შეუძლია თუ არა DAO-ს დარეგისტრირება საქართველოში?
საქართველოს კანონმდებლობაში არ არსებობს ცალკე ფორმა „DAO“. თუმცა, DAO-ს შეუძლია დარეგისტრირდეს როგორც შპს (შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება) ან ააიპ (არასამეწარმეო იურიდიული პირი), რაც მას მისცემს იურიდიულ სტატუსს. ჩვენ ვქმნით ე.წ. „Legal Wrapper“-ს, რომელიც აკავშირებს კოდს რეალურ იურიდიულ პირთან.
არიან თუ არა DAO-ს წევრები პასუხისმგებელი ვალებზე?
თუ DAO არ არის რეგისტრირებული როგორც იურიდიული პირი, ის შეიძლება ჩაითვალოს „ამხანაგობად“, სადაც წევრები პირადად აგებენ პასუხს ორგანიზაციის ვალდებულებებზე. იურიდიული პირის (Wrapper) შექმნა ზღუდავს ამ პასუხისმგებლობას და იცავს წევრების პირად ქონებას.
როგორ უკავშირდება სმარტ კონტრაქტი კომპანიის წესდებას?
ჩვენ ვადგენთ კომპანიის წესდებას (Bylaws) ისე, რომ ის აღიარებდეს ბლოკჩეინზე მიღებულ გადაწყვეტილებებს. მაგალითად, წესდებაში იწერება, რომ დირექტორი ვალდებულია შეასრულოს ის გადაწყვეტილება, რომელიც მიიღება DAO-ს ტოკენების მფლობელთა კენჭისყრით. ეს ქმნის იურიდიულ ვალდებულებას ოფ-ჩეინ სამყაროში.
ითვლება თუ არა DAO-ს ტოკენი ფასიან ქაღალდად?
ეს დამოკიდებულია ტოკენის ფუნქციაზე. თუ ტოკენი მხოლოდ მმართველობითია (Governance) და არ იძლევა დივიდენდის უფლებას, რისკი ნაკლებია. თუმცა, თუ ტოკენი ინვესტორს ჰპირდება მოგებას სხვების შრომის ხარჯზე, ის შეიძლება ჩაითვალოს ფასიან ქაღალდად. საჭიროა თითოეული პროექტის დეტალური იურიდიული ანალიზი.
დეცენტრალიზებული ავტონომიური ორგანიზაციები (DAO) წარმოადგენს მართვის რევოლუციურ მოდელს, სადაც გადაწყვეტილებები მიიღება არა ცენტრალური ხელმძღვანელობის, არამედ საზოგადოების (ტოკენის მფლობელების) მიერ სმარტ კონტრაქტების საშუალებით. თუმცა, „კოდი კანონია“ პრინციპი ხშირად ეჯახება ტრადიციულ სამართლებრივ რეალობას. რეალურ სამყაროში ოპერირებისთვის — კონტრაქტების გასაფორმებლად, თანამშრომლების დასაქირავებლად ან საბანკო ანგარიშის გასახსნელად — DAO-ს სჭირდება „სამართლებრივი გარსი“ (Legal Wrapper). DAO-ს მმართველობის იურიდიული მომსახურება უზრუნველყოფს ხიდის გადებას ბლოკჩეინ ტექნოლოგიასა და საქართველოს კანონმდებლობას შორის, რაც იცავს ორგანიზაციის წევრებს პერსონალური პასუხისმგებლობისგან და ქმნის ლეგალური ოპერირების ჩარჩოს.
რას მოიცავს DAO-ს მმართველობის მომსახურება?
ეს სერვისი აერთიანებს კორპორაციულ სამართალსა და Web3 სპეციფიკას:
• სამართლებრივი სტრუქტურირება (Legal Wrapping): DAO-სთვის შესაფერისი იურიდიული ფორმის შერჩევა (მაგ. შპს, არასამეწარმეო იურიდიული პირი) და მისი რეგისტრაცია.
• წესდებისა და მმართველობის დოკუმენტების შემუშავება: DAO-ს კონსტიტუციის და სმარტ კონტრაქტების ლოგიკის ასახვა რეალურ იურიდიულ დოკუმენტებში (Bylaws, Operating Agreement).
• პასუხისმგებლობის შეზღუდვა: სტრუქტურის ისე მოწყობა, რომ DAO-ს წევრები არ აგებდნენ პასუხს ორგანიზაციის ვალდებულებებზე საკუთარი ქონებით.
• ტოკენომიკის იურიდიული ანალიზი: მმართველობითი ტოკენების (Governance Tokens) სტატუსის განსაზღვრა (არის თუ არა ფასიანი ქაღალდი).
• ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა: DAO-ს მიერ შექმნილი კოდის, ბრენდისა და კონტენტის იურიდიული დაცვა.
• დავების გადაწყვეტა: მექანიზმების შექმნა, თუ როგორ უნდა გადაწყდეს დავა წევრებს შორის, როცა სმარტ კონტრაქტი ამას ვერ არეგულირებს.
DAO-ს მმართველობის სერვისი საჭიროა მაშინ:
• როდესაც DAO გეგმავს ინვესტირებას რეალურ აქტივებში (უძრავი ქონება, კომპანიის წილები) და სჭირდება იურიდიული პირი ამ აქტივების დასარეგისტრირებლად.
• როდესაც დეველოპერების ჯგუფს სურს გაუშვას პროექტი, მაგრამ ეშინიათ, რომ მათი ტოკენი ჩაითვლება არარეგისტრირებულ ფასიან ქაღალდად.
• როდესაც DAO-ს სჭირდება გრანტების გაცემა ან კონტრაქტორების დაქირავება და აუცილებელია ოფიციალური ხელშეკრულებების გაფორმება.
• როდესაც ხდება „Treasury Management“ (ხაზინის მართვა) და საჭიროა გადაწყვეტილების მიღების პროცედურების ფორმალიზება.
• როდესაც DAO-ს წევრებს შორის წარმოიშობა კონფლიქტი, რომელიც ვერ გვარდება „On-chain“ კენჭისყრით.
საქართველოში არ არსებობს სპეციალური კანონი DAO-ების შესახებ (როგორიც აქვს ვაიომინგს ან მარშალის კუნძულებს), ამიტომ გამოიყენება არსებული კორპორაციული სამართალი. ძირითადი აქტებია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი და „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი. DAO ხშირად ფორმდება როგორც შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (შპს) ან არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი (ა(ა)იპ), გააჩნია მის მიზნებს. მნიშვნელოვანია, რომ წესდებაში სწორად იყოს გაწერილი გადაწყვეტილების მიღების მექანიზმები, რათა სმარტ კონტრაქტით მიღებულმა ხმებმა იურიდიული ძალა შეიძინოს. თუ DAO არ დარეგისტრირდება, ის შეიძლება ჩაითვალოს ამხანაგობად (სამოქალაქო კოდექსის მიხედვით), რაც წევრებს აკისრებს შეუზღუდავ პერსონალურ პასუხისმგებლობას — სწორედ ამის თავიდან აცილებაა მთავარი იურიდიული ამოცანა.
DAO-ს სამართლებრივი გამართვა Legal.ge-ს სპეციალისტებთან მოიცავს:
1. მიზნების იდენტიფიკაცია: გარკვევა, თუ რას ემსახურება DAO (ინვესტიცია, ქველმოქმედება, პროტოკოლის მართვა).
2. იურიდიული ფორმის შერჩევა: ოპტიმალური ფორმის (შპს, ა(ა)იპ, ფონდი) შერჩევა საქართველოს იურისდიქციაში.
3. დოკუმენტაციის დრაფტინგი: ჰიბრიდული წესდების მომზადება, რომელიც აღიარებს ბლოკჩეინ კენჭისყრას.
4. რეგისტრაცია: ორგანიზაციის რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
5. საოპერაციო მხარდაჭერა: ყოველდღიური იურიდიული საკითხების მოგვარება (KYC, კონტრაქტები, გადასახადები).
DAO არის ახალი და რთული ფენომენი. ტრადიციული იურისტები ხშირად ვერ იგებენ, თუ როგორ მუშაობს მულტი-სიგ (Multi-sig) საფულე ან ტოკენით ხმის მიცემა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას Web3-ზე ორიენტირებულ იურისტებთან, რომლებსაც შეუძლიათ თქვენი დეცენტრალიზებული ხედვა მოაქციონ უსაფრთხო სამართლებრივ ჩარჩოში, დაიცვან თქვენი საზოგადოება და უზრუნველყონ პროექტის მდგრადობა.