საქართველო-ჩინეთის საგადასახადო კონსულტაცია
რა შეღავათები მოქმედებს ჩინეთთან ვაჭრობისას?
თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების თანახმად, ქართული წარმოშობის პროდუქციის უმეტესობა ჩინეთში იმპორტისას გათავისუფლებულია საბაჟო გადასახადისგან. იგივე ეხება ჩინური პროდუქციის იმპორტს საქართველოში.
რა დოკუმენტია საჭირო 0%-იანი განაკვეთისთვის?
აუცილებელია წარმოშობის სერტიფიკატის წარდგენა, რომელიც ადასტურებს, რომ საქონელი ნამდვილად მხარე ქვეყანაშია წარმოებული.
როგორ იბეგრება დივიდენდი ჩინეთში?
ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულების მიხედვით, დივიდენდზე გადასახადი წყაროსთან არ უნდა აღემატებოდეს 5%-ს ან 10%-ს, დამოკიდებულია კომპანიის წილის ფლობის ოდენობაზე.
საქართველო-ჩინეთის საგადასახადო და სავაჭრო ურთიერთობები ბოლო წლებში განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს, რაც განპირობებულია ქვეყნებს შორის გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებითა და „შუა დერეფნის“ სატრანზიტო პოტენციალის ზრდით. ჩინეთთან ბიზნესის წარმოება მოითხოვს სპეციფიკურ საგადასახადო ცოდნას, რადგან საქმე გვაქვს არა მხოლოდ სტანდარტულ საგადასახადო რეგულაციებთან, არამედ საერთაშორისო ვაჭრობის, საბაჟო დაბეგვრისა და ტრანსსასაზღვრო ოპერაციების კომპლექსურ სისტემასთან. საქართველო ერთ-ერთი იშვიათი ქვეყანაა რეგიონში, რომელსაც ჩინეთთან აქვს თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმი, რაც ქართული პროდუქციის 90%-ზე მეტისთვის საბაჟო გადასახადის განულებას გულისხმობს. თუმცა, ამ შეღავათებით სარგებლობისთვის აუცილებელია წარმოშობის სერტიფიკატების სწორი ადმინისტრირება და „პირდაპირი ტრანსპორტირების“ წესის დაცვა. გარდა ამისა, ორ ქვეყანას შორის მოქმედებს ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულება, რომელიც არეგულირებს დივიდენდების, პროცენტებისა და როიალტის დაბეგვრას. არასწორმა საგადასახადო დაგეგმარებამ ჩინელ პარტნიორებთან ურთიერთობისას შესაძლოა გამოიწვიოს მნიშვნელოვანი ფინანსური დანაკარგები, მაგალითად, დღგ-ს ზედმეტად გადახდა იმპორტზე ან მაღალი დაკავების გადასახადი მომსახურების ანაზღაურებისას.
ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ შეძლებთ დაუკავშირდეთ სპეციალისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ სრულ მხარდაჭერას საქართველო-ჩინეთის საგადასახადო საკითხებში. ეს მომსახურება მოიცავს:
• თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გამოყენება: კონსულტაცია საქონლის წარმოშობის წესების შესახებ, რათა ისარგებლოთ 0%-იანი საბაჟო განაკვეთით ექსპორტისა და იმპორტის დროს.
• ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილება: საქართველო-ჩინეთის DTT-ის (Double Taxation Treaty) გამოყენება, მათ შორის შემცირებული განაკვეთების (5% ან 10%) გამოყენება დივიდენდებზე, პროცენტებსა და როიალტიზე.
• იმპორტის დაბეგვრა და დღგ: ჩინეთიდან იმპორტირებული საქონლის დღგ-ით დაბეგვრისა და ჩათვლის მექანიზმების სწორი მართვა.
• სატრანზიტო ოპერაციების სტრუქტურირება: ჩინეთიდან ევროპისკენ მიმავალი ტვირთების საგადასახადო დაგეგმარება საქართველოს გავლით (რეექსპორტის რეჟიმები).
• მომსახურების გაწევის დაბეგვრა: ჩინური კომპანიებისთვის გაწეული მომსახურების (მაგ. მარკეტინგი, IT) დღგ-სგან გათავისუფლების საკითხები და უკუდაბეგვრის წესები.
• წარმომადგენლობის გახსნა და დაბეგვრა: ჩინური კომპანიების ფილიალების რეგისტრაცია საქართველოში და მათი საგადასახადო ვალდებულებების განსაზღვრა.
პრაქტიკაში ხშირად ვაწყდებით სიტუაციებს, სადაც ეს სერვისი კრიტიკულია. მაგალითად, ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანია გეგმავს ექსპორტს ჩინეთში და სურს დარწმუნდეს, რომ მისი პროდუქცია გათავისუფლდება ჩინური იმპორტის გადასახადისგან; ამისთვის საჭიროა EUR.1 სერტიფიკატის ანალოგიური დოკუმენტაციის სწორად მომზადება. მეორე მაგალითია ქართული სავაჭრო კომპანია, რომელიც ყიდულობს ტექნიკას ჩინეთში და ყიდის მას მესამე ქვეყანაში ისე, რომ საქონელი ფიზიკურად საქართველოში არ შემოდის; აქ ჩნდება კითხვები მოგების გადასახადსა და დღგ-ზე. ასევე, ხშირია შემთხვევა, როდესაც ჩინური სამშენებლო კომპანია ახორციელებს ინფრასტრუქტურულ პროექტს საქართველოში და სჭირდება მუდმივი დაწესებულების (Permanent Establishment) რისკების მართვა და ადგილობრივი გადასახადების გადახდა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება საქართველოს საგადასახადო კოდექსს და საქართველოს მთავრობასა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებას. ასევე უმნიშვნელოვანესია შეთანხმება შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ. ამ დოკუმენტების ერთობლიობა ქმნის უნიკალურ რეჟიმს, რომლის ცოდნაც აუცილებელია. მაგალითად, თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება განსაზღვრავს „წარმოშობის კრიტერიუმებს“, რომელთა დარღვევაც იწვევს შეღავათების გაუქმებას. სპეციალისტები ასევე იყენებენ საბაჟო კოდექსის დებულებებს იმპორტ/ექსპორტის პროცედურების განსაზღვრისას.
მომსახურების პროცესი იწყება ტრანზაქციის დეტალური ანალიზით. თუ საქმე ეხება საქონლის ვაჭრობას, ექსპერტი ამოწმებს სასაქონლო კოდებს (HS Code) და მათ სტატუსს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებაში. მომსახურების შემთხვევაში, დგინდება მომსახურების გაწევის ადგილი დღგ-ს მიზნებისთვის. თუ ჩინური მხარე ითხოვს გადასახადის დაკავებას, ქართველი კონსულტანტი ეხმარება კლიენტს რეზიდენტობის ცნობის მიღებასა და DTT შეღავათების გამოყენებაში. ასევე, ხდება კონტრაქტების საგადასახადო კუთხით რევიზია, რათა თავიდან იქნეს აცილებული გაუთვალისწინებელი საგადასახადო ვალდებულებები (მაგალითად, "Gross-up" პუნქტები).
Legal.ge არის იდეალური ადგილი ისეთი იურისტებისა და საგადასახადო კონსულტანტების მოსაძიებლად, რომლებსაც აქვთ ჩინეთთან მუშაობის გამოცდილება. ჩინური საგადასახადო სისტემა და ბიზნეს კულტურა სპეციფიკურია, ამიტომ კვალიფიციური მრჩეველი აუცილებელია წარმატებული ოპერირებისთვის. ჩვენს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები დაგეხმარებიან გამოიყენოთ საქართველოსა და ჩინეთს შორის არსებული სტრატეგიული პარტნიორობის ყველა საგადასახადო უპირატესობა. იპოვეთ თქვენი ექსპერტი Legal.ge-ზე დღესვე.