გადახდისუუნარობის (ბანკროტობის) პროცესში აქტივების გადამალვა ან დაფარვა წარმოადგენს მძიმე ეკონომიკურ დანაშაულს, რომელიც მიზნად ისახავს კრედიტორების მოტყუებას და მათთვის კუთვნილი თანხის გადაუხდელობას. საქართველოში ამ ქმედებას არეგულირებს სისხლის სამართლის კოდექსის 205-ე მუხლი (გადახდისუუნარობის საქმის წარმოებისას ქონების გადამალვა). დანაშაული გამოიხატება დირექტორის ან დამფუძნებლის მიერ კომპანიის ქონების გასხვისებაში, გადამალვაში, დაზიანებაში ან განადგურებაში მას შემდეგ, რაც კომპანია გახდა გადახდისუუნარო ან მოსალოდნელია მისი გაკოტრება. ხშირია შემთხვევები, როდესაც ბიზნესმენები ცდილობენ "გადაარჩინონ" დარჩენილი აქტივები მათი ნათესავებზე გადაფორმებით ან ფიქტიური ვალების შექმნით. ეს ქმედება არა მხოლოდ იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას, არამედ აბათილებს განხორციელებულ ტრანზაქციებს და საფრთხეს უქმნის პირად ქონებას. დაცვის სტრატეგია უნდა ეფუძნებოდეს იმის მტკიცებას, რომ ქონების განკარგვა მოხდა ლეგიტიმური ბიზნეს მიზნებისთვის და არა კრედიტორების დაზარალების განზრახვით.
რას მოიცავს ბანკროტობის აქტივების დაფარვაზე დაცვა?
გადახდისუუნარობის სამართალში გამოცდილი ადვოკატები გთავაზობენ:
- ტრანზაქციების აუდიტი: სადავო პერიოდში განხორციელებული ტრანზაქციების ანალიზი და მათი ეკონომიკური მიზანშეწონილობის დასაბუთება.
- დაცვა სისხლისსამართლებრივი დევნისგან: პროკურატურაში კლიენტის ინტერესების წარმოდგენა და მტკიცებულებების წარდგენა, რომ ქმედებას არ ჰქონდა დანაშაულებრივი ხასიათი.
- მოლაპარაკება რეაბილიტაციის მმართველთან: თანამშრომლობა გადახდისუუნარობის მმართველთან, რათა თავიდან იქნეს აცილებული სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა აქტივების ნებაყოფლობით დაბრუნების სანაცვლოდ.
- სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გამიჯვნა: მტკიცება, რომ საკითხი განეკუთვნება სამოქალაქო სამართლებრივ დავას და არა სისხლის სამართალს.
- ფიქტიური ვალდებულებების გაბათილება: დაცვა ბრალდებისგან, თითქოს კომპანიამ ხელოვნურად შექმნა ვალდებულებები აქტივების შესამცირებლად.
ბრალდება ხშირად უკავშირდება შემდეგ ქმედებებს:
- ქონების ნათესავებზე გადაფორმება: ბანკროტობამდე მცირე ხნით ადრე უძრავი ქონების ან მანქანების ჩუქება ოჯახის წევრებზე.
- აქტივების იაფად გაყიდვა: ძვირადღირებული ტექნიკის ან მარაგების გაყიდვა საბაზრო ფასზე ბევრად დაბალ ფასად დაკავშირებულ კომპანიებზე.
- საბუღალტრო დოკუმენტაციის განადგურება: ინფორმაციის დამალვა ქონების ადგილსამყოფელის შესახებ.
- ფულადი სახსრების გატანა: ანგარიშებიდან თანხის განაღდება დაუსაბუთებელი ხარჯებისთვის.
ძირითადი მუხლია სისხლის სამართლის კოდექსის 205-ე მუხლი. ასევე კრიტიკულად მნიშვნელოვანია კანონი "რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ". კანონი დირექტორს აკისრებს ფიდუციურ ვალდებულებას, იზრუნოს კრედიტორების ინტერესებზე, როდესაც კომპანია გადახდისუუნარობის ზღვარზეა. ამ ვალდებულების დარღვევა და ქონების გადამალვა ისჯება ჯარიმით ან პატიმრობით. დაცვის მხარემ უნდა დაამტკიცოს, რომ ტრანზაქციები იყო ჩვეულებრივი სამეწარმეო რისკის ნაწილი.
ადვოკატი სწავლობს კომპანიის ბოლო 2-3 წლის ფინანსურ ისტორიას. თუ აღმოჩენილია საეჭვო ტრანზაქციები, მუშავდება სტრატეგია მათი დასაბუთებისთვის. ხშირად საუკეთესო გამოსავალია კრედიტორებთან მორიგება და აქტივების ნაწილის დაბრუნება სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის სანაცვლოდ.
ბანკროტობის დანაშაულები მოითხოვს ადვოკატს, რომელიც კარგად ერკვევა კორპორაციულ სამართალსა და სისხლის სამართლის პროცესში. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან რთული ფინანსური კრიზისის მართვაში და თავისუფლების დაცვაში. იპოვეთ სანდო პარტნიორი ჩვენს პლატფორმაზე.