ომის დანაშაულები / ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევა (მუხლი 411-413)
რა არის ხანდაზმულობის ვადა ომის დანაშაულებზე?
საერთაშორისო სამართლისა და საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, ომის დანაშაულებზე და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებზე ხანდაზმულობის ვადა არ ვრცელდება.
ათავისუფლებს თუ არა ბრძანების შესრულება პასუხისმგებლობისგან?
არა, აშკარად უკანონო ბრძანების შესრულება (მაგ. მშვიდობიანი მოქალაქის მოკვლა) არ ათავისუფლებს პირს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან, თუმცა შეიძლება ჩაითვალოს შემამსუბუქებელ გარემოებად.
შეუძლია თუ არა ICC-ს საქართველოს მოქალაქის გასამართლება?
დიახ, რადგან საქართველო არის რომის სტატუტის წევრი, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს აქვს იურისდიქცია საქართველოში ჩადენილ ან საქართველოს მოქალაქის მიერ ჩადენილ ომის დანაშაულებზე.
რა სასჯელია გათვალისწინებული?
სასჯელი შეიძლება იყოს თავისუფლების აღკვეთა ხანგრძლივი ვადით ან უვადო პატიმრობა, დანაშაულის სიმძიმის მიხედვით.
ომის დანაშაულები და ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევა წარმოადგენს სისხლის სამართლის ყველაზე მძიმე კატეგორიას, რომელიც გათვალისწინებულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 411-413 მუხლებით. ეს დანაშაულები მოიცავს შეიარაღებული კონფლიქტის დროს ჩადენილ ქმედებებს, როგორიცაა მშვიდობიანი მოსახლეობის ან ტყვეების მიმართ არასათანადო მოპყრობა, აკრძალული ომის მეთოდების გამოყენება და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის (ჟენევის კონვენციების) ნორმების დარღვევა. ბრალდებები შეიძლება წაუყენონ როგორც სამხედრო პირებს (რიგითიდან გენერლამდე), ისე სამოქალაქო პირებს. ასეთ საქმეებს ხშირად აქვს მაღალი საერთაშორისო რეზონანსი და შეიძლება განიხილებოდეს როგორც ეროვნულ სასამართლოებში, ისე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში (ICC). Legal.ge გთავაზობთ წვდომას მაღალკვალიფიციურ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საერთაშორისო სისხლის სამართალში და შეუძლიათ უზრუნველყონ ეფექტური დაცვა ამ ურთულეს კატეგორიის საქმეებზე.
დაცვის სტრატეგია ეფუძნება საერთაშორისო და ეროვნული სამართლის კომპლექსურ ანალიზს:
• საქმის მასალების ანალიზი: ბრალდების საფუძვლების შესწავლა საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის (IHL) ჭრილში.
• დაცვა წინასწარი გამოძიების ეტაპზე: კლიენტის უფლებების დაცვა დაკითხვისას და მტკიცებულებების შეგროვება.
• სამხედრო ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი ექსპერტების ჩართვა, რათა დადგინდეს, იყო თუ არა სამხედრო მოქმედება აუცილებლობით გამოწვეული.
• წარმომადგენლობა სასამართლოში: დაცვა საქართველოს საერთო სასამართლოებში ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობით (თუ კანონი ითვალისწინებს).
• თანამშრომლობა ICC-სთან: ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთან დაკავშირებულ პროცედურებში სამართლებრივი დახმარება.
• პოლიტიკური ასპექტების მართვა: საქმის პოლიტიზირების რისკების შეფასება და დაცვის სტრატეგიის ამაზე აგება.
ომის დანაშაულების ბრალდება შეიძლება შეეხოს:
• მეთაურებს: ქვეშევრდომთა მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე პასუხისმგებლობა (Command Responsibility).
• რიგით ჯარისკაცებს: უკანონო ბრძანების შესრულება ან ტყვეების მიმართ ძალადობა.
• მოხალისეებს: კონფლიქტის ზონაში მოქმედი არარეგულარული ფორმირებების წევრებს.
დანაშაულებს განსაზღვრავს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი (თავი XLVII - დანაშაული კაცობრიობის წინააღმდეგ). ამასთან, პირდაპირ მოქმედებს 1949 წლის ჟენევის კონვენციები და მათი დამატებითი ოქმები, ასევე რომის სტატუტი. საქართველო აღიარებს უნივერსალურ იურისდიქციას გარკვეულ დანაშაულებზე, რაც ნიშნავს, რომ დევნა შეიძლება განხორციელდეს მიუხედავად დანაშაულის ჩადენის ადგილისა.
დაცვის პროცესი იწყება ბრალდების დადგენილების შესწავლით. ადვოკატი არკვევს, ჰქონდა თუ არა ქმედებას სამხედრო აუცილებლობა და იცავდა თუ არა პირი პროპორციულობის პრინციპს. მზადდება საპასუხო არგუმენტები და მოწმეთა ჩვენებები. საქმის სპეციფიკიდან გამომდინარე, პროცესი შეიძლება იყოს ხანგრძლივი და მოიცავდეს საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობას.
ომის დანაშაულებზე დაცვა მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც სცდება ჩვეულებრივი სისხლის სამართლის ფარგლებს. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებსაც ესმით ომის სამართლის (Jus in Bello) ნიუანსები და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი უფლებები როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე.