მცირე ბიზნესის (1%) საგადასახადო სტრუქტურირება
როგორ ავირიდო თავიდან "ფარული დასაქმების" კვალიფიკაცია?
აუცილებელია ურთიერთობის B2B ფორმატში მოქცევა: ინვოისების საფუძველზე ანაზღაურება, ფიქსირებული სამუშაო გრაფიკის არარსებობა და შედეგზე ორიენტირებული ხელშეკრულება.
რა მოხდება, თუ არასწორ NACE კოდს ავირჩევ?
არასწორი კოდი (მაგ. საკონსულტაციო) ავტომატურად გამორიცხავს მცირე ბიზნესის სტატუსს. კოდი უნდა შეესაბამებოდეს რეალურ საქმიანობას და მთავრობის დადგენილებას.
შესაძლებელია თუ არა შპს-ს და ინდ. მეწარმის ერთდროულად ქონა?
დიახ, ფიზიკურ პირს შეიძლება ჰქონდეს ინდ. მეწარმის სტატუსი (1%) და პარალელურად ფლობდეს შპს-ს, რომელიც ეწევა სხვა ტიპის საქმიანობას.
რა მნიშვნელობა აქვს ინვოისის დანიშნულებას?
საგადასახადო ორგანოსთვის გადამწყვეტია არა მხოლოდ ხელშეკრულება, არამედ ინვოისის დანიშნულებაც. სიტყვა "Consulting"-ის გამოყენება ინვოისში სარისკოა.
მცირე ბიზნესის (1%) საგადასახადო სტრუქტურირება არის უფრო მაღალი დონის მომსახურება, ვიდრე უბრალო რეგისტრაცია. ეს სერვისი განკუთვნილია იმ მეწარმეებისთვის და ფრილანსერებისთვის, ვისი საქმიანობაც კომპლექსურია და დგას აკრძალული და დაშვებული საქმიანობების ზღვარზე, ან ვისაც სურს არსებული ბიზნეს მოდელის ოპტიმიზაცია 1%-იანი რეჟიმის ფარგლებში. საქართველოში მცირე ბიზნესის სტატუსი ძალიან პოპულარულია, მაგრამ მისი შენარჩუნება მოითხოვს ფრთხილ დაგეგმვას. მაგალითად, როგორ უნდა გაიმიჯნოს "კონსულტაცია" (აკრძალული) "პროგრამული უზრუნველყოფის დეველოპმენტისგან" (დაშვებული), როდესაც პროცესები ერთმანეთშია გადახლართული? ეს სერვისი პასუხობს სწორედ ასეთ კითხვებს და ქმნის უსაფრთხო ჩარჩოს საქმიანობისთვის.
საგადასახადო სტრუქტურირება მოიცავს სიღრმისეულ ანალიზს და შემდეგი კომპონენტების დამუშავებას:
• კონტრაქტების რევიზია და შედგენა: კლიენტებთან გასაფორმებელი ხელშეკრულებების (Service Agreements) ისე ფორმულირება, რომ ნათლად ჩანდეს მომსახურების ტექნიკური/შემოქმედებითი ხასიათი და გამოირიცხოს საკონსულტაციო ელემენტები.
• საქმიანობის გამიჯვნა: თუ პირი ეწევა როგორც დაშვებულ (მაგ., დიზაინი), ისე აკრძალულ (მაგ., ტრენინგი) საქმიანობას, შემუშავდება სქემა მათი გამიჯვნისთვის (მაგ., შპს-ს დაფუძნება აკრძალული ნაწილისთვის და ინდ. მეწარმის შენარჩუნება დაშვებულისთვის).
• შრომითი ურთიერთობების რისკის მართვა: უცხოურ კომპანიებთან თანამშრომლობისას "ფარული დასაქმების" რისკის შეფასება და კონტრაქტის ისე აგება, რომ ის არ დაკვალიფიცირდეს შრომით ხელშეკრულებად (რაც გამოიწვევდა 20%-იან დაბეგვრას).
• დღგ-ს დაგეგმვა: 100,000 ლარიანი ზღვარის გადალახვის შემთხვევაში დღგ-ს ვალდებულების მართვა და ექსპორტის შემთხვევაში 0%-იანი დაბეგვრის უფლების გამოყენების დოკუმენტური უზრუნველყოფა.
განვიხილოთ რეალური სცენარები. სცენარი 1: მარკეტოლოგი მუშაობს საერთაშორისო კომპანიისთვის. თუ კონტრაქტში წერია "Marketing Consulting", ეს აკრძალული საქმიანობაა. თუ საქმიანობა რეალურად მოიცავს სარეკლამო კამპანიების მართვას და კონტენტის შექმნას, სტრუქტურირების შედეგად კონტრაქტი დაკორექტირდება შესაბამის კოდებზე, რაც ლეგალურად აქცევს 1%-იან დაბეგვრას. სცენარი 2: პროგრამისტი მუშაობს ერთ კონკრეტულ უცხოურ კომპანიაზე, აქვს ფიქსირებული სამუშაო საათები და იღებს ფიქსირებულ ხელფასს. საგადასახადო ორგანომ შეიძლება ეს შრომით ურთიერთობად ჩათვალოს. სტრუქტურირების ექსპერტი დაეხმარება ურთიერთობის B2B ფორმატში გადაყვანაში (ინვოისინგი, პროექტული ჩაბარება), რათა დაცული იყოს მცირე ბიზნესის სტატუსი.
სამართლებრივი საფუძველი მოიცავს საქართველოს საგადასახადო კოდექსს, მთავრობის დადგენილებას №415 და საგადასახადო ორგანოს მეთოდურ მითითებებს (მანუელებს). მნიშვნელოვანია ასევე სამოქალაქო კოდექსის ნორმები ნარდობისა და მომსახურების ხელშეკრულებების შესახებ, რადგან სწორედ ხელშეკრულების შინაარსი განსაზღვრავს დაბეგვრის რეჟიმს. დღგ-ს ნაწილში (მუხლი 161-168) მნიშვნელოვანია მომსახურების გაწევის ადგილის განსაზღვრა, რაც უცხოელ კლიენტებთან მუშაობისას გადამწყვეტია დღგ-სგან გათავისუფლებისთვის (ექსპორტი).
პროცესი იწყება კლიენტის ბიზნეს პროცესების დეტალური აუდიტით. ექსპერტი შეისწავლის არსებულ კონტრაქტებს, ინვოისებს და კომუნიკაციას კლიენტებთან. შემდეგ დგება რეკომენდაციების პაკეტი: ცვლილებები ხელშეკრულებებში, საქმიანობის კოდების (NACE) კორექტირება საჯარო რეესტრში და საბანკო ოპერაციების სწორი დანიშნულებით შესრულება. ეს არის პრევენციული მომსახურება, რომელიც იცავს ბიზნესს მომავალი საგადასახადო დავებისგან.
Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც შეძლებთ იპოვოთ მაღალი კვალიფიკაციის საგადასახადო სტრატეგები. ისინი არ შემოიფარგლებიან მხოლოდ დეკლარაციის შევსებით; ისინი ქმნიან თქვენი ბიზნესის უსაფრთხო არქიტექტურას. თუ თქვენი საქმიანობა არ არის სტანდარტული და გსურთ 1%-იანი რეჟიმის შენარჩუნება რისკების გარეშე, დაუკავშირდით Legal.ge-ს სპეციალისტებს დღესვე.