მომხმარებელთა დაცვის სამართალი
შემიძლია თუ არა ნივთის დაბრუნება მიზეზის გარეშე?
დიახ, თუ ნივთი შეიძინეთ დისტანციურად (ონლაინ), გაქვთ უფლება დააბრუნოთ 14 დღის განმავლობაში ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე, თუ ნივთი უხმარია.
ვინ იხდის დაბრუნების ხარჯებს?
თუ ნივთს აბრუნებთ მხოლოდ იმიტომ, რომ გადაიფიქრეთ, ტრანსპორტირების ხარჯს იხდით თქვენ. თუ ნივთი ნაკლიანია, ხარჯს იხდის მოვაჭრე.
რა ვადები აქვს გარანტიას?
კანონის მიხედვით, ნაკლის აღმოჩენის შემთხვევაში 2 წლიანი ვადა მოქმედებს. პირველი 6 თვე მტკიცების ტვირთი მოვაჭრეზეა (მან უნდა ამტკიცოს, რომ ნივთი უნაკლო იყო).
სავალდებულოა თუ არა ქვითრის ქონა?
სასურველია, მაგრამ არა აუცილებელი, თუ გადახდა ბარათით განხორციელდა და ამონაწერი არსებობს. თუმცა, ქვითარი ამარტივებს პროცესს.
მომხმარებელთა დაცვის სამართალი საქართველოში ფუნდამენტური ცვლილებების ეტაპზეა. 2022 წელს მიღებული ახალი კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ ევროპულ სტანდარტებს აკმაყოფილებს და ანიჭებს მომხმარებელს ისეთ უფლებებს, როგორიცაა ნივთის უპირობო დაბრუნება, ხარისხის გარანტია და სრული ინფორმირებულობა. ეს სერვისი განკუთვნილია როგორც მომხმარებლებისთვის, რომელთა უფლებებიც დაირღვა, ასევე ბიზნესებისთვის, რომლებსაც სურთ თავიანთი საქმიანობა (ხელშეკრულებები, ვებ-გვერდი, დაბრუნების პოლიტიკა) შესაბამისობაში მოიყვანონ ახალ რეგულაციებთან. კონკურენციის ეროვნული სააგენტო აქტიურად ახორციელებს მონიტორინგს და აჯარიმებს კომპანიებს, რომლებიც არღვევენ კანონს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან როგორც დავების წარმოებაში, ასევე პრევენციული შესაბამისობის უზრუნველყოფაში.
რას მოიცავს მომხმარებელთა დაცვის სერვისი?
მომსახურება ორმხრივია და ფარავს როგორც მომხმარებლის, ისე ბიზნესის ინტერესებს:
• დაბრუნების უფლება (14 დღე): კონსულტაცია და დახმარება ნივთის დაბრუნების პროცესში, თუ მოვაჭრე უარს ამბობს კანონიერი ვალდებულების შესრულებაზე.
• ნაკლიანი ნივთი: უფლებების დაცვა, როდესაც შეძენილი პროდუქტი ან მომსახურება უხარისხოა (შეკეთება, შეცვლა, ფასის შემცირება ან თანხის დაბრუნება).
• უსამართლო პირობები: ხელშეკრულების იმ პუნქტების გასაჩივრება, რომლებიც მომხმარებელს არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს.
• კომპლაენსი (ბიზნესისთვის): სტანდარტული ხელშეკრულებების (Terms & Conditions), დაბრუნების პოლიტიკისა და სარეკლამო მასალების შესაბამისობაში მოყვანა კანონმდებლობასთან.
• წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში და სასამართლოში.
• ინფორმაციის მიწოდება: ვალდებულება, რომ პროდუქტის შესახებ ინფორმაცია იყოს სრული, გასაგები და ქართულ ენაზე.
მომხმარებელთა უფლებების დაცვა აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში:
• ონლაინ ვაჭრობა: მომხმარებელმა გამოიწერა ნივთი, მაგრამ ის არ შეესაბამება აღწერას ან უბრალოდ გადაიფიქრა მისი დატოვება.
• ტექნიკის შეძენა: ახალმა ტელეფონმა ან კომპიუტერმა გამოავლინა ქარხნული წუნი, ხოლო მაღაზია უარს ამბობს შეცვლაზე და მხოლოდ შეკეთებას გთავაზობთ.
• შეცდომაში შემყვანი რეკლამა: როდესაც ფასდაკლება არარეალურია ან პროდუქტის თვისებები გაზვიადებულია.
• ტურისტული მომსახურება: როდესაც ტურისტული სააგენტო არ ასრულებს დაპირებულ პირობებს.
სფერო რეგულირდება მკაცრი და დეტალური კანონმდებლობით:
• საქართველოს კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“: ეს არის „ბიბლია“ ამ სფეროში. ის განსაზღვრავს 14-დღიან უპირობო დაბრუნების უფლებას დისტანციური ვაჭრობისას და მოვაჭრის მტკიცების ტვირთს ნაკლის აღმოჩენისას (პირველი 6 თვე).
• საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: ზოგადი ნორმები ნასყიდობისა და მომსახურების ხელშეკრულებების შესახებ.
• კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებები: სააგენტო არის აღმსრულებელი ორგანო, რომლის პრაქტიკაც ქმნის მნიშვნელოვან პრეცედენტებს.
დავის შემთხვევაში პროცესი ასეთია:
1. პრეტენზიის წარდგენა: მოვაჭრისთვის წერილობითი მიმართვა ხარვეზის გამოსწორების მოთხოვნით.
2. საჩივარი სააგენტოში: თუ მოვაჭრე არ რეაგირებს, საჩივრის შეტანა კონკურენციის სააგენტოში, რომელიც სწავლობს საქმეს 1 თვის ვადაში.
3. მედიაცია/მოლაპარაკება: იურისტის ჩართულობა, რათა საქმე მოგვარდეს სასამართლოს გარეშე.
4. სასამართლო დავა: ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
ბევრი მომხმარებელი არ იცავს თავის უფლებებს, რადგან არ იცის კანონი ან ჰგონია, რომ პროცესი რთულია. ბიზნესები კი ხშირად ჯარიმდებიან უცოდინრობის გამო. Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც შეგიძლიათ იპოვოთ იურისტები, რომლებიც ორიენტირებულნი არიან სწორედ ამ ახალ და სპეციფიკურ სფეროზე. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი, როგორც მომხმარებლის უფლებები, ან თქვენი, როგორც ბიზნესის რეპუტაცია.