საგადასახადო შესაბამისობის კონსულტაცია
რა ღირს საგადასახადო აუდიტის სიმულაცია?
ფასი დამოკიდებულია კომპანიის ზომასა და ბრუნვაზე, ასევე შესამოწმებელი პერიოდის ხანგრძლივობაზე. როგორც წესი, ეს ბევრად იაფია, ვიდრე პოტენციური ჯარიმები.
შეუძლია თუ არა კონსულტანტს გარანტიის მოცემა?
კონსულტანტი ვერ მოგცემთ გარანტიას, რომ საგადასახადო არ შეგამოწმებთ, მაგრამ ის ამცირებს შეცდომების პოვნის ალბათობას მინიმუმამდე.
რამდენად ხშირად მჭირდება საგადასახადო შემოწმება?
რეკომენდებულია წელიწადში ერთხელ მაინც სრული რევიზია, ან ყოველთვის, როცა იწყებთ ახალ მსხვილ პროექტს.
რა არის „წინასწარი გადაწყვეტილება“?
ეს არის სერვისი, როდესაც შემოსავლების სამსახურს წინასწარ ეკითხებით აზრს დაგეგმილ ოპერაციაზე. კონსულტანტი დაგეხმარებათ ამ მოთხოვნის მომზადებაში.
შესავალი: პრევენცია სჯობს მკურნალობას
საგადასახადო შესაბამისობის კონსულტაცია (Tax Compliance Advisory) არის პროაქტიული სერვისი, რომელიც მიზნად ისახავს კომპანიის საქმიანობის სრულ შესაბამისობაში მოყვანას საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობასთან. განსხვავებით საგადასახადო დავებისგან, სადაც პრობლემა უკვე დამდგარია, შესაბამისობის კონსულტაცია ორიენტირებულია რისკების თავიდან აცილებაზე. საქართველოში საგადასახადო რეგულაციები ხშირად იცვლება, ხოლო შემოსავლების სამსახურის მიდგომები იხვეწება. ბიზნესისთვის რთულია მუდმივად თვალყური ადევნოს ყველა სიახლეს. პროფესიონალი საგადასახადო კონსულტანტი ასრულებს "ჯანმრთელობის შემოწმების" ფუნქციას: ის აფასებს არსებულ პროცესებს, ავლენს ფარულ საფრთხეებს და გასცემს რეკომენდაციებს, რაც კომპანიას იცავს ჯარიმებისგან, სანქციებისა და რეპუტაციული ზიანისგან.
რას მოიცავს საგადასახადო შესაბამისობის მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს კომპანიის საგადასახადო ცხოვრების ყველა ასპექტს. სპეციალისტები ახორციელებენ:
• საგადასახადო აუდიტის იმიტაციას (Mock Audit): კომპანიის შემოწმება იმავე მეთოდოლოგიით, რასაც იყენებს საგადასახადო ინსპექცია, რათა წინასწარ გამოვლინდეს სუსტი წერტილები.
• გარიგებების სტრუქტურირებას: დაგეგმილი კონტრაქტებისა და ოპერაციების ანალიზი საგადასახადო შედეგების კუთხით, რათა შეირჩეს ყველაზე ოპტიმალური და კანონიერი გზა.
• საგადასახადო პოლიტიკის შემუშავებას: შიდა დოკუმენტების შექმნა, რომლებიც არეგულირებს გადასახადების გამოთვლისა და გადახდის პროცედურებს კომპანიაში.
• ტრანსფერული ფასწარმოქმნის (Transfer Pricing) ანალიზს: დაკავშირებულ პირებს შორის გარიგებების შესაბამისობის შემოწმება საბაზრო პრინციპებთან.
• საკანონმდებლო ცვლილებების მონიტორინგს: კლიენტის ინფორმირება ახალი რეგულაციების შესახებ, რომლებიც გავლენას ახდენს მის ბიზნესზე.
• რეზიდენტობისა და მუდმივი დაწესებულების სტატუსის განსაზღვრას: საერთაშორისო კომპანიებისთვის საქართველოში საგადასახადო ვალდებულებების წარმოშობის რისკების შეფასება.
წარმოიდგინეთ კომპანია, რომელიც წლების განმავლობაში არასწორად იყენებდა საგადასახადო შეღავათს. შესაბამისობის შემოწმებისას კონსულტანტი აღმოაჩენს ამ შეცდომას. თუ ამას საგადასახადო იპოვიდა, კომპანიას დაეკისრებოდა 50%-იანი ჯარიმა, მაგრამ კონსულტანტის რჩევით კომპანია აკეთებს თვითკორექტირებას (შესწორებულ დეკლარაციას) და იხდის მხოლოდ ძირითად თანხასა და საურავს, რითაც ზოგავს დიდ თანხას. მეორე სცენარია საერთაშორისო ტრანზაქციები: ქართული კომპანია უხდის მომსახურების საფასურს არარეზიდენტს. კონსულტანტი ამოწმებს ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებას და ურჩევს კლიენტს, მოითხოვოს რეზიდენტობის ცნობა, რითაც თავიდან იცილებს 10%-იან გადასახადს წყაროსთან. მესამე შემთხვევაა შრომითი ურთიერთობების გადაკვალიფიცირების რისკი: კონსულტანტი ამოწმებს, ხომ არ აქვს კომპანიას „ფარული შრომითი ურთიერთობა“ სერვისის მიმწოდებელ ინდმეწარმეებთან.
მომსახურება ეყრდნობა საქართველოს საგადასახადო კოდექსს, რომელიც არის ძირითადი მარეგულირებელი დოკუმენტი. განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს კოდექსის ზოგად ნაწილს, რომელიც განმარტავს ტერმინებს და ადგენს საგადასახადო ვალდებულებებს. გარდა ამისა, კონსულტანტები იყენებენ ფინანსთა მინისტრის ბრძანებებს და შემოსავლების სამსახურის სიტუაციურ სახელმძღვანელოებს (მანუალებს), რომლებიც განმარტავს კონკრეტულ ნორმებს. საერთაშორისო ასპექტში მნიშვნელოვანია საქართველოში მოქმედი ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებები და BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) ინიციატივის ფარგლებში მიღებული რეგულაციები.
პროცესი: როგორ მუშაობს კონსულტანტი?
პროცესი იწყება „დიაგნოსტიკით“ — კონსულტანტი ეცნობა კომპანიის ბუღალტრულ ბაზას, კონტრაქტებსა და წარსულ დეკლარაციებს. ის ატარებს ინტერვიუებს ფინანსურ დეპარტამენტთან, რათა გაიგოს ბიზნესპროცესები. გამოვლენილი რისკების საფუძველზე მზადდება დეტალური ანგარიში, სადაც რისკები დაყოფილია კატეგორიებად (მაღალი, საშუალო, დაბალი). თითოეულ რისკზე გაიცემა რეკომენდაცია გამოსწორების გზებზე. გრძელვადიანი თანამშრომლობის შემთხვევაში, კონსულტანტი პერიოდულად (მაგ. კვარტალურად) ამოწმებს ახალ ტრანზაქციებს და პასუხობს მენეჯმენტის კითხვებს „ცხელი ხაზის“ რეჟიმში.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საუკეთესო საგადასახადო ექსპერტებზე საქართველოში. ჩვენს პლატფორმაზე არიან სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც „დიდი ოთხეულის“ აუდიტორულ კომპანიებში, ისე შემოსავლების სამსახურში. ეს ორმაგი პერსპექტივა უზრუნველყოფს საუკეთესო შედეგს. შესაბამისობის კონსულტაცია არ არის ხარჯი, ეს არის ინვესტიცია თქვენი ბიზნესის უსაფრთხოებაში. იპოვეთ სანდო მრჩეველი Legal.ge-ზე და მართეთ თქვენი გადასახადები მშვიდად და ეფექტიანად.