ელექტრონული ფულის პროვაიდერის ლიცენზია
რა განსხვავებაა PSP-სა და EMI-ს შორის?
PSP (საგადამხდელო მომსახურების პროვაიდერი) უზრუნველყოფს გადახდების განხორციელებას, ხოლო EMI (ელექტრონული ფულის ინსტიტუტი) უფლებამოსილია ასევე გამოუშვას და შეინახოს ელექტრონული ფული (მაგ. საფულეში).
რამდენია მინიმალური კაპიტალი?
მოთხოვნები იცვლება, მაგრამ ზოგადად EMI-სთვის კაპიტალის მოთხოვნა უფრო მაღალია (რამდენიმე ასეული ათასი ლარი), ვიდრე PSP-სთვის.
რამდენ ხანს გრძელდება ლიცენზიის აღება?
კანონით განსაზღვრული ვადები არსებობს, მაგრამ პრაქტიკაში პროცესი შეიძლება 3-დან 6 თვემდე გაგრძელდეს დოკუმენტაციის სირთულის მიხედვით.
შეუძლია თუ არა უცხოელს დააფუძნოს EMI საქართველოში?
დიახ, თუმცა სავალდებულოა საქართველოში რეგისტრირებული კომპანიის არსებობა და ადგილობრივი მენეჯმენტის ყოლა.
ელექტრონული ფულის პროვაიდერის ლიცენზია (E-Money License) არის სავალდებულო ნებართვა იმ კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ საქართველოში ციფრული საფულეების, პრეპეიდ ბარათების ან სხვა საგადამხდელო ინსტრუმენტების გამოშვება. ფინტექ (FinTech) ინდუსტრიის განვითარებასთან ერთად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა (სებ) მნიშვნელოვნად დახვეწა და გაამკაცრა რეგულაციები. „საგადამხდელო სისტემისა და საგადამხდელო მომსახურების შესახებ“ საქართველოს კანონი განსაზღვრავს მოთხოვნებს კაპიტალზე, მენეჯმენტის შესაფერისობაზე და ფულის გათეთრების წინააღმდეგ (AML) მექანიზმებზე. ლიცენზიის მოპოვება რთული და მრავალეტაპიანი პროცესია, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ ფინანსურ რესურსს, არამედ უზადო იურიდიულ და ტექნიკურ დოკუმენტაციას.
საქართველო მიმზიდველი იურისდიქციაა საერთაშორისო ფინტექ კომპანიებისთვის ლიბერალური საგადასახადო გარემოსა და თანამედროვე საბანკო ინფრასტრუქტურის გამო. თუმცა, მარეგულირებლის (სებ-ის) მოთხოვნების შეუსრულებლობა იწვევს რეგისტრაციაზე უარს ან არსებული ლიცენზიის გაუქმებას. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საბანკო და საფინანსო სამართლის ექსპერტებზე, რომლებიც გაგიწევენ სრულ თანხლებას ლიცენზირების პროცესში — განაცხადის შეტანიდან ოპერირების დაწყებამდე.
რას მოიცავს ელექტრონული ფულის ლიცენზირების სერვისი?
სერვისი უზრუნველყოფს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას:
• წინასწარი კონსულტაცია: ბიზნეს მოდელის ანალიზი — გჭირდებათ საგადამხდელო მომსახურების პროვაიდერის (PSP) თუ ელექტრონული ფულის ინსტიტუტის (EMI) ლიცენზია.
• დოკუმენტაციის მომზადება: ბიზნეს გეგმის, სტრუქტურული სქემის, AML/CFT პოლიტიკის, IT უსაფრთხოების პოლიტიკისა და რისკების მართვის დოკუმენტების შედგენა ეროვნული ბანკის სტანდარტების მიხედვით.
• ადმინისტრატორთა შესაფერისობა: დირექტორებისა და ბენეფიციარი მესაკუთრეების „შესაფერისობის“ კრიტერიუმებთან (Fit & Proper) შესაბამისობის დოკუმენტური დასაბუთება.
• კაპიტალის ფორმირება: მინიმალური საწესდებო კაპიტალის ფორმირებისა და წარმომავლობის დადასტურების იურიდიული მხარდაჭერა.
• კომუნიკაცია სებ-თან: ეროვნულ ბანკთან მიმოწერა, კითხვებზე პასუხის გაცემა და შეხვედრებზე წარმომადგენლობა.
• სატესტო რეჟიმი: დახმარება სატესტო გარემოში სისტემის გამართვასა და აუდიტის გავლაში.
ლიცენზირების საჭიროება დგება შემდეგ შემთხვევებში:
• ციფრული საფულე (E-Wallet): სტარტაპი ქმნის აპლიკაციას, სადაც მომხმარებლებს შეუძლიათ შეინახონ თანხა და გადაუხადონ ერთმანეთს.
• საგადამხდელო აგრეგატორი: კომპანია სთავაზობს ონლაინ მაღაზიებს გადახდების მიღების სერვისს (Payment Gateway).
• ტერმინალების ქსელი: თვითმომსახურების ტერმინალების (PayBox) ოპერირება, სადაც ხდება კომუნალური და სხვა გადახდების მიღება.
• საერთაშორისო გზავნილები: ფულადი გზავნილების სისტემის დანერგვა.
სამართლებრივი ჩარჩო: კაპიტალი და რეგულაციები
საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციებით, საგადამხდელო მომსახურების პროვაიდერის (PSP) და ელექტრონული ფულის გამომშვების (EMI) მიმართ მოქმედებს განსხვავებული მოთხოვნები. მაგალითად, PSP-სთვის მინიმალური კაპიტალი შეიძლება ნაკლები იყოს, ხოლო EMI-სთვის, რომელიც უშვებს ელ-ფულს, მოთხოვნები გაცილებით მაღალია. აუცილებელია „უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონის მკაცრი დაცვა. რეგისტრაციის პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს რამდენიმე თვე, ხოლო მოსაკრებელი დამოკიდებულია საქმიანობის ტიპზე.
პროცესი მოიცავს შემდეგ ძირითად ეტაპებს:
1. მოსამზადებელი ეტაპი: კორპორატიული სტრუქტურის გამართვა და კაპიტალის შეტანა.
2. განაცხადის შეტანა: სრული პაკეტის წარდგენა ეროვნულ ბანკში.
3. განხილვა: სებ-ის შენიშვნების გათვალისწინება და დოკუმენტაციის კორექტირება.
4. ინსპექტირება: სებ-ის მიერ ტექნიკური და პროგრამული უზრუნველყოფის ადგილზე შემოწმება.
5. ლიცენზიის მიღება: ოპერირების დაწყება და საზედამხედველო ანგარიშგების წარმოება.
ლიცენზირება არ არის მხოლოდ ფორმების შევსება; ეს არის ნდობის მოპოვება სახელმწიფო რეგულატორისგან. არასწორად მომზადებული AML პოლიტიკა ან გაუმჭვირვალე მფლობელობა გარანტირებული უარის საფუძველია. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ ეს რთული ბიუროკრატიული გზა შეუფერხებლად და დაიწყოთ ფინტექ ბიზნესი საქართველოში წარმატებით.