საერთაშორისო საგადასახადო კონსულტაცია
რა არის ტრანსფერული ფასწარმოქმნა?
ტრანსფერული ფასწარმოქმნა ეხება დაკავშირებულ პირებს (მაგ. დედა და შვილობილ კომპანიებს) შორის ტრანზაქციების ფასების დადგენას. კანონი მოითხოვს, რომ ეს ფასები შეესაბამებოდეს საბაზრო პრინციპს (Arm's Length Principle).
როგორ ავიცილოთ თავიდან ორმაგი დაბეგვრა?
ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილება ხდება საქართველოსა და სხვა ქვეყნებს შორის გაფორმებული ხელშეკრულებების (DTT) გამოყენებით, რაც მოითხოვს რეზიდენტობის დამადასტურებელი საბუთების წარდგენას.
რა არის მუდმივი დაწესებულების რისკი?
თუ უცხოური კომპანია საქართველოში ახორციელებს აქტიურ ეკონომიკურ საქმიანობას გარკვეული დროის განმავლობაში, მას შეიძლება წარმოეშვას „მუდმივი დაწესებულება“ და დაეკისროს მოგების გადასახადის გადახდა საქართველოში.
საერთაშორისო საგადასახადო კონსულტაცია არის მაღალი დონის იურიდიული მომსახურება, რომელიც აუცილებელია კომპანიებისა და ფიზიკური პირებისთვის, რომლებიც ოპერირებენ მრავალ იურისდიქციაში. გლობალიზაციის პირობებში ბიზნესები სულ უფრო ხშირად დგებიან საზღვრისპირა საგადასახადო გამოწვევების წინაშე. ეს მოიცავს სტრუქტურულ დაგეგმარებას, ტრანსფერულ ფასწარმოქმნას, კონტროლირებადი უცხოური კომპანიების (CFC) წესებს და საერთაშორისო საგადასახადო ხელშეკრულებების ინტერპრეტაციას. საქართველო, როგორც რეგიონული ჰაბი, სთავაზობს მიმზიდველ საგადასახადო გარემოს, მაგრამ საერთაშორისო ტრანზაქციები მოითხოვს ფრთხილ ანალიზს, რათა დაცული იყოს BEPS (დასაბეგრი ბაზის შემცირება და მოგების გადატანა) სტანდარტები და თავიდან იქნეს აცილებული ორმაგი დაბეგვრა. არასწორმა სტრუქტურირებამ შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფინანსური სანქციები და რეპუტაციული ზიანი. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო საგადასახადო სამართალში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება.
მომსახურება ფარავს საერთაშორისო დაბეგვრის ყველა კრიტიკულ ასპექტს:
• საზღვრისპირა ტრანზაქციების სტრუქტურირება: ოპტიმალური კორპორატიული სტრუქტურის შექმნა (ჰოლდინგები, შვილობილი კომპანიები) საგადასახადო ეფექტურობის მისაღწევად.
• ტრანსფერული ფასწარმოქმნა (Transfer Pricing): დაკავშირებულ პირებს შორის ტრანზაქციების ფასების ანალიზი და დოკუმენტაციის მომზადება OECD-ის სახელმძღვანელოსა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
• ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილება: DTT-ების გამოყენება დივიდენდების, პროცენტებისა და როიალტის დაბეგვრის შესამცირებლად.
• საგადასახადო რეზიდენტობის კონფლიქტები: ორი ან მეტი ქვეყნის მიერ პირის რეზიდენტად ცნობის შემთხვევების გადაწყვეტა (Tie-breaker rules).
• CFC (Controlled Foreign Company) რისკების ანალიზი: უცხოური შვილობილი კომპანიების მოგების დაბეგვრის საკითხები დამფუძნებლის რეზიდენციის ქვეყანაში.
• BEPS და MLI ინსტრუმენტების იმპლემენტაცია: საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
საერთაშორისო საგადასახადო კონსულტაცია აუცილებელია სხვადასხვა სცენარში. მაგალითად, ქართული კომპანია გეგმავს ექსპანსიას ევროპაში და სურს იცოდეს, სად ჯობია სავაჭრო წარმომადგენლობის გახსნა საგადასახადო თვალსაზრისით. მეორე შემთხვევაში, საერთაშორისო ჯგუფი შემოდის საქართველოში და სჭირდება დაფინანსების სტრუქტურირება (სესხი vs კაპიტალი) ისე, რომ პროცენტების გატანა იყოს საგადასახადო კუთხით ეფექტური. ასევე, უცხოელი ინვესტორი, რომელიც საქართველოში ყიდულობს უძრავ ქონებას კომერციული მიზნებისთვის, საჭიროებს კონსულტაციას მოგების რეპატრიაციის გადასახადებზე. ტრანსფერული ფასწარმოქმნის კუთხით, მულტინაციონალურ კომპანიას სჭირდება დასაბუთება, რომ საქართველოში არსებულ შვილობილ კომპანიასთან დადებული მომსახურების ხელშეკრულება საბაზრო ფასებს შეესაბამება.
სამართლებრივი ბაზა ეყრდნობა საქართველოს საგადასახადო კოდექსს (განსაკუთრებით საერთაშორისო დაბეგვრისა და ტრანსფერული ფასწარმოქმნის თავებს), ასევე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ საერთაშორისო ხელშეკრულებებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება „საერთაშორისო კონტროლირებადი ოპერაციების შეფასების შესახებ“, რომელიც არეგულირებს ტრანსფერულ ფასწარმოქმნას. გარდა ამისა, ექსპერტები ხელმძღვანელობენ OECD-ის (ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია) მოდელური საგადასახადო კონვენციითა და კომენტარებით, რომლებიც გამოიყენება საერთაშორისო ხელშეკრულებების განმარტებისას.
პროცესი იწყება კლიენტის გლობალური სტრუქტურისა და ბიზნეს-მოდელის შესწავლით. კონსულტანტი ატარებს დიაგნოსტიკას (Tax Health Check) პოტენციური რისკების გამოსავლენად. ტრანსფერული ფასწარმოქმნის შემთხვევაში, მზადდება შესადარისობის ანალიზი (Benchmarking study). სტრუქტურირების პროექტებში, სპეციალისტი ამზადებს მემორანდუმს, სადაც აღწერილია ნაბიჯ-ნაბიჯ გეგმა და მოსალოდნელი საგადასახადო ეფექტები თითოეულ იურისდიქციაში. საბოლოო ეტაპი არის რეკომენდაციების იმპლემენტაცია და საჭიროების შემთხვევაში, საგადასახადო ორგანოსთან წინასწარი შეთანხმების (Advance Tax Ruling) მიღება.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აერთიანებს მაღალი კვალიფიკაციის მქონე საგადასახადო იურისტებს. საერთაშორისო დაბეგვრა არ არის სფერო, სადაც შეცდომები დასაშვებია. ჩვენი სპეციალისტები მუდმივად ეცნობიან გლობალურ საგადასახადო ტენდენციებს და შეუძლიათ შემოგთავაზონ გადაწყვეტილებები, რომლებიც დაიცავს თქვენს ბიზნესს და გაზრდის მის ეფექტიანობას. იპოვეთ თქვენი სტრატეგიული საგადასახადო პარტნიორი Legal.ge-ზე.