შესავალი: სამართლიანი პროცესის გარანტიები
არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების დაცვა უფრო ფართო ცნებაა, ვიდრე უბრალოდ სისხლის სამართლის ადვოკატირება. ეს ეხება მთლიანად მართლმსაჯულების სისტემასთან მოზარდის ურთიერთობის პროცესს, სადაც უმთავრესია ბავშვის უფლებების, ღირსებისა და საუკეთესო ინტერესების დაცვა. სისტემა ხშირად რთული და დამაბნეველია არა მხოლოდ ბავშვებისთვის, არამედ მათი მშობლებისთვისაც. სპეციალიზებული იურიდიული დახმარება უზრუნველყოფს, რომ არასრულწლოვნის მიმართ მოპყრობა იყოს სამართლიანი, კანონიერი და შეესაბამებოდეს საერთაშორისო ჰუმანიტარულ სტანდარტებს. ეს სერვისი ფარავს საპროცესო უფლებების დაცვას, დაკავების პირობების მონიტორინგს, სასამართლო პროცესის კონფიდენციალურობის გარანტირებას და ნებისმიერი სისტემური დარღვევის გასაჩივრებას.
ეს სერვისი ფოკუსირებულია პროცედურულ სამართლიანობაზე და არასრულწლოვნის უფლებებზე სისტემის შიგნით:
- საპროცესო უფლებების მონიტორინგი: კონტროლი იმაზე, რომ არასრულწლოვანს განემარტოს მისი უფლებები გასაგები ენით, დაცული იყოს დუმილის უფლება და არ მოხდეს იძულება.
- დაკავების პირობების შემოწმება: თუ არასრულწლოვანი დაკავებულია, ადვოკატი ამოწმებს, არის თუ არა ის განცალკევებული სრულწლოვანი პატიმრებისგან და დაცულია თუ არა მისი ჯანმრთელობისა და განათლების უფლება საპატიმროში.
- კონფიდენციალურობის დაცვა: უზრუნველყოფა, რომ სასამართლო სხდომები იყოს დახურული და არ მოხდეს მოზარდის ვინაობის გასაჯაროება მედიაში ან საჯარო სივრცეში.
- დაჩქარებული მართლმსაჯულების უზრუნველყოფა: კანონი მოითხოვს, რომ არასრულწლოვნის საქმე განიხილებოდეს პრიორიტეტულად და უმოკლეს ვადებში. ადვოკატი აპროტესტებს ნებისმიერ გაუმართლებელ გაჭიანურებას.
- გასაჩივრება: ნებისმიერი უკანონო ქმედების, მათ შორის პოლიციის მხრიდან არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გასაჩივრება ზემდგომ ორგანოებსა და სასამართლოში.
უფლებათა დაცვა მართლმსაჯულების პროცესში კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
- უფლებების არასათანადო განმარტება: როდესაც პოლიცია არ უხსნის მოზარდს, რომ მას აქვს დუმილის უფლება და იღებს ჩვენებას ზეწოლით. ადვოკატი ითხოვს ამ ჩვენების ბათილად ცნობას.
- გაჭიანურებული პროცესი: როდესაც წინასწარი პატიმრობა გრძელდება კანონით დადგენილ ვადაზე მეტხანს უსაფუძვლოდ.
- არაადამიანური მოპყრობა: დაკავების ან გადაყვანის დროს არასრულწლოვნის მიმართ ფიზიკური ან ფსიქოლოგიური ძალადობის ფაქტები.
- ინტერესთა კონფლიქტი: როდესაც მშობლისა და შვილის ინტერესები ერთმანეთს ეწინააღმდეგება (მაგ. მშობელია დაზარალებული), ადვოკატი იცავს ექსკლუზიურად ბავშვის პოზიციას.
საქართველოში არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულება რეგულირდება „არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსით“, რომელიც ეფუძნება გაეროს ბავშვის უფლებათა კონვენციას და პეკინის წესებს. კოდექსი ცალსახად ადგენს, რომ ნებისმიერი გადაწყვეტილება მიღებული უნდა იყოს „ბავშვის საუკეთესო ინტერესების“ გათვალისწინებით. ასევე მოქმედებს „საქართველოს კონსტიტუცია“, რომელიც გარანტირებს სამართლიანი სასამართლოს უფლებას. კანონმდებლობა კრძალავს არასრულწლოვნის მიმართ სამუდამო თავისუფლების აღკვეთას და ადგენს სპეციალურ, შემცირებულ საპროცესო ვადებს. ადვოკატები ასევე იყენებენ „ბავშვის უფლებათა კოდექსს“, რათა უზრუნველყონ მოზარდის ჰოლისტიკური დაცვა.
1. მონიტორინგის დაწყება: ადვოკატი ერთვება საქმეში პირველივე წუთიდან და ამოწმებს დაკავების ოქმის სისწორეს.
2. საჩივრების მომზადება: თუ გამოვლინდა პროცედურული დარღვევა (მაგ. ღამის საათებში დაკითხვა დაუსაბუთებლად), იწერება საჩივარი.
3. სასამართლო შუამდგომლობები: ადვოკატი აყენებს შუამდგომლობებს სხდომის დახურვის, მტკიცებულებების დასაშვებობისა და ვადების დაცვის შესახებ.
4. უწყებებთან კომუნიკაცია: მუდმივი კავშირი სოციალურ სამსახურთან და პრობაციასთან, რათა დაცული იყოს არასრულწლოვნის უფლებები ციხის გარეთაც.
5. რეაბილიტაციის ხელშეწყობა: პროცესის დასრულების შემდეგაც, ადვოკატი შეიძლება დაეხმაროს ოჯახს სარეაბილიტაციო პროგრამებში ჩართვაში.
არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სისტემაში ნავიგაცია სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ადვოკატები ფლობენ არა მხოლოდ სისხლის სამართლის, არამედ ადამიანის უფლებათა სამართლის ღრმა ცოდნას. ისინი არიან თქვენი შვილის უფლებების უკომპრომისო დამცველები სისტემის წინაშე. ჩვენთან თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ, რომ კანონი მუშაობდეს ბავშვის დასაცავად და არა მის წინააღმდეგ.