მემკვიდრეობის დაბეგვრა და დაგეგმვა საქართველოში კომპლექსური სამართლებრივი და ფინანსური პროცესია, რომელიც მიზნად ისახავს აქტივების თაობიდან თაობაზე გადაცემის ოპტიმიზაციას. მართალია, საქართველოში I და II რიგის მემკვიდრეებისთვის მემკვიდრეობით მიღებული ქონება საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლებულია, თუმცა "დაგეგმვა" გაცილებით ფართო ცნებაა და მოიცავს სამომავლო საგადასახადო ვალდებულებების გათვალისწინებას. კერძოდ, მემკვიდრეობით მიღებული ქონების შემდგომი გასხვისება ხშირად იწვევს მნიშვნელოვან საგადასახადო ტვირთს (ნამეტი შემოსავლის გადასახადი), თუ არ არის დაცული გარკვეული ვადები და პირობები. გარდა ამისა, როდესაც საქმე ეხება ბიზნეს-აქტივებს, წილებს კომპანიებში ან უცხოეთში არსებულ ქონებას, ვითარება კიდევ უფრო რთულდება და მოითხოვს საერთაშორისო საგადასახადო ნორმების ცოდნას. სწორი დაგეგმვა უზრუნველყოფს, რომ ოჯახის ქონება დაცული იყოს ზედმეტი ფინანსური დანაკარგებისგან და გადავიდეს მემკვიდრეებზე იმ ფორმით, რომელიც მათთვის ყველაზე მომგებიანია.
რას მოიცავს მემკვიდრეობის საგადასახადო დაგეგმვა?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ მემკვიდრეობის დაგეგმვის სრულ პაკეტს, რომელიც ითვალისწინებს როგორც სამოქალაქო, ისე საგადასახადო სამართლის ნიუანსებს. მომსახურება მოიცავს:
- საგადასახადო ეფექტის ანალიზს: სხვადასხვა სცენარის (ჩუქება სიცოცხლეში vs ანდერძით გადაცემა) საგადასახადო შედეგების შედარებას, რათა შეირჩეს ოჯახისთვის ფინანსურად ყველაზე მომგებიანი ვარიანტი.
- სამომავლო გასხვისების დაგეგმვას: მემკვიდრეობით მიღებული ქონების პოტენციური გაყიდვის შემთხვევაში მოსალოდნელი გადასახადების გათვალისწინებას და ოპტიმიზაციას (მაგ. 2-წლიანი ვადის მართვა).
- ბიზნესის მემკვიდრეობის სტრუქტურირებას: კომპანიის წილების გადაცემის დაგეგმვას ისე, რომ არ შეფერხდეს ბიზნესის ოპერაციული საქმიანობა და არ წარმოიშვას მოულოდნელი საგადასახადო ვალდებულებები დივიდენდებთან დაკავშირებით.
- საერთაშორისო მემკვიდრეობას: თუ მემკვიდრე ან ქონება უცხოეთშია, ორმაგი დაბეგვრის რისკების ანალიზს და საერთაშორისო ხელშეკრულებების გამოყენებას.
- საგადასახადო დეკლარირებას: საჭიროების შემთხვევაში, მემკვიდრისთვის საგადასახადო დეკლარაციის მომზადებას (თუ მემკვიდრე არ მიეკუთვნება საგადასახადო შეღავათის მქონე რიგს).
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც დაგეგმვის არარსებობა პრობლემებს ქმნის. მაგალითად, მშობელი სიცოცხლეშივე ჩუქნის შვილს კომერციულ ფართს. შვილი გადაწყვეტს ფართის გაყიდვას 6 თვეში. ამ შემთხვევაში, ჩუქებით მიღებული ქონების გაყიდვა 2 წლის გასვლამდე იბეგრება საშემოსავლო გადასახადით, რაც მნიშვნელოვანი თანხაა. რომ არა ჩუქება, არამედ მემკვიდრეობით მიღება გარდაცვალების შემდეგ, ვადების ათვლა და საგადასახადო რეჟიმი შეიძლება განსხვავებული ყოფილიყო. მეორე სცენარია ბიზნესის გადაცემა: თუ კომპანიის წილები გადადის მემკვიდრეზე, ხოლო კომპანიას აქვს გაუნაწილებელი მოგება, მნიშვნელოვანია განისაზღვროს, როგორ დაიბეგრება ეს მოგება დივიდენდად გაცემისას ახალი მფლობელის ხელში. ასევე რთული სიტუაციაა, როდესაც მემკვიდრე უცხო ქვეყნის რეზიდენტია — აქ შეიძლება ამოქმედდეს იმ ქვეყნის მემკვიდრეობის გადასახადი, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში გადასახადი 0%-ია.
სფერო რეგულირდება ორი ძირითადი აქტით: საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით და საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. სამოქალაქო კოდექსი განსაზღვრავს მემკვიდრეთა რიგითობას (I, II, III და ა.შ.) და მემკვიდრეობის მიღების წესებს. საგადასახადო კოდექსი კი ადგენს საგადასახადო შეღავათებს. კერძოდ, კოდექსის მიხედვით, I და II რიგის მემკვიდრეების მიერ მიღებული ქონება (როგორც ფულადი, ისე ნატურალური სახით) გათავისუფლებულია საშემოსავლო გადასახადისგან. III და IV რიგის მემკვიდრეებისთვის კი მოქმედებს გარკვეული ლიმიტები (მაგ. 150,000 ლარამდე ღირებულების ქონება გათავისუფლებულია). ამ ნორმების სწორი ინტერპრეტაცია და ერთობლივი ანალიზი აუცილებელია ეფექტური დაგეგმვისთვის.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა იწყება ოჯახის აქტივებისა და სტრუქტურის დეტალური შესწავლით. პირველ ეტაპზე ხდება ქონების ინვენტარიზაცია და პოტენციური მემკვიდრეების იდენტიფიცირება. მეორე ეტაპზე სპეციალისტი ამზადებს "საგადასახადო რუკას" — რა გადასახადები წარმოიშობა ქონების გადაცემის სხვადასხვა მეთოდის (ანდერძი, ჩუქება, ნასყიდობა) შემთხვევაში. მესამე ეტაპია კონკრეტული სამოქმედო გეგმის შემუშავება და საჭირო დოკუმენტების (ანდერძის პროექტი, ჩუქების ხელშეკრულება) მომზადება ნოტარიუსთან წარსადგენად. საბოლოო ეტაპი მოიცავს საკუთრების უფლების გადასვლის შემდგომ კონსულტაციას ახალი მესაკუთრისთვის სამომავლო საგადასახადო ვალდებულებების შესახებ.
მემკვიდრეობის დაგეგმვა მოითხოვს არა მხოლოდ იურისტს, არამედ საგადასახადო ექსპერტსაც. Legal.ge გაძლევთ უნიკალურ შესაძლებლობას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც აერთიანებენ ორივე კომპეტენციას. ჩვენი პლატფორმის ექსპერტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ფარული საგადასახადო ხაფანგები და უზრუნველყონ თქვენი ქონების უსაფრთხო გადაცემა მომავალი თაობებისთვის. ენდეთ Legal.ge-ს გადამოწმებულ პროფესიონალებს თქვენი ოჯახის ფინანსური მომავლის დასაცავად.