ქონების გადასახადის შეფასების გასაჩივრება არის სპეციალიზებული საგადასახადო-იურიდიული მომსახურება, რომელიც ეხმარება ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს, დაიცვან თავი უსაფუძვლოდ გაზრდილი საგადასახადო ვალდებულებებისგან. საქართველოში ქონების გადასახადი დამოკიდებულია ან პირის შემოსავალზე (ფიზიკური პირებისთვის), ან აქტივების ღირებულებაზე (კომპანიებისთვის). ხშირია შემთხვევები, როდესაც საგადასახადო ორგანო არ ეთანხმება გადამხდელის მიერ დეკლარირებულ ქონების საბაზრო ღირებულებას და ახდენს მის გადაფასებას, რაც ავტომატურად ზრდის გადასახადს და აკისრებს ჯარიმებს. ასეთ დროს აუცილებელია კვალიფიციური დავა, რომელიც ეფუძნება ალტერნატიულ აუდიტორულ დასკვნებსა და კანონის სწორ ინტერპრეტაციას. ეს სერვისი საშუალებას გაძლევთ გააბათილოთ შემოსავლების სამსახურის არასწორი დარიცხვები და დაზოგოთ მნიშვნელოვანი თანხები.
ქონების გადასახადის დავების სერვისი მოიცავს:
- საგადასახადო შემოწმების აქტის ანალიზი: იურისტები დეტალურად სწავლობენ შემოსავლების სამსახურის მიერ შედგენილ აქტს და დარიცხვის საფუძვლებს, რათა იპოვონ პროცედურული ან შინაარსობრივი დარღვევები.
- ალტერნატიული შეფასება: თანამშრომლობა სერტიფიცირებულ აუდიტორებთან და შემფასებლებთან, რათა დადგინდეს ქონების რეალური საბაზრო ღირებულება სადავო პერიოდისთვის.
- საჩივრის მომზადება: კვალიფიციური საჩივრის შედგენა ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოში წარსადგენად.
- სასამართლო წარმომადგენლობა: თუ ადმინისტრაციული გასაჩივრება შედეგს არ გამოიღებს, სარჩელის შეტანა სასამართლოში და კლიენტის ინტერესების დაცვა ყველა ინსტანციაში.
- საგადასახადო შეთანხმება: მოლაპარაკება საგადასახადო ორგანოსთან დავალიანების რესტრუქტურიზაციის ან შემცირების თაობაზე.
ტიპური შემთხვევები, როდესაც ეს სერვისი საჭიროა:
- მიწის არასწორი კატეგორიზაცია: საგადასახადომ სასოფლო-სამეურნეო მიწა დაბეგრა როგორც არასასოფლო (კომერციული), რამაც მკვეთრად გაზარდა გადასახადი.
- ამორტიზებული შენობა: კომპანიას ბალანსზე აქვს ძველი ქარხანა, რომელიც ფაქტობრივად ნანგრევებია, მაგრამ საგადასახადო აფასებს მას როგორც მოქმედ კომერციულ ფართს.
- შემოსავლის ზღვარი: ფიზიკურ პირს დაარიცხეს ქონების გადასახადი იმ მოტივით, რომ მისი ოჯახის შემოსავალი აღემატება 40,000 ლარს, თუმცა რეალურად შემოსავალი ნაკლები იყო (მაგ. ჩაითვალა სესხი როგორც შემოსავალი).
- გადაფასების მეთოდოლოგია: საგადასახადო ორგანომ გამოიყენა ქონების შეფასების არარელევანტური მეთოდი (მაგ. შეადარა ცენტრში მდებარე მიწას), რაც არ ასახავს რეალობას.
ქონების გადასახადი რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის XXIX თავით. კოდექსი განსაზღვრავს საგადასახადო განაკვეთების ზღვრულ ოდენობებს (მაგ. ორგანიზაციებისთვის ქონების ღირებულების არაუმეტეს 1%). დავების განხილვის წესი გაწერილია კოდექსის XIV კარში (საგადასახადო დავა). მნიშვნელოვანია ასევე ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების დადგენილებები, რადგან ქონების გადასახადი ადგილობრივი გადასახადია და კონკრეტულ განაკვეთს (კანონის ფარგლებში) მუნიციპალიტეტი აწესებს. გასაჩივრებისას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მტკიცების ტვირთს — საგადასახადო კოდექსის მიხედვით, საგადასახადო ორგანომ უნდა დაამტკიცოს სამართალდარღვევის ფაქტი.
პროცესი იწყება დარიცხვის შეტყობინების მიღებისთანავე. იურისტი აფასებს გასაჩივრების პერსპექტივას. თუ გადაწყდა დავა, იურისტი ჯერ მიმართავს შემოსავლების სამსახურის მედიაციის საბჭოს ან პირდაპირ დავების საბჭოს. მთავარი იარაღი არის ალტერნატიული ექსპერტიზა. ადვოკატი წარადგენს მტკიცებულებებს, რომ საგადასახადოს მიერ გამოყენებული ფასები გაბერილია. პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს რამდენიმე თვე, მაგრამ საჩივრის შეტანა აჩერებს საგადასახადო დავალიანების იძულებითი აღსრულების პროცესს, რაც ბიზნესს ამოსუნთქვის საშუალებას აძლევს.
საგადასახადო დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, სადაც იურისპრუდენცია და ფინანსები იკვეთება. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან საგადასახადო სამართლის სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება სახელმწიფო აუდიტორებთან პაექრობაში. მათ იციან საგადასახადო სისტემის ნიუანსები და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბიზნესი უსამართლო ფინანსური ტვირთისგან. ნუ გადაიხდით ზედმეტს — გაასაჩივრეთ არასწორი დარიცხვა პროფესიონალებთან ერთად.