ტრანსსასაზღვრო არასამთავრობო საქმიანობა გულისხმობს NGO-ს ოპერირებას ერთდროულად რამდენიმე იურისდიქციაში. ეს შეიძლება იყოს ქართული ორგანიზაციის მიერ პროექტის განხორციელება საზღვარგარეთ, ან უცხოური ორგანიზაციის საქმიანობა საქართველოში ფილიალის გახსნის გარეშე. გლობალიზაციის პირობებში, ჰუმანიტარული და უფლებადაცვითი მისიები ხშირად კვეთენ საზღვრებს, რაც წარმოშობს რთულ სამართლებრივ კოლიზიებს: რომელი ქვეყნის კანონმდებლობა ვრცელდება შრომით ხელშეკრულებებზე? სად იხდის ორგანიზაცია გადასახადებს? როგორ რეგულირდება თანხების ტრანსსასაზღვრო მოძრაობა? ამ კითხვებზე პასუხის გაცემა მოითხოვს საერთაშორისო კერძო სამართლისა და ადგილობრივი რეგულაციების ღრმა ცოდნას.
ტრანსსასაზღვრო ოპერაციების სერვისი ფარავს იურიდიულ მხარდაჭერას საერთაშორისო აქტივობებისთვის. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- საზღვარგარეთ პროექტების განხორციელების სამართლებრივ დაგეგმარებას;
- ტრანსსასაზღვრო გრანტებისა და შემოწირულობების საგადასახადო ანალიზს (ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების გათვალისწინებით);
- ჰუმანიტარული ტვირთების ექსპორტ/იმპორტის საბაჟო პროცედურების მართვას;
- უცხოეთში წარმომადგენლობის ან პარტნიორი ორგანიზაციის დაფუძნებას;
- პერსონალური მონაცემების საზღვარგარეთ გადაცემის (Cross-border data transfer) რეგულაციებთან შესაბამისობას;
- უცხო ქვეყნის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის (Compliance) უზრუნველყოფას ადგილობრივი პარტნიორების მეშვეობით.
სერვისის საჭიროება დგება მრავალ რეალურ სცენარში. მაგალითად, ქართული NGO აგზავნის მოხალისეებს უკრაინაში ჰუმანიტარული დახმარებისთვის. აუცილებელია მათი დაზღვევა, სამივლინებო ხარჯების სწორი გაფორმება და ტვირთის განბაჟება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული პრობლემები საზღვარზე. მეორე მაგალითია უცხოური ფონდი, რომელიც აფინანსებს კონფერენციას თბილისში, მაგრამ არ აქვს ადგილობრივი ოფისი — მას სჭირდება მომსახურების ხელშეკრულებების გაფორმება ქართველ მომწოდებლებთან და გადასახადების (უკუდაბეგვრის დღგ) გადახდა. ასევე, ორგანიზაციები, რომლებიც მუშაობენ მიგრანტებთან, ხშირად აწყდებიან მონაცემთა დაცვის პრობლემებს ინფორმაციის სხვა ქვეყნისთვის გაზიარებისას.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“ საქართველოს კანონს, რომელიც განსაზღვრავს გამოსაყენებელ სამართალს ტრანსსასაზღვრო ურთიერთობებში. საგადასახადო კუთხით მნიშვნელოვანია „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების საერთაშორისო ხელშეკრულებები. საბაჟო პროცედურები რეგულირდება „საქართველოს საბაჟო კოდექსით“. გარდა ამისა, გასათვალისწინებელია მასპინძელი ქვეყნის კანონმდებლობა NGO-ების შესახებ, რომელიც შეიძლება ზღუდავდეს უცხოურ დაფინანსებას ან საქმიანობას. იურისტი კოორდინაციას უწევს ამ მრავალშრიან სამართლებრივ პროცესს.
პროცესი იწყება ოპერაციის გეოგრაფიისა და შინაარსის ანალიზით. იურისტი ადგენს „საგზაო რუკას“: სად უნდა დარეგისტრირდეს აქტივობა? როგორ გადაირიცხოს თანხა მინიმალური დანაკარგით? შემდეგ მზადდება ხელშეკრულებები (სამივლინებო, საგრანტო, მომსახურების) ორენოვან ფორმატში. Legal.ge-ზე სპეციალისტის ჩართულობა გეხმარებათ გააფართოვოთ თქვენი საქმიანობის არეალი ისე, რომ არ დაარღვიოთ არც საქართველოს და არც პარტნიორი ქვეყნის კანონები.
Legal.ge არის გლობალური ხედვის მქონე იურისტების პლატფორმა. ტრანსსასაზღვრო საქმიანობა მოითხოვს არა მარტო კანონის ცოდნას, არამედ საერთაშორისო კონტექსტის გააზრებას. მართეთ თქვენი საერთაშორისო პროექტები პროფესიონალურად Legal.ge-სთან ერთად.