საჯარო პირთა დაცვა წარმოადგენს სპეციალიზებულ იურიდიულ სერვისს, რომელიც განკუთვნილია ცნობადი სახეებისთვის, პოლიტიკოსებისთვის, მაღალი რანგის საჯარო მოხელეებისა და ბიზნეს-ლიდერებისთვის. საჯარო სტატუსი ავტომატურად გულისხმობს კერძო ცხოვრების ხელშეუხებლობის შემცირებულ სტანდარტსა და კრიტიკისადმი მაღალ თმენის ვალდებულებას. თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ საჯარო პირები დაუცველნი არიან. ხშირად ზღვარი ლეგიტიმურ საჯარო ინტერესსა და პირად ცხოვრებაში უხეშ ჩარევას შორის ირღვევა. ეს სერვისი მიზნად ისახავს დაიცვას საჯარო პირები დეზინფორმაციის, პირადი ცხოვრების კადრების გავრცელების, დევნისა (Stalking) და რეპუტაციის მიზანმიმართული განადგურებისგან. იურისტები მუშაობენ ბალანსის დაცვაზე საზოგადოების ინფორმაციის მიღების უფლებასა და კლიენტის კონსტიტუციურ უფლებებს შორის.
საჯარო პირთა დაცვის სერვისი მრავალმხრივია და მოიცავს:
- რეპუტაციის მენეჯმენტი სამართლებრივი გზებით: დეზინფორმაციული კამპანიების წინააღმდეგ სტრატეგიის შემუშავება და მყისიერი სამართლებრივი რეაგირება (გაფრთხილების წერილები, სარჩელები).
- პირადი ცხოვრების დაცვა: რეაგირება პაპარაცულ ფოტოებზე, პირადი მიმოწერის ან ინტიმური დეტალების გასაჯაროებაზე, რაც არ წარმოადგენს საჯარო ინტერესს.
- კიბერ-ბულინგისა და შევიწროების აღკვეთა: სოციალურ ქსელებში სისტემატიური თავდასხმების, მუქარისა და შეურაცხყოფის წინააღმდეგ სამართლებრივი ზომების მიღება (მათ შორის, პოლიციის ჩართვა).
- ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა: საჯარო პირის სახელის, ხმის ან გამოსახულების უნებართვო კომერციული გამოყენების (მაგ. რეკლამაში) აკრძალვა და ზიანის ანაზღაურება.
- ოჯახის წევრების დაცვა: მედიის მხრიდან საჯარო პირის არასრულწლოვანი შვილების ან ოჯახის წევრების შევიწროების აღკვეთა.
საჯარო პირები ხშირად საჭიროებენ დახმარებას შემდეგ შემთხვევებში:
- ფარული ჩანაწერები: ინტერნეტში გავრცელდა საჯარო პირის პირადი სატელეფონო საუბარი. მიუხედავად იმისა, რომ პირი საჯაროა, პირადი საუბრის ხელშეუხებლობა დაცულია კონსტიტუციით.
- ყალბი ექაუნთები: სოციალურ ქსელში შეიქმნა ცნობილი ადამიანის ყალბი პროფილი, რომელიც მის სახელს იყენებს თაღლითობისთვის ან დისკრედიტაციისთვის.
- კომერციული მითვისება: კომპანიამ გამოიყენა მსახიობის ფოტო თავის სარეკლამო ბანერზე ნებართვის გარეშე. ეს არის „იმიჯის უფლების“ (Right of Publicity) დარღვევა.
- ჟურნალისტური დევნა: ჟურნალისტები სისტემატიურად უთვალთვალებენ საჯარო პირს სახლთან, რაც სცდება ჟურნალისტურ ინტერესს და გადადის ფსიქოლოგიურ ძალადობაში.
საჯარო პირთა უფლებებს იცავს საქართველოს კონსტიტუცია (პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა) და კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“. მედიასთან ურთიერთობას არეგულირებს კანონი „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“, რომელიც, მართალია, მაღალ თმენის ვალდებულებას აწესებს, მაგრამ მკაფიოდ მიჯნავს საჯარო ინტერესს უბრალო ცნობისმოყვარეობისგან. პირადი ცხოვრების საიდუმლოების ხელყოფა სისხლის სამართლის დანაშაულია (სსკ 157-ე მუხლი). ასევე, სამოქალაქო კოდექსი (მუხლი 18) იცავს პირის უფლებას საკუთარ გამოსახულებაზე.
ადვოკატი მუშაობს კონფიდენციალურად. პირველ რიგში ხდება საფრთხის შეფასება: არის ეს სამოქალაქო დავა (რეპუტაცია) თუ სისხლის სამართლის დანაშაული (პირადი ცხოვრების ხელყოფა). ციფრულ სივრცეში დარღვევისას, იურისტი უკავშირდება პლატფორმებს (Facebook, Google) კონტენტის წაშლის მოთხოვნით. მედიასთან ურთიერთობისას გამოიყენება როგორც სამართლებრივი, ისე ეთიკური ბერკეტები. საჭიროების შემთხვევაში, მიიღება სასამართლოს განჩინება დროებითი ღონისძიების შესახებ (მაგ. მასალის გავრცელების აკრძალვა).
საჯარო პირებისთვის რეპუტაცია კაპიტალია. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან დისკრეტული და მაღალკვალიფიციური ადვოკატები, რომლებსაც ესმით საჯაროობის სპეციფიკა. მათ იციან, როგორ მართონ კრიზისული სიტუაციები სწრაფად და ეფექტურად, რათა მინიმუმამდე დაიყვანონ ზიანი. ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ თქვენი პირადი სივრცისა და ღირსების დაცვას კანონის სრული სიმკაცრით. ენდეთ Legal.ge-ს თქვენი იმიჯის დასაცავად.