ნარკოტიკების გავრცელების დაცვა
ითვლება თუ არა მეგობრისთვის ნარკოტიკის მიცემა გასაღებად?
დიახ, საქართველოს კანონმდებლობით, ნარკოტიკული საშუალების ნებისმიერი ფორმით სხვისთვის გადაცემა (თუნდაც უსასყიდლოდ) გასაღებად კვალიფიცირდება.
რა არის მინიმალური სასჯელი გასაღებაზე?
ნარკოტიკული საშუალების გასაღება ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით 6-დან 11 წლამდე, ხოლო დიდი ოდენობის შემთხვევაში სასჯელი კიდევ უფრო იზრდება.
შეიძლება თუ არა პროვოკაციის დამტკიცება?
დიახ, თუ დამტკიცდა, რომ პოლიციამ გიბიძგათ დანაშაულის ჩადენისკენ, რომელიც სხვაგვარად არ მოხდებოდა, ეს შეიძლება გახდეს გამამართლებელი განაჩენის საფუძველი.
რა ხდება ე.წ. "დადების" საქმეებზე?
თუ დადასტურდა ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ინტერნეტ-გასაღება, სასჯელი შეიძლება იყოს 15-დან 20 წლამდე ან უვადო პატიმრობა.
ნარკოტიკული საშუალებების გასაღება (რეალიზაცია) საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე დანაშაულია, რომლის მიმართაც სახელმწიფო უმკაცრეს სისხლისსამართლებრივ პოლიტიკას ატარებს. კანონმდებლობა მკვეთრად მიჯნავს ნარკოტიკების მოხმარებასა და გასაღებას. თუ მოხმარების შემთხვევაში კანონი ლიბერალიზაციისკენ იხრება, გასაღებაზე სასჯელები კატასტროფულად მაღალია და ხშირად 10-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. განსაკუთრებით ხშირია ბრალდებები ე.წ. "დადების" (ლოკაციაზე დატოვების) გზით ინტერნეტ-რეალიზაციის შესახებ. ამ კატეგორიის საქმეებში გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მტკიცებულებების კანონიერებას: ოპერატიული შესყიდვის, ფარული მიყურადების და ჩხრეკის ოქმების სისწორეს. ნებისმიერი საპროცესო დარღვევა ადვოკატისთვის არის შანსი, დაიცვას კლიენტი უმძიმესი განაჩენისგან. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ნარკოტიკების გასაღების რთულ საქმეებში და იციან, როგორ ააწყონ ეფექტური დაცვის სტრატეგია.
რას მოიცავს ნარკოტიკების გასაღების დაცვის მომსახურება?
ნარკოტიკების გასაღების ბრალდება მოითხოვს დაცვის აგრესიულ და დეტალურ სტრატეგიას. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ:
• ოპერატიული ღონისძიებების ანალიზს: პოლიციის მიერ ჩატარებული საკონტროლო შესყიდვის, ფარული ვიდეო/აუდიო ჩაწერის და სხვა ოპერატიული ღონისძიებების კანონიერების შემოწმებას. ხშირად, პროვოკაციის ელემენტების აღმოჩენა საქმის ბედს ცვლის.
• ბრალის გადაკვალიფიცირებას: მუშაობას იმაზე, რომ ქმედება დაკვალიფიცირდეს არა როგორც გასაღება, არამედ როგორც შენახვა ან დახმარება შეძენაში, რაც შედარებით მსუბუქ სასჯელს ითვალისწინებს.
• ციფრული მტკიცებულებების ექსპერტიზას: მიმოწერების, ადგილმდებარეობის (GPS) და სატელეფონო ანძების მონაცემების ანალიზს, რაც ხშირად ხდება ბრალდების მთავარი საყრდენი.
• საპროცესო შეთანხმებას: გამონაკლის შემთხვევებში, პროკურატურასთან მოლაპარაკებას სასჯელის შემსუბუქების სანაცვლოდ მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მიწოდების ან სხვა პირობების საფუძველზე.
• ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს: განსაკუთრებით მძიმე ბრალდებების დროს, საქმის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე გატანის სტრატეგიის შემუშავებას და პროცესის წარმართვას.
გასაღების ბრალდება შეიძლება წაუყენონ პირს სხვადასხვა კონტექსტში:
• ე.წ. "დადების" საქმეები: პირი ბრალდებულია ინტერნეტ-აპლიკაციების (Telegram, Wickr) მეშვეობით ნარკოტიკის ლოკაციებზე განთავსებაში და კოორდინატების გაგზავნაში. ეს ითვლება განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულად.
• საკონტროლო შესყიდვა: როდესაც პოლიციის აგენტი ან თანამშრომელი ყიდულობს ნარკოტიკს ბრალდებულისგან. ადვოკატმა უნდა დაადგინოს, ხომ არ ჰქონდა ადგილი სამართალდამცავების მხრიდან დანაშაულის პროვოცირებას.
• მეგობრისთვის გადაცემა: ხშირად, როდესაც ერთი პირი მეორეს უსასყიდლოდ აწვდის ნარკოტიკს (ე.წ. "გამასპინძლება"), ეს კანონით კვალიფიცირდება როგორც გასაღება, თუმცა დაცვის სწორი სტრატეგიით შესაძლებელია ამის შეცვლა.
• შუამავლობა: როდესაც პირი ეხმარება სხვას ნარკოტიკის შოვნაში და იღებს ფულს გადასაცემად. ეს შეიძლება დაკვალიფიცირდეს როგორც გასაღებაში თანამონაწილეობა ან უბრალოდ შეძენაში დახმარება.
ნარკოტიკული საშუალებების გასაღება რეგულირდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლით. აღნიშნული მუხლის მე-4 და მომდევნო ნაწილები ითვალისწინებს სასჯელს გასაღებისთვის. სასჯელის ზომა იზრდება ნარკოტიკის ოდენობის (დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობა) და ჯგუფური მოქმედების შემთხვევაში. საქართველოს უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკა მკაცრად განმარტავს "გასაღების" ცნებას, რომელიც მოიცავს ნარკოტიკის ნებისმიერი ფორმით (სასყიდლით ან უსასყიდლოდ) სხვისთვის გადაცემას. ადვოკატმა უნდა იცოდეს უახლესი სასამართლო პრაქტიკა, რათა ეფექტურად დაიცვას კლიენტი.
ადვოკატთან მუშაობა გასაღების საქმეებზე მოიცავს:
1. სწრაფი რეაგირება: ადვოკატის ვიზიტი დაკავების იზოლატორში და კლიენტის მომზადება დაკითხვისთვის.
2. მტკიცებულებების რევიზია: ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილი ვიდეო/აუდიო ჩანაწერების და მოწმეთა ჩვენებების კრიტიკული ანალიზი.
3. ალტერნატიული ვერსიის შექმნა: დაცვის სტრატეგიის აგება, რომელიც ეჭვქვეშ აყენებს ბრალდების ვერსიას (მაგ. ნარკოტიკი იყო პირადი მოხმარებისთვის და არა გასაღებისთვის).
4. სასამართლო ბრძოლა: აქტიური მონაწილეობა სასამართლო განხილვებში, ჯვარედინი დაკითხვები და დასკვნითი სიტყვა.
ნარკოტიკების გასაღების საქმეებზე სასჯელი ხშირად უვადო პატიმრობასაც კი აღწევს. ასეთ დროს ექსპერიმენტების ადგილი არ არის. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას აირჩიოთ სისხლის სამართლის სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ მსგავს ურთულეს საქმეებზე მუშაობის გამოცდილება და შეუძლიათ კლიენტის ინტერესების მაქსიმალური დაცვა.