საქველმოქმედო ფონდის დაფუძნება
რა განსხვავებაა ჩვეულებრივ ა(ა)იპ-სა და საქველმოქმედო ფონდს შორის?
სამართლებრივი ფორმა იგივეა (ა(ა)იპ), თუმცა „საქველმოქმედო“ სტატუსი არის დამატებითი საგადასახადო სტატუსი, რომელიც ორგანიზაციას ენიჭება მინიმუმ 1 წლიანი მუშაობის შემდეგ.
იბეგრება თუ არა შემოწირულობა?
მიღებული შემოწირულობა არ იბეგრება მოგების გადასახადით, თუ ის ხმარდება საქველმოქმედო მიზნებს.
შეიძლება თუ არა ფულადი დახმარების გაცემა ფიზიკურ პირზე?
დიახ, თუმცა ეს თანხა მიმღები ფიზიკური პირისთვის ითვლება შემოსავლად და ჩვეულებრივ იბეგრება საშემოსავლო გადასახადით, გარდა კანონით დადგენილი გამონაკლისებისა (მაგ. სამკურნალო ხარჯები).
რამდენი დამფუძნებელია საჭირო?
საკმარისია ერთი დამფუძნებელი (ფიზიკური ან იურიდიული პირი).
საქველმოქმედო ფონდის დაფუძნება საქართველოში კეთილშობილურ მიზნებს ემსახურება და მოითხოვს სწორ სამართლებრივ ორგანიზებას, რათა ფონდმა შეუფერხებლად შეძლოს შემოწირულობების მოზიდვა და ბენეფიციარების დახმარება. იურიდიული თვალსაზრისით, საქველმოქმედო ფონდი რეგისტრირდება როგორც არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი (ა(ა)იპ). მისი ძირითადი დანიშნულებაა ქონებრივი სიკეთეების აკუმულირება და მათი განაწილება საზოგადოებრივად სასარგებლო მიზნებისთვის, როგორიცაა სოციალურად დაუცველთა დახმარება, ჯანდაცვის, განათლების ან კულტურის ხელშეწყობა. ფონდის სტრუქტურა იძლევა საშუალებას, შეიქმნას გამჭვირვალე მექანიზმი, რომელიც ნდობას აღძრავს დონორებში და უზრუნველყოფს სახსრების მიზნობრივ ხარჯვას.
მნიშვნელოვანია განვასხვავოთ ფონდის, როგორც სუბიექტის რეგისტრაცია და „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსის მოპოვება. პირველ ეტაპზე ხდება იურიდიული პირის დაფუძნება, ხოლო შემდგომ, გარკვეული კრიტერიუმების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, შესაძლებელია სპეციალური საგადასახადო სტატუსის მოთხოვნა, რაც დამატებით შეღავათებს ითვალისწინებს.
რას მოიცავს საქველმოქმედო ფონდის დაფუძნების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ სერვისს საქველმოქმედო ფონდის შესაქმნელად:
• სადამფუძნებლო დოკუმენტაციის მომზადება: წესდების შედგენა, რომელშიც მკაფიოდ იქნება გაწერილი საქველმოქმედო მიზნები, ქონების ფორმირების წყაროები (შემოწირულობები, გრანტები) და თანხების განაწილების წესები.
• მართვის სტრუქტურის ჩამოყალიბება: ფონდისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სამეთვალყურეო ან სამეურვეო საბჭოს არსებობა, რომელიც აკონტროლებს დირექტორს და ფინანსების ხარჯვას. იურისტები დაგეხმარებიან ამ სტრუქტურის სწორად გაწერა-დაკომპლექტებაში.
• რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში: ყველა საჭირო პროცედურის გავლა იუსტიციის სახლში ორგანიზაციის რეგისტრაციისთვის.
• საქველმოქმედო პროგრამების რეგლამენტაცია: შიდა დოკუმენტების შემუშავება, რომლებიც განსაზღვრავს ბენეფიციართა შერჩევის კრიტერიუმებსა და დახმარების გაცემის პროცედურებს, რაც აუცილებელია გამჭვირვალობისთვის.
• კონსულტაცია საგადასახადო საკითხებზე: ინფორმაციის მიწოდება შემოწირულობების დაბეგვრისა და მომავალში საქველმოქმედო სტატუსის მოპოვების პერსპექტივებზე.
საქველმოქმედო ფონდები იქმნება სხვადასხვა საჭიროებების საპასუხოდ:
1. სამედიცინო დახმარების ფონდი: იქმნება მძიმე სენით დაავადებული პაციენტების სამკურნალო ხარჯების დასაფინანსებლად, სადაც ფონდი აგროვებს მიზნობრივ შემოწირულობებს.
2. სტიქიური უბედურებების დახმარების ფონდი: იქმნება კონკრეტული კრიზისის დროს დაზარალებული მოსახლეობის ოპერატიული დახმარებისთვის.
3. ბავშვთა ზრუნვის ფონდი: ორგანიზაცია, რომელიც მუშაობს მიუსაფარ ბავშვთა სახლების მხარდაჭერაზე ან ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობაზე.
4. კორპორატიული საქველმოქმედო ფონდი: მსხვილი კომპანია აფუძნებს ფონდს, რათა სისტემატიზებული სახე მისცეს თავის სოციალურ პროექტებს.
საქველმოქმედო ფონდის სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც არეგულირებს ა(ა)იპ-ის შექმნას. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი (მუხლი 32), რომელიც განმარტავს საქველმოქმედო საქმიანობის ცნებას და საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტატუსის მინიჭების პირობებს. კანონმდებლობა მკაცრად მიჯნავს საქველმოქმედო საქმიანობას კომერციულისგან და ადგენს, რომ ფონდის ქონება არ შეიძლება განაწილდეს დამფუძნებლებს შორის, არამედ უნდა მოხმარდეს მხოლოდ საწესდებო მიზნებს.
პროცესი იწყება კონსულტაციით, სადაც იურისტი ეცნობა თქვენს საქველმოქმედო იდეას. ამის შემდეგ ხდება წესდების პროექტის მომზადება, რომელიც ითვალისწინებს თქვენს სპეციფიკურ მოთხოვნებს (მაგ. დონორების მონაწილეობა მართვაში). სპეციალისტის დახმარებით ხდება დოკუმენტების ნოტარიული დამოწმება (საჭიროების შემთხვევაში) და რეგისტრაცია. რეგისტრაციის შემდეგ, იურისტი მოგაწვდით რეკომენდაციებს საბანკო ანგარიშის გახსნასა და პირველადი დოკუმენტბრუნვის წარმოებაზე, რათა ფონდი მზად იყოს შემოწირულობების მისაღებად კანონის სრული დაცვით.
საქველმოქმედო ფონდის წარმატება ნდობაზეა დაფუძნებული, ნდობა კი იწყება გამართული იურიდიული სტრუქტურით. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც ესმით არასამთავრობო სექტორის ნიუანსები და დაგეხმარებიან ისეთი ფონდის შექმნაში, რომელიც იქნება გამჭვირვალე, კანონმორჩილი და მიმზიდველი დონორებისთვის. დაიწყეთ სიკეთის კეთება პროფესიონალური მხარდაჭერით.