სამომხმარებლო ვალის ამოღება
რა არის სესხის მოთხოვნის ხანდაზმულობის ვადა?
ზოგადი წესით, სახელშეკრულებო მოთხოვნებზე (მათ შორის სესხზე) ხანდაზმულობის ვადა არის 3 წელი გადახდის ვადის დადგომიდან.
შეუძლია თუ არა კერძო პირს დამიწესოს 100% ჯარიმა?
არა. სამოქალაქო კოდექსით, წლიური ეფექტური საპროცენტო განაკვეთი არ უნდა აღემატებოდეს 50%-ს, ხოლო პირგასამტეხლო შეზღუდულია გონივრული ოდენობით.
საკმარისია თუ არა ხელწერილი ვალის დასაბრუნებლად?
დიახ, ხელწერილი არის მტკიცებულება. თუმცა, თუ თანხა დიდია, უმჯობესია ნოტარიულად დამოწმებული ხელშეკრულება ან საბანკო გადარიცხვა.
შეუძლია თუ არა ბანკს გამომასახლოს ბინიდან სასამართლოს გარეშე?
მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ იპოთეკის ხელშეკრულება პირდაპირ ითვალისწინებს ნოტარიუსის მიერ სააღსრულებო ფურცლის გაცემის უფლებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში, საჭიროა სასამართლო.
სამომხმარებლო ვალის ამოღება გულისხმობს ფიზიკური პირებისგან (მომხმარებლებისგან) წარმოშობილი დავალიანების დაბრუნებას. ეს შეიძლება იყოს სესხი კერძო პირებს შორის, გაცემული იპოთეკა, გადაუხდელი ქირა ან მიკროსაფინანსო ვალდებულებები. საქართველოში ეს სფერო ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად დარეგულირდა ეროვნული ბანკისა და კანონმდებლის მიერ, რათა დაცული იყოს მომხმარებელთა უფლებები. შესაბამისად, ვალის ამოღების პროცესი უნდა წარიმართოს მკაცრად განსაზღვრულ სამართლებრივ ჩარჩოებში, მუქარის, დაშინებისა და არაკანონიერი მეთოდების გარეშე. კრედიტორისთვის მნიშვნელოვანია იცოდეს, როგორ დაიბრუნოს ფული კანონიერად, ხოლო მოვალისთვის — როგორ დაიცვას თავი არაკეთილსინდისიერი მევახშეებისგან ან გადაჭარბებული პირგასამტეხლოებისგან.
სამომხმარებლო დავებში ხშირია პრობლემური სესხების საკითხი, სადაც პროცენტები და ჯარიმები ხშირად აღემატება ძირითად თანხას. იურისტის როლი ამ პროცესში ორმხრივია: კრედიტორის მხარეს ის უზრუნველყოფს ეფექტურ აღსრულებას, ხოლო მოვალის მხარეს — ვალდებულების შემცირებას ან რესტრუქტურიზაციას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან სამოქალაქო დავებში და დაგეხმარებიან ფინანსური ურთიერთობების სამართლებრივ მოწესრიგებაში.
რას მოიცავს სამომხმარებლო ვალის ამოღების მომსახურება?
ეს სერვისი განკუთვნილია როგორც კრედიტორებისთვის, ისე მოვალეებისთვის და მოიცავს:
• კერძო სესხების ამოღება: ფიზიკურ პირებს შორის ხელწერილის ან სანოტარო აქტის საფუძველზე გაცემული სესხების დაბრუნება.
• იპოთეკა და უზრუნველყოფა: იპოთეკით დატვირთული ქონების რეალიზაციის პროცედურები, თუ მოვალე არ იხდის თანხას.
• ქირის დავალიანება: დამქირავებლისგან გადაუხდელი ქირის თანხის ამოღება და ბინის გამოთავისუფლება (გამოსახლება).
• მოლაპარაკება ბანკებთან: მოვალის ინტერესების დაცვა ბანკებთან და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებთან ურთიერთობაში სესხის რესტრუქტურიზაციისთვის.
• აღსრულების შეჩერება: მოვალის დაცვა უკანონო აღსრულებისგან, თუ დარღვეულია პროცედურები ან ხანდაზმულია ვალი.
• ხანდაზმულობის ვადების დადგენა: იმის განსაზღვრა, გავიდა თუ არა კანონით დადგენილი 3-წლიანი ვადა ვალის მოთხოვნაზე.
სამომხმარებლო ვალების პრაქტიკაში ხშირად გვხვდება შემდეგი შემთხვევები:
პირველი სცენარია „მევახშეობა“. კერძო პირმა გაასესხა თანხა არარეალურად მაღალი პროცენტით. მოვალემ ვერ გადაიხადა და პროცენტმა გადააჭარბა ძირითად თანხას. სასამართლო პრაქტიკით, შესაძლებელია პროცენტის შემცირება გონივრულ ზღვრამდე.
მეორე შემთხვევაა „გადაუხდელი ქირა“. მდგმური ცხოვრობს ბინაში, არ იხდის ქირას და არც ბინას ტოვებს. მესაკუთრეს სჭირდება სასამართლო გადაწყვეტილება ან პოლიციის ჩართულობა (კანონის ცვლილების მიხედვით) გამოსასახლებლად და თანხის ამოსაღებად.
მესამე სცენარია „თავდებობა“. პირი დაუდგა თავდებად მეგობარს, რომელმაც სესხი არ გადაიხადა. ბანკი სთხოვს თანხას თავდებს. იურისტი ამოწმებს, იყო თუ არა თავდებობის ხელშეკრულება კანონიერად გაფორმებული.
მეოთხე სიტუაციაა „ხანდაზმული ვალი“. კრედიტორმა გაიღვიძა 5 წლის შემდეგ და ითხოვს ვალს. თუ მოვალე სასამართლოში სწორად მიუთითებს ხანდაზმულობაზე, ის თავისუფლდება გადახდისგან.
მომხმარებელთან დაკავშირებული ვალები რეგულირდება რამდენიმე აქტით:
• სამოქალაქო კოდექსი: არეგულირებს სესხის ხელშეკრულებას, პროცენტის ოდენობას (მაქსიმალური წლიური ეფექტური საპროცენტო განაკვეთი შეზღუდულია 50%-ით) და ხანდაზმულობის ვადებს (3 წელი).
• კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“: იცავს ფიზიკურ პირებს უსამართლო პირობებისგან.
• ეროვნული ბანკის რეგულაციები: განსაზღვრავს სესხის გაცემისა და ამოღების ეთიკურ ნორმებს ფინანსური ინსტიტუტებისთვის.
ვალის ამოღების პროცესი იწყება წერილობითი მოთხოვნით. თუ მოვალე არ რეაგირებს, კრედიტორი მიმართავს სასამართლოს. თუ თანხა მცირეა (და ხელშეკრულება ამას ითვალისწინებს), შესაძლებელია გამარტივებული წარმოება ან კერძო არბიტრაჟი. სასამართლო გადაწყვეტილების შემდეგ, საქმე გადაეცემა აღმასრულებელს, რომელსაც შეუძლია დააყადაღოს მოვალის ხელფასი, საბანკო ანგარიშები და უძრავი ქონება. მოვალის პერსპექტივიდან, მნიშვნელოვანია შესაგებლის დროულად წარდგენა და მოლაპარაკება გრაფიკზე.
სამომხმარებლო ვალები ხშირად ემოციურ სტრესთან არის დაკავშირებული. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებიც ობიექტურად შეაფასებენ სიტუაციას, დაგეხმარებიან ზედმეტი ხარჯების თავიდან აცილებაში და უზრუნველყოფენ კანონიერ გზებს ვალის დასაბრუნებლად ან თავის დასაცავად. ნუ მისცემთ უფლებას ვალებს, მართონ თქვენი ცხოვრება.