ქონების გადასახადის საჩივრები
რა ვადაში უნდა გავასაჩივრო საგადასახადო შეტყობინება?
საგადასახადო მოთხოვნის მიღებიდან 30 დღის განმავლობაში გაქვთ გასაჩივრების უფლება. ვადის გაშვების შემთხვევაში საჩივარი არ მიიღება.
ჩერდება თუ არა თანხის გადახდა დავის პერიოდში?
დიახ, დავის პერიოდში სადავო ძირითადი თანხისა და ჯარიმების იძულებითი აღსრულება (ინკასო, ყადაღა) ჩერდება.
სავალდებულოა თუ არა აუდიტორული შეფასება?
სავალდებულო არ არის, მაგრამ სასურველია. დამოუკიდებელი ექსპერტიზის დასკვნა ძლიერი არგუმენტია საგადასახადოს წინააღმდეგ.
რა ღირს ქონების გადასახადი ფიზიკური პირისთვის?
დამოკიდებულია ოჯახის წლიურ შემოსავალზე. თუ შემოსავალი 40,000 ლარზე ნაკლებია, გადასახადი 0-ია. 40,000-100,000 ლარის ფარგლებში - 0.05-0.2%, ხოლო 100,000-ზე მეტი - 0.8-1%.
ქონების გადასახადის საჩივრები არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება, რომელიც ეხმარება ბიზნესებსა და ფიზიკურ პირებს საგადასახადო ორგანოს მიერ დაკისრებული არამართლზომიერი ან გადაჭარბებული ქონების გადასახადის გასაჩივრებაში. საქართველოში ქონების გადასახადი დამოკიდებულია აქტივის საბაზრო ღირებულებაზე ან ბალანსზე რიცხულ ღირებულებაზე. ხშირად ხდება, რომ შემოსავლების სამსახური არ ეთანხმება კომპანიის ან პირის მიერ დეკლარირებულ ღირებულებას და ატარებს ხელახალ შეფასებას, რაც იწვევს გადასახადის მნიშვნელოვან ზრდას და ჯარიმებს. ასევე, ხშირია დავები მიწის სტატუსთან დაკავშირებით, რაც პირდაპირ გავლენას ახდენს გადასახადის განაკვეთზე. გადასახადის არასწორმა ადმინისტრირებამ შეიძლება გამოიწვიოს ბიზნესის ფინანსური მდგომარეობის გაუარესება და საბანკო ანგარიშებზე ყადაღის დადება. კვალიფიციური საგადასახადო იურისტის ჩართულობა საშუალებას გაძლევთ პროფესიონალურად დაიცვათ თქვენი პოზიცია და შეამციროთ საგადასახადო ტვირთი კანონიერი გზებით.
რას მოიცავს ქონების გადასახადის საჩივრების მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს საგადასახადო დავის ყველა ეტაპს:
• საგადასახადო აქტის ანალიზი: საგადასახადო შემოწმების აქტის დეტალური შესწავლა, სამართლებრივი და ფაქტობრივი უზუსტობების გამოვლენა.
• ალტერნატიული შეფასება: დამოუკიდებელი აუდიტორული შეფასების ორგანიზება ქონების რეალური საბაზრო ღირებულების დასადგენად, რაც გამოიყენება მტკიცებულებად დავაში.
• საჩივრის მომზადება: იურიდიულად დასაბუთებული საჩივრის შედგენა ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოსთვის.
• წარმომადგენლობა: კლიენტის ინტერესების დაცვა შემოსავლების სამსახურში, ფინანსთა სამინისტროში და შემდგომ სასამართლოში (საჭიროების შემთხვევაში).
• მიწის გადასახადის კორექტირება: მიწის კატეგორიასთან (სასოფლო vs არასასოფლო) დაკავშირებული შეცდომების გასწორება მუნიციპალურ ორგანოებთან და საგადასახადოსთან.
დავები ხშირად წარმოიშობა შემდეგ შემთხვევებში: კომერციული ქონების გადაფასება: საგადასახადო ორგანო თვლის, რომ შენობა, რომელიც ბალანსზე 1 მილიონ ლარად არის აყვანილი, რეალურად 3 მილიონი ღირს და ითხოვს სხვაობის დაბეგვრას. მიწის ნაკვეთის არასწორი კლასიფიკაცია: მესაკუთრეს ერიცხება არასასოფლო მიწის გადასახადი ნაკვეთზე, რომელიც რეალურად სასოფლო-სამეურნეოა (რაც უფრო დაბალი განაკვეთია). დაუმთავრებელი მშენებლობა: დავა იმის თაობაზე, უნდა დაიბეგროს თუ არა დაუმთავრებელი შენობა როგორც დასრულებული კომერციული ობიექტი. იჯარით აღებული ქონება: დავა იმის შესახებ, ეკისრება თუ არა ქონების გადასახადი მოიჯარეს, თუ ხელშეკრულება გრძელვადიანია.
ქონების გადასახადის საკითხები რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. კოდექსი განსაზღვრავს ქონების გადასახადის გადამხდელებს, განაკვეთებს (მაგ. არაუმეტეს 1% იურიდიული პირებისთვის) და გათავისუფლების პირობებს. დავების განხილვის პროცედურები გაწერილია ასევე საგადასახადო კოდექსში და საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ საგადასახადო დავის პერიოდში სადავო თანხის იძულებითი ამოღება ჩერდება, რაც ბიზნესს ამოსუნთქვის საშუალებას აძლევს. სასამართლო დავების ეტაპზე მოქმედებს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი.
პროცესი იწყება საგადასახადო მოთხოვნის მიღებით. იურისტი აფასებს გასაჩივრების პერსპექტივას და ვადებს (30 დღე გასაჩივრებისთვის). მზადდება საჩივარი და წარედგინება შემოსავლების სამსახურს. უარის შემთხვევაში, საქმე გადადის ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ დავების განხილვის საბჭოში. თუ საბჭოც არ დააკმაყოფილებს საჩივარს, დავა გრძელდება სასამართლოში. პარალელურად, იურისტი მუშაობს დამოუკიდებელ შემფასებლებთან, რათა შეიქმნას მყარი საექსპერტო დასკვნა ქონების ღირებულებაზე, რაც ხშირად გადამწყვეტი არგუმენტია.
საგადასახადო დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც აერთიანებს იურისპრუდენციასა და ფინანსებს. Legal.ge გაკავშირებთ გამოცდილ საგადასახადო იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული დავების გამოცდილება შემოსავლების სამსახურთან. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან არა მხოლოდ საჩივრის დაწერაში, არამედ სტრატეგიის შემუშავებაში, რომელიც მინიმუმამდე დაიყვანს თქვენს ფინანსურ დანაკარგებს. დაიცავით თქვენი ბიზნესი ზედმეტი გადასახადებისგან Legal.ge-სთან ერთად.