უსაფრთხოების პოლიტიკის განვითარება
შეიძლება თუ არა ინტერნეტიდან გადმოწერილი შაბლონის გამოყენება?
შაბლონის გამოყენება სარისკოა, რადგან კანონი ითხოვს სპეციფიკური რისკების შეფასებას თქვენი ობიექტისთვის. ზოგადი შაბლონი ვერ დააკმაყოფილებს ინსპექციის მოთხოვნებს და ვერ დაგიცავთ რეალური საფრთხისგან.
რა ენაზე უნდა იყოს შედგენილი დოკუმენტაცია?
დოკუმენტაცია უნდა იყოს ქართულ ენაზე. თუ დასაქმებულები არიან უცხოელები, დამსაქმებელი ვალდებულია უზრუნველყოს მათთვის გასაგებ ენაზე თარგმნა ან თარჯიმნის მომსახურება.
ვის აქვს უფლება მოამზადოს უსაფრთხოების პოლიტიკა?
პოლიტიკის მომზადება შეუძლია აკრედიტებულ შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილ ექსპერტებს აქვთ შესაბამისი სერტიფიკატები.
რა სიხშირით უნდა განახლდეს პოლიტიკა?
პოლიტიკა უნდა განახლდეს რეგულარულად, სულ მცირე წელიწადში ერთხელ, ასევე ყოველი ახალი ტექნოლოგიური პროცესის დანერგვის ან უბედური შემთხვევის მოხდენის შემდეგ.
შრომის უსაფრთხოების სისტემის ეფექტურობა იწყება არა მხოლოდ აღჭურვილობით, არამედ გამართული დოკუმენტაციით. უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავება არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც გულისხმობს კომპანიის შიდა მარეგულირებელი ჩარჩოს შექმნას საქართველოს კანონმდებლობის სრული დაცვით. ეს არ არის მხოლოდ ფორმალური დოკუმენტების ნაკრები; ეს არის „თამაშის წესები“, რომლებიც განსაზღვრავს, როგორ უნდა მოიქცეს თითოეული თანამშრომელი უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და როგორ უნდა იმართოს რისკები ორგანიზაციაში. სწორად შედგენილი პოლიტიკა არის დამსაქმებლის მთავარი სამართლებრივი ფარი ინციდენტების დროს, რადგან ის ადასტურებს, რომ კომპანიამ მიიღო ყველა გონივრული ზომა პრევენციისთვის.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ სპეციალისტებზე, რომლებიც შეიმუშავებენ თქვენი ორგანიზაციის სპეციფიკაზე მორგებულ უსაფრთხოების პოლიტიკას და პროცედურებს. მომსახურება მოიცავს შემდეგი დოკუმენტაციის მომზადებას:
• შრომის უსაფრთხოების პოლიტიკა: კომპანიის ზოგადი დეკლარაცია უსაფრთხოების პრინციპებისა და ვალდებულებების შესახებ.
• რისკების შეფასების დოკუმენტი: საფრთხეების იდენტიფიცირებისა და მათი პრევენციის დეტალური გეგმა, რაც კანონით სავალდებულოა.
• საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების გეგმა: სამოქმედო ინსტრუქციები ხანძრის, მიწისძვრის ან სხვა ავარიული სიტუაციების დროს (საევაკუაციო გეგმების ჩათვლით).
• უსაფრთხოების ინსტრუქციები: კონკრეტული სამუშაოების (მაგ. სიმაღლეზე მუშაობა, ელექტროდანადგარებთან მუშაობა) უსაფრთხო შესრულების წესები.
• თანამშრომელთა სახელმძღვანელოები: გასაგები ენით დაწერილი წესები პერსონალისთვის, მათ შორის დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომები დარღვევების შემთხვევაში.
პოლიტიკის შემუშავება აუცილებელია სხვადასხვა ეტაპზე. მაგალითად, ახალი საწარმოს გახსნისას აუცილებელია ნულიდან შეიქმნას მთლიანი სისტემა, რათა ობიექტი ექსპლუატაციაში შევიდეს. მეორე სცენარია არსებული კომპანია, რომელსაც სურს ISO 45001 სერტიფიკატის მიღება და სჭირდება დოკუმენტაციის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანა. ხშირია შემთხვევები, როდესაც კანონმდებლობის ცვლილების გამო (მაგ. ახალი რეგულაციები ქიმიურ ნივთიერებებზე) ძველი პოლიტიკა საჭიროებს განახლებას. პროფესიონალურად შედგენილი დოკუმენტაცია ამცირებს ჯარიმების რისკს შრომის ინსპექციის შემოწმებისას.
საქართველოში ამ პროცესის სამართლებრივი საფუძველია „საქართველოს ორგანული კანონი შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ (განსაკუთრებით მე-5 მუხლი - დამსაქმებლის ვალდებულებები). კანონი პირდაპირ ითხოვს, რომ დამსაქმებელმა წერილობით შეიმუშაოს და დანერგოს უსაფრთხოების მართვის სისტემა. გარდა ამისა, მოქმედებს მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტები, რომლებიც აკონკრეტებენ მოთხოვნებს სხვადასხვა ინდუსტრიისთვის. პოლიტიკის არარსებობა ან მისი შეუსაბამობა კანონთან ითვლება არსებით დარღვევად.
მომსახურების პროცესი იწყება კომპანიის ბიზნეს პროცესების ანალიზით. სპეციალისტი სწავლობს სამუშაო გარემოს, გამოყოფს სპეციფიკურ რისკებს და ამის საფუძველზე წერს „შეკერილ“ (Tailor-made) დოკუმენტაციას და არა შაბლონურ ტექსტს. დოკუმენტების მომზადების შემდეგ ხდება მათი გაცნობა თანამშრომლებისთვის, რადგან ხელმოწერის გარეშე პოლიტიკას იურიდიული ძალა არ აქვს.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი უსაფრთხოების პოლიტიკა იყოს არა უბრალოდ ფურცელი, არამედ რეალურად მომუშავე ინსტრუმენტი. სწორი დოკუმენტაცია არის გარანტია, რომ თქვენი ბიზნესი დაცულია სამართლებრივად და ორგანიზაციულად.