საქართველოსა და არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებს (UAE) შორის ეკონომიკური ურთიერთობები ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად გაღრმავდა, რაც ბიზნესს უბიძგებს ორივე იურისდიქციის საგადასახადო სისტემების ეფექტური გამოყენებისკენ. საქართველო-არაბეთის გაერთიანებული საამიროების დაბეგვრა და საგადასახადო დაგეგმვა მოიცავს კომპლექსურ იურიდიულ და ფინანსურ სტრატეგიებს, რომლებიც მიზნად ისახავს საგადასახადო ტვირთის ოპტიმიზაციას საერთაშორისო კანონმდებლობის სრული დაცვით. ვინაიდან არაბეთის გაერთიანებულმა საამიროებმა ცოტა ხნის წინ შემოიღო კორპორატიული გადასახადი და შეცვალა საგადასახადო ლანდშაფტი, ბიზნესებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი გახდა ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებებისა და ადგილობრივი შეღავათების სწორი ანალიზი. ეს მომსახურება განსაკუთრებით აქტუალურია საერთაშორისო სავაჭრო კომპანიებისთვის, IT სექტორისა და ინვესტორებისთვის, რომლებიც ოპერირებენ ორივე ქვეყანაში.
სწორი საგადასახადო დაგეგმვა მოითხოვს არა მხოლოდ საქართველოს საგადასახადო კოდექსის ცოდნას, არამედ UAE-ს საგადასახადო რეგულაციებისა და საერთაშორისო შეთანხმებების სიღრმისეულ გააზრებას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ კვალიფიციურ საგადასახადო იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან ტრანსსასაზღვრო ოპერაციების სწორად სტრუქტურირებაში.
საქართველო-არაბეთის გაერთიანებული საამიროების საგადასახადო დაგეგმვის სერვისი ფარავს იურიდიული და საგადასახადო კონსულტაციების ფართო სპექტრს, რომელიც მორგებულია ორ იურისდიქციას შორის მოქმედ ბიზნესებზე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულების (DTT) ანალიზს: საქართველოსა და UAE-ს შორის არსებული შეთანხმების დებულებების გამოყენება გადასახადების (დივიდენდები, პროცენტები, როიალტი) შესამცირებლად ან გასანულებლად.
- კორპორატიული სტრუქტურირებას: ჰოლდინგური და საოპერაციო კომპანიების ოპტიმალური სტრუქტურის შექმნა (მაგალითად, ქართული შპს და UAE Free Zone კომპანია) საგადასახადო ეფექტურობის გაზრდის მიზნით.
- საგადასახადო რეზიდენტობის განსაზღვრას: ფიზიკური და იურიდიული პირების საგადასახადო რეზიდენტობის სტატუსის დადგენა და მართვის ადგილიდან (Place of Effective Management) გამომდინარე რისკების შეფასება.
- სატრანსფერო ფასწარმოქმნის (Transfer Pricing) კონსულტაციას: დაკავშირებულ მხარეებს შორის ტრანზაქციების ფასების დადგენა საბაზრო პრინციპების შესაბამისად, რათა თავიდან იქნეს აცილებული საჯარიმო სანქციები ორივე ქვეყანაში.
- დღგ-სა და იმპორტის გადასახადების დაგეგმვას: საქონლისა და მომსახურების იმპორტ/ექსპორტის დროს წარმოქმნილი საგადასახადო ვალდებულებების ოპტიმიზაცია.
- რეპატრიაციის სტრატეგიებს: მოგების რეპატრიაციის ყველაზე ეფექტური გზების შემუშავება მინიმალური საგადასახადო დანაკარგებით.
პრაქტიკაში ხშირად ვხვდებით სიტუაციებს, როდესაც ბიზნესს ესაჭიროება პროფესიონალური საგადასახადო დახმარება:
- IT კომპანიის გაფართოება: ქართულ IT კომპანიას სურს გახსნას წარმომადგენლობა ან სათავო ოფისი დუბაიში კლიენტებთან სიახლოვისთვის, მაგრამ სურს შეინარჩუნოს საქართველოს "ვირტუალური ზონის" შეღავათები დეველოპერული ნაწილისთვის.
- სავაჭრო ოპერაციები: კომპანია ახორციელებს საქონლის იმპორტს ჩინეთიდან UAE-ს გავლით საქართველოში და სჭირდება ლოგისტიკური და საგადასახადო ჯაჭვის ოპტიმიზაცია, რათა არ მოხდეს ორმაგი დაბეგვრა.
- ინვესტორის რეზიდენტობა: საქართველოს მოქალაქე ფლობს უძრავ ქონებას და ბიზნესს დუბაიში და აინტერესებს, სად უნდა გადაიხადოს გადასახადი მიღებულ შემოსავალზე და როგორ აირიდოს თავიდან გადასახადის გადახდა ორივე ქვეყანაში.
- საკონსულტაციო მომსახურება: ქართველი ექსპერტი უწევს მომსახურებას UAE-ში რეგისტრირებულ კომპანიას და სჭირდება იმის დადგენა, ჩაითვლება თუ არა ეს შემოსავალი საქართველოში დაბეგვრისგან გათავისუფლებულად (საგარეო წყარო).
ამ სფეროში იურიდიული მომსახურება ეყრდნობა საქართველოს საკანონმდებლო აქტებსა და საერთაშორისო შეთანხმებებს. უპირველეს ყოვლისა, მოქმედებს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს რეზიდენტობის, შემოსავლის წყაროსა და გადასახადის განაკვეთებს. კრიტიკულად მნიშვნელოვანი დოკუმენტია "საქართველოს მთავრობასა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ შეთანხმება". ეს საერთაშორისო ხელშეკრულება არეგულირებს, თუ რომელ ქვეყანას აქვს პრიორიტეტული დაბეგვრის უფლება კონკრეტულ შემოსავალზე.
გარდა ამისა, გასათვალისწინებელია საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ კორპორატიული სტრუქტურების რეგისტრაციისთვის და საქართველოს საბაჟო კოდექსი სავაჭრო ოპერაციების დროს. სპეციალისტები ასევე ითვალისწინებენ "დასაბეგრი ბაზის შემცირებისა და მოგების გადატანის აღკვეთის შესახებ" (BEPS) საერთაშორისო სტანდარტებს, რომლებსაც საქართველო მიუერთდა.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
- პირველადი აუდიტი და ანალიზი: იურისტი სწავლობს კლიენტის ბიზნეს მოდელს, შემოსავლების ნაკადებს და არსებულ სტრუქტურას ორივე იურისდიქციაში.
- სტრატეგიის შემუშავება: DTT-სა და ადგილობრივი კანონმდებლობის საფუძველზე მუშავდება საგადასახადო ოპტიმიზაციის გეგმა, რომელიც მოიცავს კონკრეტულ რეკომენდაციებს სტრუქტურასა და ტრანზაქციებზე.
- დოკუმენტაციის მომზადება: კონტრაქტების, ინვოისირების პოლიტიკისა და რეზიდენტობის ცნობების (Tax Residency Certificate) მოწესრიგება მოთხოვნების შესაბამისად.
- იმპლემენტაცია და მონიტორინგი: ახალი სტრუქტურის დანერგვა და პერიოდული გადახედვა საკანონმდებლო ცვლილებების ფონზე.
რატომ ავირჩიოთ Legal.ge?
Legal.ge არის წამყვანი პლატფორმა საქართველოში, რომელიც გაძლევთ წვდომას შემოწმებულ და ლიცენზირებულ საგადასახადო იურისტებზე. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შეგიძლიათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ ღრმა ექსპერტიზა საერთაშორისო საგადასახადო სამართალში და კონკრეტულად UAE-სთან მუშაობის გამოცდილება. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ექსპერტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი ბიზნესი იყოს დაცული, კანონიერი და ფინანსურად ეფექტური.