საგადასახადო რეზიდენტობის დაგეგმვა და მიღება საქართველოში სულ უფრო მოთხოვნადი ხდება საერთაშორისო ინვესტორებისთვის, ციფრული მომთაბარეებისა და მაღალი შემოსავლის მქონე პირებისთვის. საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტობა იძლევა მნიშვნელოვან უპირატესობებს, კერძოდ, ტერიტორიული დაბეგვრის პრინციპიდან გამომდინარე, ფიზიკური პირები თავისუფლდებიან საშემოსავლო გადასახადისგან უცხოური წყაროდან მიღებულ შემოსავალზე. თუმცა, რეზიდენტობის სტატუსის მოპოვება და შენარჩუნება მოითხოვს კანონმდებლობის ზუსტ ცოდნას და პროცედურების სწორ დაცვას. არსებობს რეზიდენტობის მიღების ორი ძირითადი გზა: ფაქტობრივი ყოფნის წესით (183 დღე) და მაღალი შემოსავლის მქონე პირთა (HNWI) პროგრამით. თითოეულ მათგანს აქვს თავისი სპეციფიკა, ვადები და დოკუმენტური მოთხოვნები. არასწორმა დაგეგმარებამ შეიძლება გამოიწვიოს როგორც საქართველოს, ისე სხვა ქვეყნის საგადასახადო ორგანოსთან პრობლემები, ამიტომ კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა აუცილებელია.
ეს მომსახურება მოიცავს სრულ ასისტენციას საგადასახადო რეზიდენტობის მოპოვების პროცესში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები გთავაზობენ:
- 183-დღიანი წესით რეზიდენტობის მიღება: საზღვრის კვეთის მონაცემების ანალიზი და განაცხადის მომზადება შემოსავლების სამსახურში რეზიდენტობის დასადასტურებლად.
- მაღალი შემოსავლის მქონე პირთა (HNWI) პროგრამა: სპეციალური პროგრამით სარგებლობა, რომელიც არ მოითხოვს საქართველოში 183 დღის გატარებას. მოიცავს ქონების (500,000 აშშ დოლარის ეკვივალენტი) და შემოსავლის (200,000 ლარი) დამადასტურებელი დოკუმენტების მომზადებას.
- საგადასახადო რეზიდენტობის ცნობის (Tax Residency Certificate) მოპოვება: ოფიციალური დოკუმენტის მიღება ინგლისურ ენაზე სხვა ქვეყნებში წარსადგენად.
- საგადასახადო ვალდებულებების ანალიზი: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რომელი შემოსავალი დაიბეგრება საქართველოში და რომელი ჩაითვლება უცხოურ წყაროდ.
- CRS/AEOI კონსულტაცია: ინფორმაციის ავტომატური გაცვლის სტანდარტის ფარგლებში საბანკო ანგარიშების სტატუსის განსაზღვრა.
- რეზიდენტობის გაუქმება: პროცედურები საგადასახადო რეზიდენტობის შეწყვეტის შესახებ ქვეყნის დატოვების შემთხვევაში.
რეზიდენტობის დაგეგმვა განსაკუთრებით აქტუალურია რამდენიმე სცენარში. მაგალითად, ინვესტორი, რომელსაც აქვს ბიზნესი ევროპაში, ყიდულობს უძრავ ქონებას საქართველოში და სურს მიიღოს რეზიდენტობა HNWI პროგრამით, რათა ისარგებლოს საქართველოს ლიბერალური საგადასახადო რეჟიმით. მეორე მაგალითია „ციფრული მომთაბარე“, რომელიც წელიწადის უმეტეს ნაწილს ატარებს საქართველოში; მას სჭირდება რეზიდენტობის ცნობა, რათა თავის სამშობლოში დაადასტუროს, რომ გადასახადებს იხდის (ან საგადასახადო რეზიდენტია) სხვა იურისდიქციაში. ასევე, ბიზნესმენი, რომელიც გეგმავს აქტივების დივერსიფიკაციას, იყენებს საქართველოს რეზიდენტობას როგორც ინსტრუმენტს გლობალური საგადასახადო ტვირთის ოპტიმიზაციისთვის. ყველა ამ შემთხვევაში აუცილებელია მტკიცებულებების სწორად შეგროვება.
სამართლებრივი რეგულირება ეფუძნება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 34-ე მუხლს, რომელიც განსაზღვრავს რეზიდენტობის ზოგად წესებს. HNWI პროგრამა რეგულირდება საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებით „მაღალი შემოსავლის მქონე პირთათვის საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტობის მინიჭების წესის შესახებ“. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“, რადგან რეზიდენტობისთვის ხშირად საჭიროა ბინადრობის ნებართვაც (თუმცა HNWI პროგრამისთვის ეს მოთხოვნა გარკვეულ პირობებში განსხვავებულია). ამ აქტების ზედმიწევნით ცოდნა უზრუნველყოფს პროცესის შეუფერხებლად წარმართვას.
პროცესი იწყება კლიენტის ფინანსური მდგომარეობისა და მიზნების ანალიზით. 183-დღიანი წესის შემთხვევაში, სპეციალისტი ითხოვს პასპორტის მონაცემებს და ამოწმებს საზღვრის კვეთის ისტორიას. HNWI პროგრამის შემთხვევაში, პროცესი უფრო რთულია: საჭიროა ქონების შეფასება, შემოსავლების დამადასტურებელი დოკუმენტების (ბანკის ამონაწერები, კონტრაქტები) აპოსტილირება და თარგმნა, და რეკომენდაციის წერილები. შემდეგ განაცხადი იგზავნება შემოსავლების სამსახურში. დადებითი პასუხის შემთხვევაში, გაიცემა რეზიდენტობის ცნობა. მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ რეზიდენტობა გაიცემა კონკრეტული საგადასახადო წლისთვის და საჭიროებს ყოველწლიურ განახლებას.
Legal.ge არის თქვენი გზამკვლევი საქართველოს საგადასახადო სისტემაში. ჩვენთან შეგიძლიათ იპოვოთ ექსპერტები, რომლებმაც წარმატებით დაასრულეს ათობით რეზიდენტობის საქმე, მათ შორის რთული HNWI ქეისები. პლატფორმაზე რეგისტრირებული იურისტები დაგეხმარებიან არა მხოლოდ სტატუსის მიღებაში, არამედ შემდგომ საგადასახადო დაგეგმარებაშიც. აირჩიეთ კვალიფიციური მხარდაჭერა Legal.ge-ზე და გახადეთ საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტობა თქვენი ფინანსური წარმატების ნაწილი.