კაპიტალის უკანონო გადაკოპირება
რა დოკუმენტებია საჭირო თანხის წარმომავლობის დასადასტურებლად?
საჭიროა ნებისმიერი ლეგალური შემოსავლის დამადასტურებელი საბუთი: ხელფასის ცნობა, ქონების გაყიდვის ხელშეკრულება, დივიდენდის მიღების საბუთი, მემკვიდრეობის მოწმობა და ა.შ.
რატომ დამებლოკა საბანკო ანგარიში?
ანგარიში შესაძლოა დაიბლოკოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მოთხოვნით, თუ ტრანზაქცია ჩაითვალა საეჭვოდ ან დაირღვა "იცნობდე შენს კლიენტს" (KYC) პროცედურები.
რა სასჯელს ითვალისწინებს ფულის გათეთრება?
ფულის გათეთრება მძიმე დანაშაულია და ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 3-დან 12 წლამდე ვადით, ჯგუფური დანაშაულისას კი უფრო მეტს.
შემიძლია თუ არა კრიპტოვალუტის ლეგალურად განაღდება?
დიახ, თუმცა ბანკები ითხოვენ კრიპტოვალუტის შეძენის პირველადი წყაროს დასაბუთებას და სრულ "ტრეისინგს" (გზის კვლევას).
კაპიტალის უკანონო გადატანა და ბრუნვა (ხშირად მოიხსენიება როგორც უკანონო კაპიტალის მოძრაობა) წარმოადგენს ფინანსური დანაშაულების კატეგორიას, რომელიც მოიცავს ფულადი სახსრების ან ქონების უკანონო წარმოშობის დაფარვას, საზღვარგარეთ უკანონო გადარიცხვებს და ფინანსური მონიტორინგის გვერდის ავლას. თანამედროვე საბანკო და ფინანსურ სისტემაში ტრანზაქციები მკაცრი კონტროლის ქვეშაა, რათა აღკვეთილი იქნეს ფულის გათეთრება და ტერორიზმის დაფინანსება. ბრალდებები ამ კატეგორიაში შეიძლება წაეყენოს როგორც მსხვილ ფინანსურ ინსტიტუტებს, ისე კერძო კომპანიებსა და ფიზიკურ პირებს, რომელთა ფინანსური ოპერაციები საეჭვოდ მიიჩნია მონიტორინგის სამსახურმა ან პროკურატურამ. ეს არის განსაკუთრებით რთული სამართლებრივი სფერო, სადაც ერთმანეთს კვეთს საბანკო რეგულაციები, სისხლის სამართალი და საერთაშორისო ფინანსური სტანდარტები.
რას მოიცავს კაპიტალის უკანონო მოძრაობასთან დაკავშირებული მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ მაღალკვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას ფინანსური დანაშაულების სფეროში. მომსახურება მოიცავს:
• დაცვას ფულის გათეთრების ბრალდებისას: სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის შემთხვევაში სრულ დაცვას გამოძიების ეტაპზე და სასამართლოში.
• საბანკო ანგარიშების განბლოკვას: ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის ან სასამართლოს მიერ გაყინული აქტივების გათავისუფლებას და ტრანზაქციების კანონიერების დადასტურებას.
• Compliance და რისკების მართვას: კომპანიებისთვის შიდა პოლიტიკის შემუშავებას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული "საეჭვო გარიგების" სტატუსი და ფინანსური მონიტორინგის სანქციები.
• საერთაშორისო ტრანსფერების ლეგალიზაციას: უცხოეთიდან შემოსული ან საზღვარგარეთ გადასარიცხი მსხვილი თანხების წარმომავლობის დასაბუთებას ბანკებთან და მარეგულირებელთან.
• კორპორაციულ გამოძიებას: შიდა აუდიტის ჩატარებას ფინანსური დარღვევების გამოსავლენად და პრევენციისთვის.
კაპიტალის მოძრაობასთან დაკავშირებული პრობლემები ხშირად წარმოიქმნება შემდეგ შემთხვევებში:
• უცხოური ინვესტიცია: უცხოელმა ინვესტორმა საქართველოში გადმორიცხა დიდი თანხა ბიზნესის დასაწყებად, მაგრამ ბანკმა დაბლოკა ოპერაცია და მოითხოვა თანხის "სუფთა წარმომავლობის" დამადასტურებელი დოკუმენტები, რომელთა წარდგენა ჭიანურდება.
• ტრანზიტული ოპერაციები: კომპანია იყენებს საქართველოს როგორც სატრანზიტო ჰაბს ფულის გადასარიცხად ორ უცხოურ კომპანიას შორის, რაც საგამოძიებო ორგანოების მიერ აღიქმება როგორც ფულის გათეთრების სქემა.
• ქონების გადამალვა: მოვალემ გადააფორმა აქტივები ნათესავებზე ან გადარიცხა ფული ოფშორულ ზონაში, რათა თავიდან აეცილებინა კრედიტორების ან სასამართლო აღსრულების მიერ ქონების ჩამორთმევა.
• კრიპტოვალუტით ოპერაციები: დიდი ოდენობით კრიპტოვალუტის განაღდება და ტრადიციულ საბანკო სისტემაში შეტანა, რასაც ბანკები ხშირად მაღალი რისკის შემცველ ოპერაციად აფასებენ.
მთავარი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი "ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ", რომელიც აწესებს მკაცრ მონიტორინგს გარკვეული ტიპის გარიგებებზე. სისხლისსამართლებრივი კუთხით, სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლი (უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაცია) ითვალისწინებს ერთ-ერთ ყველაზე მკაცრ სასჯელს, მათ შორის ქონების კონფისკაციას და ხანგრძლივ პატიმრობას. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციები და საერთაშორისო სტანდარტები (FATF რეკომენდაციები), რომლებსაც ქართული ბანკები ზედმიწევნით იცავენ. კაპიტალის უკანონო მოძრაობა ასევე შეიძლება კვალიფიცირდეს როგორც გადასახადებისგან თავის არიდება ან მეწარმეობის წესების დარღვევა.
კვალიფიციური იურიდიული დახმარება მოიცავს:
• ფინანსური ანალიზი: ტრანზაქციების ისტორიის შესწავლა და პრობლემური გადარიცხვების იდენტიფიცირება.
• დოკუმენტაციის მომზადება: წარმომავლობის წყაროების, კონტრაქტებისა და საგადასახადო დოკუმენტების პაკეტის შეკვრა ბანკისთვის ან პროკურატურისთვის.
• კომუნიკაცია მარეგულირებელთან: მოლაპარაკებები ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან და ეროვნულ ბანკთან.
• სამართლებრივი დაცვა: ინტერესების აქტიური დაცვა სასამართლო პროცესებზე, ყადაღის მოხსნის მოთხოვნა და გამამართლებელი განაჩენის მიღწევა.
ფინანსური დანაშაულები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც სცილდება ზოგადი სისხლის სამართლის ფარგლებს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ ეკონომიკური განათლება ან მრავალწლიანი გამოცდილება თეთრსაყელოიან დანაშაულებთან (White-Collar Crime) მუშაობაში. ეს კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რადგან არასწორმა დაცვამ შეიძლება გამოიწვიოს არა მხოლოდ ფინანსური დანაკარგი, არამედ რეპუტაციის შელახვა და სისხლისსამართლებრივი დევნა.