მოგების გადასახადის ოპტიმიზაცია საქართველოში უშუალოდ უკავშირდება „ესტონური მოდელის“ სწორ გამოყენებას. ეს მოდელი, რომელიც 2017 წლიდან მოქმედებს, იძლევა უნიკალურ შესაძლებლობას, ბიზნესმა გადაავადოს საგადასახადო ვალდებულება განუსაზღვრელი ვადით, სანამ მოგება რჩება კომპანიაში და ხმარდება მის განვითარებას. თუმცა, ოპტიმიზაცია არ ნიშნავს მხოლოდ გადავადებას; ის გულისხმობს ხარჯების ისეთ მართვას, რომელიც ამცირებს „არაეკონომიკურ ხარჯად“ კვალიფიცირების რისკს. ბევრი კომპანია ზედმეტ გადასახადს იხდის იმის გამო, რომ ვერ ასაბუთებს ხარჯის ეკონომიკურ შინაარსს ან არასწორად აფორმებს დოკუმენტაციას. ოპტიმიზაციის მიზანია, ლეგალური ინსტრუმენტების გამოყენებით, მაქსიმალურად შემცირდეს საგადასახადო ბაზა მოგების განაწილების მომენტში.
code Code download content_copy expand_lessჩვენი სერვისი მოიცავს მოგების გადასახადის მართვის კომპლექსურ მიდგომას. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- ხარჯების სტრუქტურის აუდიტს საგადასახადო მიზნებისთვის (გამოქვითვადი vs არაგამოქვითვადი);
- დივიდენდების განაწილების ოპტიმალური გრაფიკის დაგეგმვას;
- სესხების და ავანსების გაცემის სტრატეგიას, რათა არ მოხდეს მათი დივიდენდად კვალიფიცირება;
- დანაკლისებისა და ზარალის ჩამოწერის სწორ სამართლებრივ გაფორმებას;
- წარმომადგენლობითი ხარჯების ლიმიტების ეფექტურ გამოყენებას;
- დაბეგვრის ალტერნატიული მეთოდების ანალიზს (მაგ. მცირე ბიზნესის სტატუსი გარკვეული საქმიანობისთვის).
ოპტიმიზაციის მაგალითები მრავალფეროვანია. მაგალითად, კომპანია გეგმავს თანამშრომლებისთვის ტრენინგის ჩატარებას საზღვარგარეთ. თუ ეს ხარჯი სწორად არ გაფორმდა (როგორც კვალიფიკაციის ამაღლება), ის შეიძლება ჩაითვალოს თანამშრომლის პირად სარგებლად და დაიბეგროს. მეორე მაგალითია მარკეტინგული აქტივობა — საჩუქრების დარიგება კლიენტებისთვის. თუ საჩუქრის ღირებულება და მიზანი სწორად არ არის დოკუმენტირებული, ეს ჩაითვლება უსასყიდლო მიწოდებად და დაიბეგრება მოგების გადასახადით. ასევე, დებიტორული დავალიანების ჩამოწერა მოითხოვს მკაცრი პროცედურების დაცვას, რათა საგადასახადომ ის ხარჯად აღიაროს.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს საგადასახადო კოდექსის“ 97-ე და 98-ე მუხლებს, რომლებიც განსაზღვრავს დაბეგვრის ობიექტს (განაწილებული მოგება, გაწეული ხარჯი). მნიშვნელოვანია ფინანსთა მინისტრის სიტუაციური სახელმძღვანელოები (მანუელები), რომლებიც განმარტავს კონკრეტული ხარჯების ეკონომიკურ შინაარსს. იურისტი იყენებს ამ რეგულაციებს, რათა დაასაბუთოს თქვენი ხარჯების კავშირი ეკონომიკურ საქმიანობასთან.
პროცესი იწყება კომპანიის ხარჯვითი ნაწილის ანალიზით. იურისტი იდენტიფიცირებს „ნაცრისფერ ზონებს“ — ხარჯებს, რომლებსაც მაღალი საგადასახადო რისკი აქვთ. შემდეგ მუშავდება რეკომენდაციები: როგორ შეიცვალოს კონტრაქტები, რა დამატებითი დოკუმენტაციაა საჭირო (მაგ. დეფექტური აქტები, მივლინების ანგარიშები). Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ გადააქციოთ საგადასახადო ვალდებულებები კონტროლირებად და პროგნოზირებად პროცესად.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ პრაქტიკოს საგადასახადო ექსპერტებთან. ნუ გადაიხდით იმაზე მეტს, ვიდრე კანონი მოითხოვს. ოპტიმიზაცია თქვენი ბიზნესის უფლებაა — გამოიყენეთ ის Legal.ge-სთან ერთად.