სამხედრო სავალდებულო სამსახური და გაწვევა
სავალდებულოა თუ არა სამხედრო აღრიცხვა საზღვარგარეთიდან დაბრუნებისას?
დიახ, თუ თქვენ 27 წლამდე ასაკის ხართ და საქართველოში ბრუნდებით საცხოვრებლად, ვალდებული ხართ გამოცხადდეთ შესაბამის მუნიციპალიტეტში აღრიცხვაზე ასაყვანად.
რა ემუქრება პირს გაწვევისთვის თავის არიდებისთვის?
სამხედრო სავალდებულო სამსახურისთვის თავის არიდება არის სისხლის სამართლის დანაშაული და ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას.
ინარჩუნებს თუ არა დასაქმებული სამსახურს რეზერვში გაწვევისას?
დიახ, საქართველოს შრომის კოდექსისა და თავდაცვის კოდექსის თანახმად, დამსაქმებელი ვალდებულია შეინარჩუნოს სამუშაო ადგილი და არ შეუწყვიტოს ხელშეკრულება რეზერვისტს.
ითვლება თუ არა უცხოეთში გავლილი სამსახური საქართველოში?
როგორც წესი, თუ თქვენ იმსახურეთ სხვა ქვეყნის შეიარაღებულ ძალებში, ეს შეიძლება გახდეს საქართველოში სამხედრო ვალდებულებისგან გათავისუფლების საფუძველი, თუმცა საჭიროა დოკუმენტური დადასტურება.
სამხედრო სავალდებულო სამსახურთან შესაბამისობა, აღრიცხვა და რეზერვი
საქართველოს მოქალაქეებისთვის სამხედრო ვალდებულება არ შემოიფარგლება მხოლოდ გაწვევით; ის მოიცავს სამხედრო აღრიცხვაზე ყოფნის, სარეზერვო სამსახურისა და მობილიზაციის წესების დაცვას. ახალი "თავდაცვის კოდექსის" მიხედვით, სამხედრო ვალდებულების შესრულების წესები მკაცრად არის რეგლამენტირებული და მათი დარღვევა იწვევს როგორც ადმინისტრაციულ, ისე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. სამხედრო შესაბამისობის სერვისი (Military Service Compliance) გამიზნულია როგორც ფიზიკური პირებისთვის (წვევამდელები, რეზერვისტები), ისე დამსაქმებლებისთვის, რომლებსაც კანონმდებლობა გარკვეულ ვალდებულებებს აკისრებს თანამშრომელთა სამხედრო აღრიცხვის კუთხით. ხშირად მოქალაქეები უნებლიედ არღვევენ კანონს, მაგალითად, საცხოვრებელი ადგილის შეცვლისას სამხედრო განყოფილებაში არგამოცხადებით ან საზღვარგარეთიდან დაბრუნების შემდეგ აღრიცხვაზე არდადგომით.
ჩვენი პლატფორმის იურისტები გთავაზობენ კონსულტაციას და სამართლებრივ მხარდაჭერას, რათა უზრუნველყოთ თქვენი ან თქვენი ორგანიზაციის სრული შესაბამისობა სამხედრო კანონმდებლობასთან. მომსახურება მოიცავს:
• სამხედრო აღრიცხვაზე აყვანა/მოხსნა: სამართლებრივი დახმარება საცხოვრებელი ადგილის შეცვლისას, საზღვარგარეთ წასვლის ან დაბრუნების დროს სავალდებულო პროცედურების გავლაში.
• ორმაგი მოქალაქეობის საკითხები: კონსულტაცია იმ პირებისთვის, რომლებსაც აქვთ საქართველოს და სხვა ქვეყნის მოქალაქეობა, სამხედრო ვალდებულების შესრულების თავისებურებებზე (სად უნდა იმსახურონ, აღიარებს თუ არა საქართველო სხვა ქვეყანაში გავლილ სამსახურს).
• სარეზერვო სამსახურის ვალდებულებები: რეზერვში ჩარიცხვის, შეკრებებზე გამოცხადების და სარეზერვო სამსახურის გავლის წესების განმარტება და უფლებების დაცვა.
• დამსაქმებლის ვალდებულებები: ბიზნესების კონსულტირება თანამშრომელთა სამხედრო აღრიცხვის ბარათების წარმოების და შესაბამისი უწყებებისთვის ინფორმაციის მიწოდების ვალდებულებებზე.
• თავის არიდების ბრალდებებისგან დაცვა: სისხლის სამართლის საქმეებში დაცვა, თუ პირს ბრალად ედება სამხედრო სამსახურისთვის თავის არიდება (სსკ-ის 388-ე მუხლი).
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც მოქალაქე წლების განმავლობაში ცხოვრობდა საზღვარგარეთ, დაბრუნდა საქართველოში და არ იცის, რომ ვალდებულია გარკვეულ ვადაში გამოცხადდეს სამხედრო განყოფილებაში. ასეთი დაგვიანება შეიძლება გახდეს დიდი ჯარიმის ან სისხლისსამართლებრივი დევნის საფუძველი. ასევე, კომპანიები ხშირად არ აქცევენ ყურადღებას ვალდებულებას, აწარმოონ სამხედრო ვალდებულთა რეესტრი, რაც შემოწმების შემთხვევაში სოლიდურ სანქციებს იწვევს. კიდევ ერთი აქტუალური საკითხია რეზერვისტთა მობილიზაცია — მოქალაქეებმა ხშირად არ იციან თავიანთი უფლებები და მოვალეობები სარეზერვო შეკრების დროს, მაგალითად, სამსახურის შენარჩუნების ან ანაზღაურების საკითხები.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს თავდაცვის კოდექსი" და "მობილიზაციის შესახებ" კანონი. კოდექსის თანახმად, სამხედრო ვალდებულება მოიცავს სამხედრო აღრიცხვას, სამხედრო სამსახურისთვის მომზადებას, სამხედრო სამსახურს და რეზერვს. აღსანიშნავია, რომ დამსაქმებელი ვალდებულია ხელი შეუწყოს მოქალაქეს სამხედრო ვალდებულების მოხდაში და შეუნარჩუნოს მას სამუშაო ადგილი გაწვევის ან შეკრების პერიოდში. სისხლის სამართლის კოდექსი კი აწესებს პასუხისმგებლობას გაწვევისთვის თავის არიდებაზე, რაც ხაზს უსვამს პრევენციული სამართლებრივი კონსულტაციის მნიშვნელობას.
იურისტთან თანამშრომლობა საშუალებას გაძლევთ, წინასწარ მოაწესრიგოთ დოკუმენტაცია და თავიდან აიცილოთ კანონთან კონფლიქტი. იურისტი შეისწავლის თქვენს პირად საქმეს, დაგეხმარებათ სამხედრო ბილეთის ან მიწერის მოწმობის აღდგენაში/მიღებაში და გაგიწევთ კონსულტაციას, თუ როგორ მოქმედებს თქვენი ამჟამინდელი სტატუსი (სტუდენტი, დასაქმებული, ემიგრანტი) სამხედრო ვალდებულებაზე. ბიზნესებისთვის იურისტები ახდენენ HR დოკუმენტაციის აუდიტს სამხედრო აღრიცხვის ნაწილში.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ექსპერტებთან, რომლებსაც ესმით სამხედრო ბიუროკრატიის ყველა ნიუანსი. ნუ დაელოდებით ჯარიმას ან სისხლისსამართლებრივ დევნას — დარწმუნდით, რომ თქვენი სამხედრო საბუთები წესრიგშია. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან ნავიგაციაში რთულ რეგულაციებში, იქნება ეს რეზერვი, აღრიცხვა თუ ორმაგი მოქალაქეობის სპეციფიკა.