ვის უნდა ვაცნობო პირველ რიგში უბედური შემთხვევისას?
პირველ რიგში სასწრაფო დახმარებას (112), შემდეგ დაუყოვნებლივ შრომის ინსპექციას და პოლიციას. შეტყობინების დაგვიანება კანონდარღვევაა.
რა სანქციაა ინციდენტის დამალვისთვის?
უბედური შემთხვევის დამალვა ითვალისწინებს მძიმე ფულად ჯარიმას, ხოლო თუ ამას მოჰყვა მძიმე შედეგი, შესაძლოა დადგეს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა მენეჯმენტის მიმართ.
შეიძლება თუ არა შემთხვევის ადგილის დალაგება ინსპექციის მოსვლამდე?
არა, კანონი კრძალავს ვითარების შეცვლას, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც ეს აუცილებელია ადამიანის სიცოცხლის გადასარჩენად ან შემდგომი ზიანის თავიდან ასაცილებლად.
როგორ დამეხმარება იურისტი შემთხვევის ადგილზე?
იურისტი უზრუნველყოფს, რომ ჩვენებები სწორად დაფიქსირდეს, არ მოხდეს თვითდაზიანების ფაქტების არასწორი ინტერპრეტაცია და კომპანიის ინტერესები იყოს დაცული სამართალდამცავებთან ურთიერთობისას.
უბედურ შემთხვევებზე და ინციდენტებზე რეაგირება არის კრიზისული მართვის პროცესი, სადაც ყოველ წუთს და თითოეულ ქმედებას გადამწყვეტი სამართლებრივი მნიშვნელობა აქვს. როდესაც სამუშაო ადგილზე ხდება უბედური შემთხვევა, ხანძარი, ქიმიური დაღვრა ან სხვა საგანგებო სიტუაცია, კომპანია ვალდებულია იმოქმედოს მყისიერად და ზუსტად კანონის ჩარჩოებში. არასწორმა პირველმა ნაბიჯებმა — მაგალითად, შემთხვევის ადგილის დაუცველობამ, დაგვიანებულმა შეტყობინებამ ან მტკიცებულებების გაუფრთხილებლობით განადგურებამ — შეიძლება გამოიწვიოს უმძიმესი სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დამსაქმებლისთვის და კოლოსალური ფინანსური ზარალი. „ინციდენტზე რეაგირება“ არის სერვისი, რომელიც უზრუნველყოფს პროფესიონალურ სამართლებრივ და ტექნიკურ მხარდაჭერას კრიზისის პირველივე წუთებიდან.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კრიზისული მენეჯმენტის სპეციალისტებსა და იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან საგანგებო სიტუაციების მართვაში. ეს სერვისი მოიცავს:
• 24/7 გადაუდებელ კონსულტაციას: მყისიერი იურიდიული რჩევები ინციდენტის მოხდენისთანავე — ვის უნდა დაუკავშირდეთ, რა დოკუმენტაცია შეავსოთ და როგორ დავიცვათ შემთხვევის ადგილი.
• კომუნიკაციას სახელმწიფო უწყებებთან: შრომის ინსპექციის, პოლიციისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ინფორმირება კანონით დადგენილ ვადებში და ფორმით.
• მტკიცებულებების დაფიქსირებას: შემთხვევის ადგილის ფოტო/ვიდეო გადაღება, მოწმეთა პირველადი ჩვენებების ჩაწერა და დოკუმენტირება სამომავლო გამოძიებისთვის.
• მედიასთან ურთიერთობის (PR) სამართლებრივ კონტროლს: საჯარო განცხადებების ტექსტის შეთანხმება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ბრალეულობის ნაადრევი აღიარება ან რეპუტაციული ზიანი.
• დაზარალებულებთან კომუნიკაციას: პირველადი მოლაპარაკებები დაზარალებულ თანამშრომლებთან ან მათ ოჯახის წევრებთან კომპენსაციისა და სამედიცინო დახმარების თაობაზე.
ინციდენტზე რეაგირების სერვისი კრიტიკულია ისეთ სიტუაციებში, როგორიცაა: სამშენებლო ობიექტზე სიმაღლიდან ვარდნა, ქარხანაში საშიში ნივთიერების გაჟონვა, ოფისში ხანძრის გაჩენა ან ავტოსაგზაო შემთხვევა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას. მაგალითად, თუ საწყობში მოხდა ქიმიური ნივთიერების დაღვრა, არასწორმა რეაგირებამ შეიძლება გამოიწვიოს არა მარტო თანამშრომლების მოწამვლა, არამედ გარემოს დაბინძურებაც, რაც ორმაგ პასუხისმგებლობას აკისრებს კომპანიას. იურისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ პროცესი წარიმართოს პროტოკოლის მიხედვით.
საქართველოში ინციდენტებზე რეაგირებას არეგულირებს „საქართველოს ორგანული კანონი შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ და „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს შეტყობინების ვადებს: დამსაქმებელი ვალდებულია დაუყოვნებლივ (არაუგვიანეს 24 საათისა) აცნობოს შრომის ინსპექციას და პოლიციას უბედური შემთხვევის შესახებ. ინფორმაციის დამალვა ან დაგვიანება იწვევს ადმინისტრაციულ და სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. ასევე, მნიშვნელოვანია „შემთხვევის ადგილის ხელშეუხებლობის“ პრინციპი გამოძიების დასრულებამდე.
პროცესი იწყება გადაუდებელი ზარით. სპეციალისტი დისტანციურად ან ადგილზე მისვლით მართავს სიტუაციას. მთავარი მიზანია ზიანის ლოკალიზება და სამართლებრივი რისკების მინიმუმამდე დაყვანა. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ კომპანიამ შეასრულოს კანონის ყველა მოთხოვნა და ამავდროულად არ დაუშვას შეცდომები, რომლებიც მოგვიანებით მათ წინააღმდეგ იქნება გამოყენებული.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი კრიზისულ სიტუაციებში. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან შეინარჩუნოთ სიმშვიდე და კონტროლი ყველაზე რთულ მომენტებშიც კი, დაიცვათ თქვენი თანამშრომლები და ბიზნესის ინტერესები.