უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა დაბეგვრა საქართველოში
როდის ვხდები საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტი?
საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტი ხდებით, თუ ქვეყნის ტერიტორიაზე იმყოფებით 183 დღეზე მეტ ხანს ნებისმიერი 12-თვიანი პერიოდის განმავლობაში.
იბეგრება თუ არა საზღვარგარეთიდან მიღებული თანხა?
თუ ეს შემოსავალი პასიურია (პროცენტი, დივიდენდი), შესაძლოა გათავისუფლებული იყოს. თუ შრომითი ანაზღაურებაა და საქართველოდან მუშაობთ - იბეგრება.
რა ჯარიმებია გადასახადის გადაუხდელობაზე?
დაგვიანებაზე ირიცხება საურავი, ხოლო დეკლარაციის წარმოუდგენლობა ან შემცირება იწვევს ჯარიმას ძირითადი თანხის 10%-დან 50%-მდე ოდენობით.
აუცილებელია თუ არა ბუღალტრის აყვანა?
მცირე მეწარმეებისთვის პროცესი მარტივია, თუმცა წლიური დეკლარაციისთვის და სწორი სტატუსის შესანარჩუნებლად კონსულტანტი რეკომენდებულია.
საქართველო იქცა პოპულარულ დესტინაციად ციფრული მომთაბარეების (Digital Nomads), ინვესტორებისა და ემიგრანტებისთვის (ექსპატებისთვის) მთელი მსოფლიოდან. ბევრი მათგანი შეცდომით მიიჩნევს, რომ საქართველოში ცხოვრება ავტომატურად ნიშნავს გადასახადების არარსებობას ან მხოლოდ 1%-იან გადასახადს. სინამდვილეში, უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა დაბეგვრა (Expat Tax Compliance) საქართველოში რეგულირდება მკაცრი წესებით, რომელთა დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს ფინანსური ჯარიმები და საბანკო ანგარიშების ბლოკირება. ეს მომსახურება განკუთვნილია ნებისმიერი უცხოელისთვის, რომელიც ცხოვრობს საქართველოში და იღებს შემოსავალს, მიუხედავად იმისა, ეს შემოსავალი ადგილობრივია თუ უცხოური.
კვალიფიციური საგადასახადო იურისტის დახმარება აუცილებელია იმისათვის, რომ სწორად განსაზღვროთ თქვენი საგადასახადო რეზიდენტობა, შეარჩიოთ ოპტიმალური საგადასახადო რეჟიმი და დროულად წარადგინოთ დეკლარაციები. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას სპეციალისტებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენს სრულ შესაბამისობას საქართველოს კანონმდებლობასთან.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა საგადასახადო მომსახურება მოიცავს სრულ ციკლს - რეგისტრაციიდან დეკლარირებამდე:
• საგადასახადო რეზიდენტობის ანალიზს: 183-დღიანი წესის საფუძველზე რეზიდენტობის სტატუსის დადგენა და რეზიდენტობის დაწყების თარიღის განსაზღვრა.
• რეგისტრაციას შემოსავლების სამსახურში: გადასახადის გადამხდელად რეგისტრაცია, საიდენტიფიკაციო კოდის მინიჭება და ავტორიზებული გვერდის (RS.ge) გახსნა.
• საგადასახადო რეჟიმის შერჩევას: კონსულტაცია "მცირე მეწარმის" (1% გადასახადი), "მიკრო ბიზნესის" (0% გადასახადი) ან ფიქსირებული გადასახადის სტატუსის მიღებაზე.
• შემოსავლების დეკლარირებას: ყოველთვიური ან წლიური საშემოსავლო დეკლარაციების მომზადება და წარდგენა კანონით დადგენილ ვადებში (მაგ. 31 მარტამდე წინა წლისთვის).
• ქონების გადასახადის ადმინისტრირებას: უძრავ ქონებაზე, მიწასა და ავტომობილებზე ქონების გადასახადის გამოთვლა და დეკლარირება (რაც ხშირად ავიწყდებათ რეზიდენტებს).
• კონსულტაციას საგარეო წყაროს შემოსავალზე: 82-ე მუხლის დეტალური განმარტება - რა ითვლება საგარეო წყაროდ (დაბეგვრისგან გათავისუფლებული) და რა ქართულ წყაროდ.
ტიპური სიტუაციები, როდესაც ექსპატებს სჭირდებათ ეს სერვისი:
• ციფრული მომთაბარეები: ფრილანსერი ჩამოვიდა საქართველოში, მუშაობს ლეპტოპით ევროპული კომპანიებისთვის და დარჩა 6 თვეზე მეტ ხანს. იგი ავტომატურად ხდება საგადასახადო რეზიდენტი და ვალდებულია გადაიხადოს გადასახადი.
• უძრავი ქონების მფლობელები: უცხოელმა შეიძინა ბინა თბილისში გასაქირავებლად. მას სჭირდება რეგისტრაცია და ქირის გადასახადის (5% ან 20%) გადახდა.
• "High Net Worth" ინდივიდები: პირი, რომელსაც აქვს დიდი პასიური შემოსავალი საზღვარგარეთიდან და სურს ისარგებლოს საქართველოს ტერიტორიული საგადასახადო სისტემით, მაგრამ სჭირდება ზუსტი კვალიფიკაცია შემოსავლის ტიპების მიხედვით.
• დაგვიანებული დეკლარირება: უცხოელმა არ იცოდა, რომ გადასახადი უნდა გადაეხადა და მიიღო შეტყობინება ჯარიმის შესახებ. სჭირდება იურისტი დავების მოსაგვარებლად.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა დაბეგვრა რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. საკვანძო დებულებებია:
• მუხლი 34 (საგადასახადო რეზიდენტობა): პირი ითვლება რეზიდენტად, თუ ის იმყოფება საქართველოს ტერიტორიაზე 183 დღეზე მეტ ხანს ნებისმიერი უწყვეტი 12 კალენდარული თვის განმავლობაში.
• მუხლი 82 (შეღავათები): ათავისუფლებს ფიზიკური პირის მიერ საზღვარგარეთის წყაროდან მიღებულ შემოსავალს. თუმცა, მნიშვნელოვანია ტერმინ "საზღვარგარეთის წყაროს" სწორი იურიდიული განმარტება.
• სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმები: კანონმდებლობა ითვალისწინებს შეღავათიან რეჟიმებს (მცირე ბიზნესი) ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის.
1. აუდიტი: თქვენი სტატუსის, შემოსავლების ტიპებისა და ქვეყანაში ყოფნის ვადების შემოწმება.
2. რეგისტრაცია: საჭიროების შემთხვევაში, იუსტიციის სახლსა და შემოსავლების სამსახურში რეგისტრაცია.
3. ოპტიმიზაცია: ლეგალური გზების მოძიება გადასახადების შესამცირებლად (მაგ. ხარჯების გამოქვითვა ან სპეციალური სტატუსი).
4. ანგარიშგება: დეკლარაციების შევსება და გადასახადის გადახდის ინსტრუქციების მიწოდება.
ბევრ უცხოელს უჭირს ქართულ ბიუროკრატიასთან გამკლავება ენობრივი ბარიერისა და კანონმდებლობის სპეციფიკის გამო. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ ინგლისურენოვანი (და რუსულენოვანი) საგადასახადო იურისტები, რომლებიც გაგიმარტივებენ ცხოვრებას. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი საგადასახადო ისტორია საქართველოში იყოს სუფთა და უპრობლემო.