საგადასახადო დაგეგმარება დსთ-ს (დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა) ქვეყნებთან არის სპეციალიზებული მომსახურება, რომელიც ორიენტირებულია საქართველოში ბიზნესის კეთებაზე პოსტსაბჭოთა სივრცის ქვეყნებთან (რუსეთი, უკრაინა, ყაზახეთი, ბელარუსი, სომხეთი და ა.შ.) ეკონომიკური კავშირების ჭრილში. ისტორიული და ეკონომიკური ფაქტორების გამო, საქართველოს აქვს მჭიდრო სავაჭრო ურთიერთობები ამ რეგიონთან, თუმცა ბოლოდროინდელი გეოპოლიტიკური ცვლილებებისა და სანქციების ფონზე, ეს სფერო განსაკუთრებულ სიფრთხილეს და სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს. საქართველო ხშირად გამოიყენება როგორც ალტერნატიული ჰაბი დსთ-დან ბიზნესის რელოკაციისთვის ან როგორც შუამავალი რგოლი საერთაშორისო ვაჭრობაში. ამ კონტექსტში, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია როგორც საქართველოს საგადასახადო კოდექსის, ისე დსთ-ს ქვეყნებთან არსებული ორმხრივი ხელშეკრულებების დეტალური ცოდნა, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ორმაგი დაბეგვრა, სავალუტო რისკები და მარეგულირებელი შეფერხებები.
ეს სერვისი მოიცავს სპეციფიკურ საგადასახადო და სამართლებრივ გადაწყვეტილებებს:
- ბიზნესის რელოკაცია დსთ-დან: კომპანიებისა და აქტივების გადმოტანა საქართველოში, საგადასახადო შედეგების ანალიზი გამომავალ და მიმღებ იურისდიქციებში.
- სპეციფიკური DTT ანალიზი: საქართველოსა და დსთ-ს ქვეყნებს შორის არსებული საგადასახადო ხელშეკრულებების გამოყენება (რომლებიც ხშირად განსხვავდება ევროპული მოდელებისგან).
- სავალუტო კონტროლის საკითხები: კონსულტაცია დსთ-ს ქვეყნების მკაცრ სავალუტო რეგულაციებთან დაკავშირებით და საქართველოს ლიბერალური რეჟიმის უპირატესობების გამოყენება.
- ტრანზიტული ვაჭრობის სტრუქტურირება: საქართველოში სავაჭრო კომპანიის დაფუძნება დსთ-ს და დასავლეთს შორის ოპერაციებისთვის.
- ფიზიკური პირების მიგრაცია: დსთ-ს მოქალაქეებისთვის საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტობის მიღება და მათი უცხოური შემოსავლების დაცვა.
- სანქციებთან შესაბამისობა (Compliance): საგადასახადო დაგეგმარება საერთაშორისო სანქციების რეჟიმების გათვალისწინებით.
პრაქტიკაში, ეს სერვისი აქტუალურია მრავალი მიმართულებით. მაგალითად, ყაზახური კომპანია ხსნის შვილობილ კომპანიას საქართველოში, რათა ისარგებლოს ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმით. ამ შემთხვევაში საჭიროა დივიდენდების დაბეგვრის ოპტიმიზაცია ორ ქვეყანას შორის. სხვა შემთხვევაში, რუსი IT სპეციალისტი გადმოდის საქართველოში, რეგისტრირდება ინდ. მეწარმედ და მუშაობს დასავლელ დამკვეთებზე; მას სჭირდება კონსულტაცია, თუ როგორ აიცილოს თავიდან რუსეთში რეზიდენტობის შენარჩუნება და იქ გადასახადების გადახდა. ასევე, უკრაინული ბიზნესი, რომელიც დროებით გადმოაქვს ოპერაციები საქართველოში, საჭიროებს სწრაფ საგადასახადო რეგისტრაციას და დახმარებას ადგილობრივ ბანკებთან ურთიერთობაში.
სამართლებრივი ჩარჩო მოიცავს საქართველოს საგადასახადო კოდექსს და ორმხრივ შეთანხმებებს. საქართველოს აქვს ხელშეკრულებები ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ დსთ-ს თითქმის ყველა ქვეყანასთან (სომხეთი, აზერბაიჯანი, ყაზახეთი, უკრაინა, უზბეკეთი, თურქმენეთი). აღსანიშნავია, რომ რუსეთთან ხელშეკრულება 2023 წელს შეჩერდა რუსეთის მხრიდან გარკვეულ მუხლებში, რაც ქმნის ახალ სამართლებრივ რეალობას და მოითხოვს განახლებულ სტრატეგიებს. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“, რომელიც უნდა იქნეს გათვალისწინებული გარკვეული ტრანზაქციების დროს.
პროცესი იწყება კლიენტის არსებული სტრუქტურისა და რეზიდენტობის სტატუსის შესწავლით. სპეციალისტი აანალიზებს კონკრეტულ ორმხრივ ხელშეკრულებას (მაგ. საქართველო-ყაზახეთი) და განსაზღვრავს ოპტიმალურ საგადასახადო დატვირთვას. რელოკაციის შემთხვევაში, მუშავდება სამოქმედო გეგმა, რომელიც მოიცავს კომპანიის რეგისტრაციას, საბანკო ანგარიშების გახსნას და საგადასახადო აღრიცხვას. სანქციების რისკის არსებობისას, ტარდება დამატებითი „კომპლაიენს“ შემოწმება, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ტრანზაქციების შეუფერხებელი განხორციელება ქართულ საბანკო სისტემაში.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას სპეციალისტებზე, რომლებსაც ღრმად ესმით პოსტსაბჭოთა სივრცის სპეციფიკა და საქართველოს როლი ამ რეგიონში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ დაუკავშირდებით იურისტებს, რომლებსაც შეუძლიათ დააკავშირონ დსთ-ს ქვეყნების ბიუროკრატიული რეალობა საქართველოს ლიბერალურ და მოქნილ სისტემასთან. დაიცავით თქვენი ბიზნესი გეოპოლიტიკური და საგადასახადო რისკებისგან Legal.ge-ს ექსპერტებთან ერთად.