თავდაცვის სფეროს კონსულტაციის ხელშეკრულებები წარმოადგენს სპეციფიკურ სამართლებრივ ინსტრუმენტს, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობას თავდაცვის სამინისტროს, სახელმწიფო სამხედრო უწყებებსა და კერძო კონსულტანტებს (ან საკონსულტაციო კომპანიებს) შორის. ეს სფერო მოიცავს სტრატეგიულ კონსულტაციებს, სამხედრო შესყიდვების დაგეგმვას, კიბერუსაფრთხოების აუდიტს და თავდაცვითი ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციას. ამ ტიპის ხელშეკრულებები რადიკალურად განსხვავდება სტანდარტული კომერციული კონტრაქტებისგან, რადგან ისინი ექვემდებარება სახელმწიფო საიდუმლოების დაცვის მკაცრ რეჟიმს და სახელმწიფო შესყიდვების სპეციალურ წესებს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება თავდაცვის სექტორის რეგულაციებთან მუშაობაში და შეუძლიათ უზრუნველყონ კონტრაქტების სრული შესაბამისობა ეროვნული უსაფრთხოების კანონმდებლობასთან.
ჩვენი სერვისი ფარავს თავდაცვის სფეროში საკონსულტაციო საქმიანობის სამართლებრივ ასპექტებს:
- ხელშეკრულების შედგენა და ანალიზი: კონტრაქტების მომზადება, რომლებიც ითვალისწინებს საიდუმლოების დაცვის (NDA) სპეციფიკურ პუნქტებს, ინტელექტუალური საკუთრების უფლებებს და მომსახურების მიღება-ჩაბარების განსაკუთრებულ წესებს.
- სახელმწიფო საიდუმლოებასთან დაშვება: კონსულტაციები „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ კანონის მოთხოვნებზე, პერსონალის უსაფრთხოების შემოწმება და დაშვების დონეების განსაზღვრა.
- შესყიდვების პროცედურები: მონაწილეობა გამარტივებულ ან დახურულ ტენდერებში თავდაცვისა და უსაფრთხოების მიმართულებით; შესყიდვების კანონმდებლობასთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
- ექსპორტის კონტროლი: თუ კონსულტაცია ეხება სამხედრო ტექნოლოგიებს, ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის ექსპორტ-იმპორტის კონტროლის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
- კორუფციასთან ბრძოლის პოლიტიკა: ანტიკორუფციული მუხლების (FCPA, UK Bribery Act სტანდარტების შესაბამისი) ინტეგრირება ხელშეკრულებებში, რაც კრიტიკულია საერთაშორისო კონტრაქტორებისთვის.
ეს სერვისი აქტუალურია შემდეგი სუბიექტებისთვის:
- საერთაშორისო თავდაცვის კონტრაქტორები: კომპანიები, რომლებიც აწვდიან ტექნოლოგიურ გადაწყვეტილებებს საქართველოს თავდაცვის ძალებს და სჭირდებათ ადგილობრივი სამართლებრივი მხარდაჭერა.
- უსაფრთხოების ექსპერტები: ინდივიდუალური კონსულტანტები, რომლებიც მუშაობენ სტრატეგიული ანალიზის ან წვრთნების დაგეგმვის მიმართულებით.
- კიბერუსაფრთხოების ფირმები: კომპანიები, რომლებიც ახორციელებენ სახელმწიფო უწყებების IT ინფრასტრუქტურის დაცვას და პენეტრაციის ტესტირებას.
- ლოგისტიკური კომპანიები: სუბიექტები, რომლებიც გეგმავენ სამხედრო ან სპეციალური ტვირთების ტრანსპორტირებას.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი თავდაცვის შესახებ“ და „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონი (განსაკუთრებით თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროს შესყიდვების ნაწილში). კრიტიკულად მნიშვნელოვანია „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც განსაზღვრავს ინფორმაციის გასაიდუმლოების წესებს და პასუხისმგებლობას მის გამჟღავნებაზე. ასევე მოქმედებს „სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის კონტროლის შესახებ“ კანონი, რომელიც ეხება ტექნიკურ კონსულტაციებსაც.
პროცესი იწყება უსაფრთხოების მოთხოვნების აუდიტით: აქვს თუ არა კონტრაქტორს შესაბამისი დაშვება. შემდეგ მზადდება ხელშეკრულების პროექტი, რომელიც გადის შეთანხმებას თავდაცვის სამინისტროს იურიდიულ დეპარტამენტთან. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ფორს-მაჟორისა და კონფიდენციალურობის მუხლებს. ხელმოწერის შემდეგ ხდება მომსახურების გაწევა მკაცრი მონიტორინგის ქვეშ.
თავდაცვის სფეროში შეცდომების ფასი მაღალია - როგორც ფინანსურად, ისე რეპუტაციულად და სისხლისსამართლებრივადაც. Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც ესმით ეროვნული უსაფრთხოების სექტორის სენსიტიურობა და ფლობენ გამოცდილებას სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველ კონტრაქტებთან მუშაობაში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი ბიზნეს ინტერესები სახელმწიფო ინტერესებთან კონფლიქტის გარეშე.