ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილება (DTT)
როგორ ავიცილო თავიდან ორმაგი დაბეგვრა?
უნდა წარადგინოთ საგადასახადო რეზიდენტობის ცნობა იმ ქვეყანაში, საიდანაც იღებთ შემოსავალს. ეს საშუალებას მოგცემთ ისარგებლოთ DTT-ით გათვალისწინებული შეღავათებით.
რა არის რეზიდენტობის ცნობა?
ეს არის ოფიციალური დოკუმენტი, გაცემული საგადასახადო ორგანოს მიერ, რომელიც ადასტურებს, რომ პირი არის კონკრეტული ქვეყნის რეზიდენტი საგადასახადო მიზნებისთვის.
შემიძლია თუ არა გადახდილი გადასახადის დაბრუნება?
დიახ, თუ გადასახადი ზედმეტად იქნა დაკავებული (მაგ. DTT-ის გამოყენების გარეშე), შესაძლებელია მისი დაბრუნების მოთხოვნა შესაბამისი პროცედურების გავლით.
ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილება არის ფუნდამენტური მექანიზმი საერთაშორისო ბიზნესსა და ფიზიკური პირების ფინანსურ დაგეგმარებაში. ეს მომსახურება ეხება სიტუაციებს, როდესაც ერთი და იგივე შემოსავალი ან კაპიტალი პოტენციურად იბეგრება ორ სხვადასხვა იურისდიქციაში. საქართველოს აქვს გაფორმებული ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებები (DTT) 58-ზე მეტ ქვეყანასთან. ეს ხელშეკრულებები განსაზღვრავენ, თუ რომელ ქვეყანას აქვს დაბეგვრის უპირატესი უფლება და რა განაკვეთით. ამ შეღავათების პრაქტიკული გამოყენება, თუმცა, ავტომატური არ არის. გადასახადის გადამხდელმა უნდა დაამტკიცოს თავისი რეზიდენტობა და შეასრულოს ადმინისტრაციული მოთხოვნები. არასწორად გაფორმებულმა დოკუმენტაციამ შეიძლება გამოიწვიოს ის, რომ პირს მოუწიოს გადასახადის გადახდა ორივე ქვეყანაში, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს მის შემოსავალს. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან ამ რთული პროცედურების გავლაში.
მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ იურიდიულ და საგადასახადო დახმარებას DTT-ის გამოყენების ყველა ეტაპზე:
• DTT-ის ანალიზი: კონკრეტულ ქვეყანასთან არსებული ხელშეკრულების დებულებების განმარტება და მათი მორგება კლიენტის სიტუაციაზე (დივიდენდები, პროცენტები, როიალტი, დასაქმება).
• საგადასახადო რეზიდენტობის ცნობის მოპოვება: რეზიდენტობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (Tax Residency Certificate) მიღება საქართველოს შემოსავლების სამსახურისგან ან უცხოური საგადასახადო ორგანოსგან.
• ჩათვლის (Credit) მეთოდის გამოყენება: უცხოეთში გადახდილი გადასახადის ჩათვლა საქართველოში გადასახდელი გადასახადის ანგარიშში.
• გათავისუფლების (Exemption) მეთოდის გამოყენება: შემოსავლის სრულად გათავისუფლება დაბეგვრისგან ერთ-ერთ იურისდიქციაში ხელშეკრულების საფუძველზე.
• ზედმეტად გადახდილი გადასახადის დაბრუნება: პროცედურების ინიცირება უცხოეთში ან საქართველოში ზედმეტად დაკავებული გადასახადის დასაბრუნებლად.
• მუდმივი დაწესებულების სტატუსის განსაზღვრა: ანალიზი, ქმნის თუ არა საქმიანობა დასაბეგრ ბაზას მეორე ქვეყანაში.
ეს სერვისი აუცილებელია სხვადასხვა სცენარში. მაგალითად, საქართველოს რეზიდენტი ფიზიკური პირი მუშაობს დისტანციურად გერმანული კომპანიისთვის. მას სჭირდება იმის უზრუნველყოფა, რომ გერმანიაში ხელფასიდან არ დაუკავონ გადასახადი, ან თუ დაუკავებენ, შეძლოს მისი ჩათვლა საქართველოში. მეორე შემთხვევაა ქართული კომპანია, რომელიც იღებს დივიდენდს შვილობილი კომპანიისგან ნიდერლანდებში; აქ DTT-ის გამოყენება საშუალებას იძლევა გადასახადი შემცირდეს 0%-მდე ან 5%-მდე. ასევე, ხშირია უცხოელი ინვესტორების შემთხვევა, რომლებსაც აქვთ დეპოზიტები ქართულ ბანკებში და სურთ ისარგებლონ საპროცენტო შემოსავალზე გადასახადის შემცირებით. ყველა ამ შემთხვევაში საჭიროა ფორმალური პროცედურების ზუსტი დაცვა.
სამართლებრივი რეგულირება ეყრდნობა საქართველოს საგადასახადო კოდექსს (მუხლი 134, 104) და საერთაშორისო ხელშეკრულებებს ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ. DTT-ებს აქვს უპირატესი იურიდიული ძალა შიდა კანონმდებლობასთან შედარებით (საქართველოს კონსტიტუციის შესაბამისად). გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია ფინანსთა მინისტრის ბრძანება „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს რეზიდენტობის ცნობის ფორმებს და მათი წარდგენის წესებს. კერძოდ, უცხოური დოკუმენტები ხშირად საჭიროებენ აპოსტილით დამოწმებას ან ლეგალიზაციას, რაც ასევე ამ სერვისის ნაწილია.
პროცესი იწყება სიტუაციის იდენტიფიცირებით: რა ტიპის შემოსავალია და რომელ ქვეყნებს შორის ხდება ტრანზაქცია. სპეციალისტი ადგენს, რომელი მუხლი გამოიყენება კონკრეტულ ხელშეკრულებაში. შემდეგ ხდება დოკუმენტების შეგროვება: რეზიდენტობის ცნობა, შემოსავლის მიღების დამადასტურებელი საბუთები, გადასახადის გადახდის ქვითრები (თუ უკვე გადახდილია). ამის შემდეგ ხდება განაცხადის წარდგენა საგადასახადო ორგანოში (ან გადამხდელთან, თუ ეს წინასწარი გათავისუფლებაა). სპეციალისტი უზრუნველყოფს კომუნიკაციას საგადასახადო ინსპექტორებთან და იცავს კლიენტის ინტერესებს დავის შემთხვევაში.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი საერთაშორისო საგადასახადო ლაბირინთში. ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილება არ არის მხოლოდ თეორია — ეს არის რეალური ფული, რომელიც შეგიძლიათ დაზოგოთ კვალიფიციური დახმარებით. ჩვენს პლატფორმაზე რეგისტრირებული ექსპერტები ფლობენ ღრმა ცოდნას საერთაშორისო საგადასახადო სამართალში და დაგეხმარებიან თქვენი უფლებების დაცვაში. ნუ გადაიხდით იმაზე მეტს, ვიდრე გეკუთვნით — იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.