მიწის შეძენის იურიდიული მომსახურება
როგორ გავიგო მიწის სტატუსი?
მიწის სტატუსი (სასოფლო ან არასასოფლო) მითითებულია საჯარო რეესტრის ამონაწერში, რომელიც საჯაროდ ხელმისაწვდომია.
შეუძლია თუ არა უცხოელს სასოფლო მიწის სტატუსის შეცვლა?
არა, უცხოელს არ შეუძლია იყიდოს სასოფლო მიწა, რომ შემდეგ შეუცვალოს სტატუსი. სტატუსი უნდა შეიცვალოს საქართველოს მოქალაქე გამყიდველმა გაყიდვამდე.
რა არის მიწის კოეფიციენტი (K1, K2)?
ეს არის პარამეტრები, რომლებიც განსაზღვრავს, თუ რა ფართობის შენობის აშენება შეიძლება კონკრეტულ ნაკვეთზე. K2 განსაზღვრავს შენობის ინტენსივობას (სართულიანობას).
რა ვქნა, თუ საზღვრები არ ემთხვევა?
თუ ფაქტობრივი და საკადასტრო საზღვრები არ ემთხვევა, საჭიროა აზომვითი ნახაზის კორექტირება, რასაც ხშირად მეზობლების თანხმობა სჭირდება.
მიწის შეძენა საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე რთული სამართლებრივი ტრანზაქციაა, რომელიც მრავალ სპეციფიკურ რისკსა და შეზღუდვას მოიცავს. განსხვავებით ბინისგან, მიწის ნაკვეთის შეძენისას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მის სტატუსს (სასოფლო-სამეურნეო თუ არასასოფლო-სამეურნეო), ფუნქციურ ზონას და საზღვრების სიზუსტეს. საქართველოს კანონმდებლობა მკაცრად არეგულირებს მიწის საკუთრებას, განსაკუთრებით უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის, რომლებსაც ეკრძალებათ სასოფლო მიწის შეძენა. ამ აკრძალვის გვერდის ავლის მცდელობები ხშირად მთავრდება გარიგების ბათილობითა და ქონების დაკარგვით. გარდა ამისა, ხშირია პრობლემები მიწის საზღვრების გადაფარვასთან, სერვიტუტებთან (გზის გავლის უფლება) და კომუნიკაციების არარსებობასთან დაკავშირებით. კვალიფიციური იურიდიული მომსახურება აუცილებელია იმისათვის, რომ მყიდველმა ზუსტად იცოდეს, რას ყიდულობს და შეძლებს თუ არა ნაკვეთის გამოყენებას დაგეგმილი მიზნებისთვის (მაგ. სახლის აშენება).
რას მოიცავს მიწის შეძენის იურიდიული მომსახურება?
მიწის შესყიდვის იურიდიული პაკეტი ფარავს ყველა კრიტიკულ ასპექტს:
• სტატუსის დადგენა და შემოწმება: ნაკვეთის კატეგორიის (სასოფლო/არასასოფლო) და მიზნობრივი დანიშნულების შემოწმება საჯარო რეესტრში.
• საზღვრებისა და საკადასტრო მონაცემების აუდიტი: ელექტრონული რუკების ანალიზი საზღვრების გადაფარვის (ზედდების) გამოსარიცხად. საჭიროების შემთხვევაში, აზომვითი ნახაზების კორექტირების ორგანიზება.
• განაშენიანების პოტენციალის კვლევა (GAP Analysis): ადგილობრივ მუნიციპალიტეტში ნაკვეთის ფუნქციური ზონის, განაშენიანების კოეფიციენტებისა და შეზღუდვების (მაგ. დაცული ტერიტორიები, კულტურული მემკვიდრეობა) დადგენა.
• კომუნიკაციების იურიდიული სტატუსი: წყლის, დენის, გაზისა და კანალიზაციის მიერთების ტექნიკური პირობების არსებობის შემოწმება.
• ნასყიდობის ხელშეკრულების მომზადება: სპეციფიკური პირობების გაწერა, რომლებიც იცავს მყიდველს (მაგ. გამყიდველის გარანტია, რომ მიწა არ არის დავაში).
• სტატუსის შეცვლის პროცედურები: საჭიროების შემთხვევაში, სასოფლო-სამეურნეო მიწის სტატუსის არასასოფლოდ შეცვლის იურიდიული მხარდაჭერა (თუ ეს კანონით დასაშვებია).
მიწის შეძენისას კლიენტები ხშირად აწყდებიან შემდეგ გამოწვევებს:
• უცხოელის მიერ მიწის ყიდვა: უცხოელს სურს იყიდოს ნაკვეთი სახლის ასაშენებლად. იურისტი ეძებს ნაკვეთს, რომელსაც აქვს "არასასოფლო-სამეურნეო" სტატუსი, ან ეხმარება გამყიდველს სტატუსის შეცვლაში გარიგებამდე.
• ზედდება (Overlapping boundaries): ყიდვისას აღმოჩნდება, რომ მეზობლის ღობე შემოჭრილია ნაკვეთში ან საკადასტრო საზღვრები იკვეთება. საჭიროა საზღვრების კორექტირების ხელშეკრულება მეზობელთან.
• სამშენებლო ნებართვის მიღების პერსპექტივა: კლიენტს სურს სასტუმროს აშენება, მაგრამ ნაკვეთი არის "სარეკრეაციო ზონაში", სადაც მშენებლობა შეზღუდულია. იურისტი აფასებს ზონის ცვლილების შანსებს.
• სერვიტუტი: ნაკვეთს არ აქვს პირდაპირი გასასვლელი გზაზე და საჭიროა მეზობლის ნაკვეთის გამოყენება. იურისტი აფორმებს სერვიტუტის ხელშეკრულებას.
მიწის სამართალი საქართველოში რეგულირდება რამდენიმე მნიშვნელოვანი აქტით. საქართველოს ორგანული კანონი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ ადგენს მკაცრ აკრძალვას უცხოელთა მიერ აგრარული მიწის შეძენაზე. სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს უძრავი ქონების ნასყიდობასა და მეზობლურ სამართალს (საზღვრები, ზემოქმედება). საქართველოს კანონი სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი განსაზღვრავს მიწის გამოყენების წესებს, ზონირებასა და მშენებლობის ნებართვებს. ასევე, მნიშვნელოვანია კანონი კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ და გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი, რადგან გარკვეულ ტერიტორიებზე მიწის განვითარება შეიძლება შეზღუდული იყოს არქეოლოგიური ან ეკოლოგიური ფაქტორებით.
პროცესი იწყება ნაკვეთის საკადასტრო კოდის საფუძველზე დეტალური კვლევით (Due Diligence). მოწმდება რეესტრის მონაცემები და მუნიციპალური რუკები. თუ გამოვლინდა ხარვეზები (მაგ. საზღვრების უზუსტობა), ხდება მათი გასწორება გამყიდველის მიერ გარიგებამდე. შემდეგ ეტაპზე მზადდება ნასყიდობის ხელშეკრულება. თუ მყიდველი უცხოელია, მოწმდება ნაკვეთის სტატუსის შესაბამისობა კანონთან. ხელმოწერისა და რეესტრში რეგისტრაციის შემდეგ, იურისტს შეუძლია დაეხმაროს ახალ მესაკუთრეს ნაკვეთის შემოღობვის ნებართვის ან მშენებლობის ნებართვის (GAP) მოპოვებაში.
მიწის შეძენა დაკავშირებულია მაღალ რისკებთან, რომელთა იდენტიფიცირება გამოუცდელი თვალისთვის რთულია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას მიწის სამართლისა და ურბანული დაგეგმარების ექსპერტებთან. ჩვენი სპეციალისტები შეგიმოწმებენ ნაკვეთს "მიწისქვეშ და მიწისზევით", რათა დარწმუნდეთ, რომ თქვენი ინვესტიცია დაცულია და სამომავლო გეგმები რეალისტურია. აირიდეთ სამართლებრივი პრობლემები და ენდეთ Legal.ge-ს პროფესიონალებს.