საშემოსავლო გადასახადის დაგეგმვა
რა არის საშემოსავლო გადასახადის სტანდარტული განაკვეთი?
ფიზიკური პირებისთვის სტანდარტული განაკვეთი არის 20%. თუმცა, არსებობს შეღავათიანი რეჟიმები (1% მცირე ბიზნესისთვის) და კონკრეტული ტიპის შემოსავლებზე (მაგ. 5% ბინის გაქირავებაზე).
იბეგრება თუ არა უცხოეთიდან მიღებული თანხა?
თუ შემოსავალი მიღებულია "უცხოური წყაროდან" (საქმიანობა ფიზიკურად ხორციელდება უცხოეთში), ის გათავისუფლებულია. თუ მომსახურებას ეწევით საქართველოდან, ის იბეგრება.
როგორ გავხდე "მცირე ბიზნესი"?
უნდა დარეგისტრირდეთ ინდივიდუალურ მეწარმედ და მიმართოთ შემოსავლების სამსახურს მცირე ბიზნესის სტატუსის მისანიჭებლად. თქვენი შემოსავალი არ უნდა აღემატებოდეს 500,000 ლარს.
რა ვადაში უნდა წარვადგინო დეკლარაცია?
ფიზიკური პირის წლიური დეკლარაცია წარდგენილ უნდა იქნეს არაუგვიანეს საანგარიშო წლის მომდევნო წლის 31 მარტისა (ან 1 ნოემბრისა გარკვეულ შემთხვევებში).
საშემოსავლო გადასახადის დაგეგმვა ფიზიკური პირებისთვის საქართველოში სულ უფრო აქტუალური ხდება, განსაკუთრებით მაღალი შემოსავლის მქონე პირების, ფრილანსერებისა და ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის. სტანდარტული საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი 20%-ია, თუმცა საქართველოს საგადასახადო კოდექსი ითვალისწინებს მრავალ შეღავათსა და სპეციალურ დაბეგვრის რეჟიმს, რომელთა სწორი გამოყენება მნიშვნელოვნად ამცირებს საგადასახადო ტვირთს. მაგალითად, „მცირე ბიზნესის“ სტატუსის მქონე მეწარმე იბეგრება მხოლოდ 1%-ით, ხოლო გარკვეული კატეგორიის შემოსავლები (მაგ. მემკვიდრეობა, ჩუქება I და II რიგის მემკვიდრეებს შორის) საერთოდ გათავისუფლებულია. დაგეგმვა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მათთვის, ვისაც აქვს შემოსავალი უცხოური წყაროდან, რადგან რეზიდენტობის საკითხი და შემოსავლის წყაროს განსაზღვრა (საქართველო vs უცხოეთი) გადამწყვეტ როლს თამაშობს დაბეგვრაში. არასწორმა დეკლარირებამ ან შეღავათის გამოუყენებლობამ შეიძლება გამოიწვიოს ზედმეტი გადასახადის გადახდა ან პირიქით — დაჯარიმება შემოსავლის დამალვისთვის.
რას მოიცავს საშემოსავლო გადასახადის დაგეგმვა?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ პერსონალიზებულ საგადასახადო სტრატეგიას, რომელიც კანონის ფარგლებში მაქსიმალურად დაზოგავს თქვენს ფინანსებს. მომსახურება მოიცავს:
• სტატუსის ოპტიმიზაციას: ანალიზს, ხომ არ აკმაყოფილებთ „მცირე ბიზნესის“ (1%) ან „მიკრო ბიზნესის“ (0%) სტატუსის მოთხოვნებს და რეგისტრაციაში დახმარებას.
• უცხოური შემოსავლების ანალიზს: უცხოეთიდან მიღებული შემოსავლის წყაროს დადგენას და იმის განსაზღვრას, ექვემდებარება თუ არა ის დაბეგვრას საქართველოში (ტერიტორიული დაბეგვრის პრინციპი).
• რეზიდენტობის მართვას: საგადასახადო რეზიდენტობის მოპოვების ან თავიდან აცილების დაგეგმვას (183 დღის წესი, მაღალშემოსავლიანი პირის სტატუსი).
• გამოქვითვების გამოყენებას: კანონით დაშვებული ხარჯების დოკუმენტირებასა და გამოქვითვას დასაბეგრი ბაზის შესამცირებლად (იჯარა, სერვისები).
• აქტივების გასხვისების დაგეგმვას: უძრავი ქონების ან ავტომობილის გაყიდვისას ვადების მართვას (მაგ. 2-წლიანი წესი) გადასახადისგან გათავისუფლების მიზნით.
ყველაზე ხშირი სცენარია ფრილანსერები: IT სპეციალისტი მუშაობს უცხოურ კომპანიაზე კონტრაქტით და იღებს ხელფასს. თუ ის დარეგისტრირდება ინდივიდუალურ მეწარმედ და მიიღებს მცირე ბიზნესის სტატუსს, გადაიხდის 1%-ს ნაცვლად 20%-ისა. მეორე სცენარია ბინის გაყიდვა: ფიზიკური პირი ყიდის ბინას შეძენიდან 1.5 წელიწადში. ის იბეგრება ნამეტი შემოსავლიდან 20%-ით. თუ დაელოდებოდა კიდევ 6 თვე (სულ 2 წელი), გადასახადი იქნებოდა 0%. მესამე სცენარია "ციფრული მომთაბარეები" (Digital Nomads): უცხოელი ცხოვრობს საქართველოში, მუშაობს დისტანციურად ამერიკულ კომპანიაზე და ჰგონია, რომ გადასახადს არ იხდის. 183 დღის გასვლის შემდეგ ის ხდება რეზიდენტი და მისი შემოსავალი (თუ ის ითვლება საქართველოდან მიღებულად) შეიძლება დაიბეგროს, რაც მოითხოვს წინასწარ დაგეგმვას.
საშემოსავლო გადასახადი რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 79-ე და შემდგომი მუხლებით. კოდექსი ადგენს რეზიდენტობის წესებს (მუხლი 34), საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთებს (მუხლი 81) და გათავისუფლებებს (მუხლი 82). სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმები (მცირე/მიკრო ბიზნესი) რეგულირდება ცალკეული თავებით. უცხოური შემოსავლების ნაწილში მოქმედებს პრინციპი, რომ რეზიდენტი ფიზიკური პირის უცხოური წყაროდან მიღებული შემოსავალი გათავისუფლებულია, თუმცა "უცხოური წყაროს" განმარტება კომპლექსურია და დამოკიდებულია მომსახურების გაწევის ადგილზე.
Legal.ge-ზე სპეციალისტთან მუშაობა იწყება შემოსავლების სტრუქტურის აუდიტით. პირველ ეტაპზე ხდება შემოსავლის ყველა წყაროს იდენტიფიცირება. მეორე ეტაპზე ექსპერტი ამზადებს "საგადასახადო გეგმას" — ირჩევს ოპტიმალურ სტატუსს (მაგ. ინდ. მეწარმე) და ამზადებს რეკომენდაციებს ხარჯების დოკუმენტირებაზე. მესამე ეტაპი მოიცავს წლიური დეკლარაციის მომზადებასა და წარდგენას 31 მარტამდე ან 1 ნოემბრამდე, რათა დაცული იყოს კანონიერი ვადები.
საშემოსავლო გადასახადის დაზოგვა კანონიერი გზით სავსებით რეალურია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებმაც იციან საგადასახადო კოდექსის ყველა "კუნჭული" და შეღავათი. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი შრომით მოპოვებული თანხის მაქსიმალური ნაწილი დაგრჩეთ თქვენ და არა ბიუჯეტს, ყოველგვარი სამართლებრივი რისკის გარეშე.