ალგორითმული გამჭვირვალობა და აუდიტი (Algorithmic Accountability) არის თანამედროვე სამართლისა და ტექნოლოგიების კვეთაზე არსებული სერვისი, რომელიც მიზნად ისახავს "შავი ყუთის" პრობლემის გადაჭრას. როდესაც კომპანია იყენებს ალგორითმებს მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მისაღებად (სესხის გაცემა, დაზღვევის ფასი, დასაქმება), არსებობს რისკი, რომ ეს ალგორითმები იყოს მიკერძოებული, გაუმჭვირვალე ან უსამართლო. ხშირად თავად სისტემის შემქმნელებმაც არ იციან ზუსტად, რატომ მიიღო AI-მ კონკრეტული გადაწყვეტილება. ალგორითმული ანგარიშვალდებულება უზრუნველყოფს, რომ ავტომატიზებული სისტემები იყოს სამართლიანი, ახსნადი და კანონიერი. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს ახალი კანონის "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კონტექსტში, რომელიც მოქალაქეებს ანიჭებს უფლებას, მიიღონ განმარტება ავტომატიზებული გადაწყვეტილების ლოგიკაზე.
ჩვენი სერვისი აერთიანებს იურიდიულ და ტექნიკურ ექსპერტიზას, რათა შეამოწმოს თქვენი ალგორითმები. მომსახურება მოიცავს:
- ალგორითმული გავლენის შეფასება (Algorithmic Impact Assessment): წინასწარი კვლევა, თუ რა გავლენას მოახდენს სისტემა ადამიანის უფლებებზე და რა რისკებს შეიცავს.
- მიკერძოების ტესტირება (Bias Audit): სისტემის შემოწმება დისკრიმინაციულ პატერნებზე (მაგ., სქესის, ასაკის ან ეთნიკური ნიშნით განსხვავებული მოპყრობა).
- ახსნადობის განცხადების მომზადება (Explainability Statement): იურიდიულად გამართული დოკუმენტის შექმნა, რომელიც მომხმარებელს გასაგებ ენაზე უხსნის, თუ როგორ მუშაობს ალგორითმი.
- შესაბამისობის აუდიტი: სისტემის შემოწმება დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კანონთან და მონაცემთა დაცვის კანონთან მიმართებით.
- გამჭვირვალობის პოლიტიკა: შიდა პროცედურების შემუშავება ალგორითმის მუშაობის მონიტორინგისა და ეთიკური სტანდარტების დაცვისთვის.
რეალური მაგალითები გვიჩვენებს, რატომ არის ეს საჭირო. ბანკის საკრედიტო სკორინგის ალგორითმი უარს ეუბნება სესხზე ქალებს უფრო ხშირად, ვიდრე მამაკაცებს, მიუხედავად მსგავსი ფინანსური მდგომარეობისა. აუდიტის გარეშე ბანკი ვერც კი ამჩნევს ამ დისკრიმინაციას, რაც სასამართლო დავების რისკს ქმნის. მეორე მაგალითი: სადაზღვევო კომპანია იყენებს AI-ს პრემიის დასათვლელად და ეყრდნობა გაურკვეველ მონაცემებს (მაგ., სოციალური ქსელის აქტივობას). ეს შეიძლება ჩაითვალოს მომხმარებლის უფლებების დარღვევად, თუ ლოგიკა არ არის დასაბუთებული. მესამე შემთხვევა: ონლაინ მაღაზია იყენებს დინამიურ ფასწარმოქმნას, რომელიც გარკვეულ მომხმარებლებს უფრო მაღალ ფასს სთავაზობს მათი მოწყობილობის ტიპის მიხედვით. ეს ასევე საჭიროებს სამართლებრივ გამართლებას.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს კანონი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ (მუხლი 24 — ავტომატიზებული გადაწყვეტილების მიღება), რომელიც ავალდებულებს დამუშავებისთვის პასუხისმგებელ პირს, განუმარტოს სუბიექტს გადაწყვეტილების მიღების პრინციპი. ასევე მოქმედებს კანონი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ, რომელიც კრძალავს ნებისმიერი სახის (მათ შორის ალგორითმულ) დისკრიმინაციას. მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ კანონი კი ითხოვს ინფორმაციის გამჭვირვალობას.
აუდიტის პროცესი იწყება "თეთრი ყუთის" (White Box) ან "შავი ყუთის" (Black Box) ტესტირებით. ექსპერტები აანალიზებენ მონაცემთა ნაკრებებს (Datasets) და მოდელის გამოსავალს (Outputs). თუ აღმოჩენილია მიკერძოება, მუშავდება "შერბილების სტრატეგია" (Mitigation Strategy), მაგალითად, მონაცემთა ბალანსირება ან ალგორითმის პარამეტრების შეცვლა. შედეგად, კომპანია იღებს "ალგორითმული სანდოობის სერტიფიკატს" ან შესაბამისობის ანგარიშს.
Legal.ge არის უნიკალური პლატფორმა, რომელიც გაძლევთ წვდომას მულტიდისციპლინურ გუნდებზე (იურისტები + მონაცემთა მეცნიერები). ალგორითმული ანგარიშვალდებულება არ არის მხოლოდ ტექნიკური საკითხი; ეს არის ნდობისა და კანონიერების საკითხი. დარწმუნდით, რომ თქვენი AI სისტემები არის სამართლიანი და გამჭვირვალე Legal.ge-ს დახმარებით.