DAO-ს წევრთა პასუხისმგებლობა
რატომ არის საშიში DAO-ს არდარეგისტრირება?
თუ DAO არ არის რეგისტრირებული იურიდიულ პირად, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით ის შეიძლება ჩაითვალოს „ამხანაგობად“. ამხანაგობის წევრები ვალდებულებებზე პასუხს აგებენ სოლიდარულად, მთელი თავისი პირადი ქონებით. ეს ნიშნავს, რომ თუ DAO-ს უჩივლეს, ნებისმიერ ტოკენის მფლობელს შეიძლება მოსთხოვონ ზარალის ანაზღაურება.
აგებენ თუ არა პასუხს დეველოპერები კოდის ხარვეზებზე?
თუ კოდში აღმოჩნდა შეცდომა (Bug), რამაც გამოიწვია თანხების დაკარგვა, დაზარალებულებმა შეიძლება უჩივლონ დეველოპერებს „დაუდევრობისთვის“. სამართლებრივი ფარის გარეშე, დეველოპერები დაუცველნი არიან. ჩვენ ვადგენთ ხელშეკრულებებს და „დისქლეიმერებს“, რომლებიც მაქსიმალურად ზღუდავს დეველოპერების პასუხისმგებლობას პროგრამულ ხარვეზებზე.
ვინ არის პასუხისმგებელი DAO-ს მიერ უკანონო ქმედებაზე?
თუ DAO კენჭს უყრის და ახორციელებს უკანონო ქმედებას (მაგ. სანქციების გვერდის ავლა), ის წევრები, რომლებმაც მხარი დაუჭირეს წინადადებას (მისცეს ხმა), შეიძლება ჩაითვალონ თანამონაწილეებად. ანონიმურობა ყოველთვის არ იცავს, რადგან ბლოკჩეინზე ხმის მიცემა საჯაროა. რისკების მართვა გულისხმობს ისეთი მექანიზმების შექმნას, რაც გამორიცხავს უკანონო პროპოზალების აღსრულებას.
იცავს თუ არა „Legal Wrapper“ სრულად?
იურიდიული პირი (შპს) ზღუდავს პასუხისმგებლობას კომპანიის ქონებით, რაც იცავს წევრების პირად აქტივებს (სახლს, მანქანას). თუმცა, თუ დადგინდა განზრახი დანაშაული ან უხეში გაუფრთხილებლობა მმართველების მხრიდან, პასუხისმგებლობა შეიძლება დაეკისროთ კონკრეტულ პირებს. 100%-იანი დაცვა არ არსებობს, მაგრამ სტრუქტურირება რისკებს მინიმუმამდე ამცირებს.
DAO-ს წევრთა პასუხისმგებლობა არის ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე და ნაკლებად გააზრებული სამართლებრივი რისკი დეცენტრალიზებულ სამყაროში. ბევრი მონაწილე თვლის, რომ რადგან ორგანიზაცია ვირტუალურია, მათ არანაირი ვალდებულება არ ეკისრებათ. რეალობა კი სრულიად საპირისპიროა: თუ DAO არ არის დარეგისტრირებული როგორც შეზღუდული პასუხისმგებლობის მქონე სუბიექტი, კანონმდებლობა მას ხშირად განიხილავს როგორც „ამხანაგობას“. ეს ნიშნავს, რომ DAO-ს ნებისმიერი წევრი (ტოკენის მფლობელი) შეიძლება იყოს პერსონალურად პასუხისმგებელი DAO-ს მიერ მიყენებულ ზარალზე ან ვალებზე მთელი თავისი პირადი ქონებით. პასუხისმგებლობის მართვის სერვისი მიზნად ისახავს ამ კატასტროფული რისკების იდენტიფიცირებას და მინიმიზაციას.
რას მოიცავს პასუხისმგებლობის მართვის სერვისი?
ეს სერვისი ეხმარება DAO-ს დამფუძნებლებს, დეველოპერებს და აქტიურ წევრებს სამართლებრივი ფარის შექმნაში. ის მოიცავს:
• რისკების აუდიტი: არსებული სტრუქტურის ანალიზი იმის დასადგენად, არსებობს თუ არა „სოლიდარული პასუხისმგებლობის“ რისკი წევრებისთვის.
• პასუხისმგებლობის შეზღუდვა: იურიდიული მექანიზმების (მაგ. „Legal Wrapper“) დანერგვა, რაც DAO-ს ვალდებულებებს გამოყოფს წევრების პირადი ქონებისგან.
• დეველოპერების დაცვა: კოდის ავტორებისა და მულტი-სიგ (Multisig) ხელმომწერების დაცვა პერსონალური სარჩელებისგან, თუ კოდში აღმოჩნდება ხარვეზი ან მოხდება ჰაკერული თავდასხმა.
• მომხმარებელთა შეთანხმებები (Terms of Use): DAO-ს ინტერფეისისთვის (Frontend) პასუხისმგებლობის გამომრიცხავი პირობების (Disclaimer) შემუშავება.
• დაზღვევის ალტერნატივები: სმარტ კონტრაქტების დაზღვევის ან იურიდიული დაცვის ფონდების შექმნის კონსულტაცია.
• მარეგულირებელი რისკების შეფასება: იმის განსაზღვრა, ხომ არ ახორციელებს DAO ლიცენზირებად საქმიანობას (მაგ. VASP, ფასიანი ქაღალდები), რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ადმინისტრაციული ან სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა.
პასუხისმგებლობის საკითხები განსაკუთრებით აქტუალურია:
• როდესაც DAO-ს სმარტ კონტრაქტი გატეხეს და მომხმარებლებმა დაკარგეს თანხები — დაზარალებულები ხშირად უჩივიან არა „ჰაკერს“, არამედ DAO-ს დამფუძნებლებს და ცნობილ წევრებს.
• როდესაც DAO ინვესტირებას ახდენს სარისკო აქტივებში და კარგავს სახსრებს, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს „ნდობითი ვალდებულების“ (Fiduciary Duty) დარღვევის ბრალდება მმართველების მიმართ.
• როდესაც რეგულატორი (მაგ. SEC აშშ-ში ან სებ-ი საქართველოში) იწყებს მოკვლევას არარეგისტრირებული ფასიანი ქაღალდების გაყიდვაზე.
• როდესაც ხდება კენჭისყრა წინადადებაზე (Proposal), რომელიც არღვევს კანონს — ხმის მიმცემი წევრები შეიძლება ჩაითვალონ თანამონაწილეებად.
• როდესაც პროგრამული შეცდომის (Bug) გამო იკარგება თანხები და დეველოპერებს ედავებიან დაუდევრობას.
საქართველოში ამ საკითხს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი. თუ პირთა ჯგუფი (DAO) ახორციელებს ერთობლივ საქმიანობას იურიდიული პირის რეგისტრაციის გარეშე, ეს კვალიფიცირდება როგორც „ამხანაგობა“ (მუხლი 930). ამხანაგობის ვალდებულებებისთვის კი პარტნიორები პასუხს აგებენ სოლიდარულად, მთელი თავისი ქონებით. ეს არის უდიდესი საფრთხე DAO-სთვის. გარდა ამისა, „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი განსაზღვრავს დირექტორებისა და ხელმძღვანელი პირების „ზრუნვის მოვალეობას“, რაც შეიძლება გავრცელდეს DAO-ს აქტიურ მმართველებზეც (მაგ. Multisig მფლობელებზე), თუ სასამართლო მათ „ფაქტობრივ მმართველებად“ მიიჩნევს. სწორედ ამიტომ, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია DAO-ს „გარსში“ მოქცევა (შპს ან სხვა ფორმა), რათა ამოქმედდეს პასუხისმგებლობის შეზღუდვის პრინციპი.
Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობენ:
1. დიაგნოსტიკა: DAO-ს მიმდინარე სტატუსის და რისკების შეფასება (არის თუ არა ამხანაგობა?).
2. სტრუქტურირება: პასუხისმგებლობის ბარიერების შექმნა (იურიდიული პირის რეგისტრაცია).
3. დოკუმენტაცია: მომხმარებელთან ურთიერთობის პირობების და „დისკლეიმერების“ შემუშავება.
4. ტრენინგი: ძირითადი წევრების (Core Contributors) ინფორმირება იმის შესახებ, თუ რა ქმედებებმა შეიძლება გამოიწვიოს პერსონალური პასუხისმგებლობა.
პასუხისმგებლობის რისკების იგნორირება DAO-ს წევრებისთვის შეიძლება დამღუპველი აღმოჩნდეს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები კარგად იცნობენ გლობალურ პრეცედენტებს (მაგ. Ooki DAO-ს საქმე აშშ-ში) და საქართველოს კანონმდებლობას. ისინი დაგეხმარებიან ააგოთ დაცვის მექანიზმები, რათა თქვენმა ინოვაციურმა საქმიანობამ არ შეგიქმნათ პირადი ფინანსური და სამართლებრივი პრობლემები.