეგვრას. დეკლარაცია ივსება ელექტრონულად RS.ge პორტალზე. წარდგენამდე ხდება მონაცემების ორმაგი გადამოწმება. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ თავს აარიდებთ ტექნიკურ და შინაარსობრივ შეცდომებს, რაც უზრუნველყოფს თქვენი ბიზნესის შეუფერხებელ ფუნქციონირებას.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ საგადასახადო სპეციალისტებთან. სწორი დეკლარირება არ არის მხოლოდ ვალდებულება, ეს არის ფინანსური დისციპლინის ნაწილი. მართეთ თქვენი გადასახადები ეფექტურად Legal.ge-სთან ერთად.